• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

помош околу видео надзор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

tonci123

Intern
8 октомври 2009
5
0
Би сакал да побарам помош или некој да ми даде инструкции како би можел видео да пристапам до видео надзорот од друг компјутер поточно како камерите од работа би мозел да ги следам од дома.Извинете ако веќе има отворена ваква тема и би замолил за поопширно објаснување или како д пристапам чекор по чекор.Фала унапред
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
1.Добредојде
2.Кажи за какви камери се работи и како се поврзани со компјутер.:)
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Најпрво добредојде.Па вака прво кажи ми како ти се поврзани камерите во компјутерот на работа.Дали одат дирекно на картица или преку ДВР.Ако сакаш да ги следиш од дома камерите на компјутер наједноставно ти е со програма за камерите.Но треба да имаш интернет и на работа и дома.Преку ИП адреса и пасворд можеш да ги гледаш.Пиши ми тоа што ти кажав па ке средиме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

tonci123

Intern
8 октомври 2009
5
0
Фала ви за убавиот пречек,
Камерите се преку картица GEOVISION GV800 ,интернет има и на двете места на работа АДСЛ а дома кабелски ако тоа има значење од кои провајдери е интернетот.Ако мозе како сто велиш преку ИП и пасворт би те замолил да ми опишеш како и ако имаш трпение чекор по чекор како би можел успешно да се закачам.Фала однапред и се надевам дека не е несто комплицирано сто ке ви одземе многу време,Поздрав
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Која програма ја користиш за да ги гледаш на компјутерот на кој се поврзани камерите?Ако ја имаш DVR-Net тогаш полесно ке биде.А ако имаш некоја друга да бараме начин преку нејзе.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Не ти треба програма може и преку IE.Се конфигурира и си има една ип адреса преку која ќе се конектира.Ама преку ип ќе може да се користи само компјутерот на кој е дирекно поврзана камеата.А за ти да го голедаш преку интернетќе ти треба DNS account и преку него се пристапува.Ама ако ти е дирекно поврзано преку картичка ќе можеш да гледаш само кога админ.компјутерот т.е компјутерот на кој се поврзани камерите ќе биде конектиран на интернет.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

tonci123

Intern
8 октомври 2009
5
0
Ова со ип адреса ми изгледа дека би можело па би ве замолил да ми помогнете,значи како што кажав на компјутерот каде што се гледаат камерите нема никаков програм колку што јас знам кога ќе се подигне компјутерот има икона од картичката и преку неа се влегува за да се гледаат камерите.Сега прашање е како да им доделам ип адреса и преку ИЕ да можам да ги гледам од дома.Картичката е како што кажав GEOVISION GV800.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
tonci123 дали ја имаш оваа програма?Пошто преку неа знам дека може да се конектира преку ип и пасс.Еве како изгледа таа.

 

parabellum

Intern
2 мај 2007
60
2
За да пристапиш преку HTTP на камерите треба во браузерот на напишеш вакво нешто:
http://aaa.bbb.ccc.ddd:XXXX
каде што aaa.bbb.ccc.ddd е IP адресата на компјутерот, а
XXXX е портат која е отворена за картичката. Освен тоа, во сетапот на ДВР картичката ќе треба да ја штиклираш опцијата за пристап преку интернет, по дифолт таа е оневозможена. Тука можеш и да ја видиш портата на која пристапуваш.
Е сега, проблем е што со АДСЛ не добиваш фиксна IP адреса, туку се менува дневно по два пати мислам, па ќе мораш да користиш некој DDNS сервис што и не е баш успешно решение.
 

ivanzrlev

Intern
17 декември 2009
41
0
Zdravo, i jas sum za pod ovaa tema. Koristam GEOVISION GV800, na kompjuterot imam fiksna IP za internet no odi preku ruter. Spored upatstvata preku kartickata se e taka no nemozam da se konektiram. Imam kablovski internet, i ruter TRENDnet. Programata na kompjuterot e instalirana sto odese so karticata, isto tak ima i programi za gledanje preku internet, neznam sto e problemot. Kako sto mi kazaa , dodeliv fiksna lokalna ip adresa, aktivirani porti na ruterot za karticata i pak nemoze. A na istata mreza lokalno da se konektira kako sto mi kazaa moze. No preku internet nemoze.
(primer od doma nemoze da se gledaat)
Ve molam pomognete mi.
Odnapred blagodaram.
 

parabellum

Intern
2 мај 2007
60
2
Zdravo, i jas sum za pod ovaa tema. Koristam GEOVISION GV800, na kompjuterot imam fiksna IP za internet no odi preku ruter. Spored upatstvata preku kartickata se e taka no nemozam da se konektiram. Imam kablovski internet, i ruter TRENDnet. Programata na kompjuterot e instalirana sto odese so karticata, isto tak ima i programi za gledanje preku internet, neznam sto e problemot. Kako sto mi kazaa , dodeliv fiksna lokalna ip adresa, aktivirani porti na ruterot za karticata i pak nemoze. A na istata mreza lokalno da se konektira kako sto mi kazaa moze. No preku internet nemoze.
(primer od doma nemoze da se gledaat)
Ve molam pomognete mi.
Odnapred blagodaram.
Кога пристапуваш од надвор (од интернет) треба да ја напишеш IP адресата на рутерот, а не локалната на компјутерот.
 

ivanzrlev

Intern
17 декември 2009
41
0
Кога пристапуваш од надвор (од интернет) треба да ја напишеш IP адресата на рутерот, а не локалната на компјутерот.
Оправив тоа работа, али сега пак нов проблем.
На компјутерот со камерите има GeoVision софтвер верзија 7.0.5.0 Mein Sistem, а од самот ЦД има MultiCam Remote Viewer и кој работи само на 32-битен Windows.
Јас ставив Windows 7 64-битен и неможам да ја инсталирам MultiCam Remote Viewer.

Дали некој може да ми помогне, да можам да инталирам програма за 64-битен Windows и да ги гледам камерите. Исто така има и звук на 2 камери, дали и тоа можам да го слушам.

Однапред благодарам.
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Немој да се малтретираш со други програми, самите камери си имаат свој softwere со кој може да ги пратиш од самиот компјутер на кој се инсталирани. Влези во сетапот на самиот програм и таму ќе наидиш на (незнам точно дали е вака напишано) network setup, и ќе разлгедаш што се треба да направиш за lan подесување, а гледањето оди преку IE и можиш само да надледуваш но не и да подесуваш нешто т.е. немаш опција за тоа ... лесно е само треба малку повеќе да се сконцентрираш и искористи го чичко Гугле ако нешто не ти е јасно ...
 

ivanzrlev

Intern
17 декември 2009
41
0
Стави си TeamViewer и гледај преку него друго.
Мислиш не сум пробал преку TeamViewer? Епа ај види дали се гледаат камерите со TeamViewer. Мора програма за гледање на камерите.

Али после некое време го најдов решението на прашањето шо го барав.

Благодарение на чичко гугл и повикај пријател.

HTML:
[IMG]http://img812.imageshack.us/img812/7606/geovisionpc.png[/IMG]
 

Атачменти

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За професионален видео надзор би препорачал да си купите DVR уред.
 

Alex

Gaining Experience
10 август 2008
340
142
Мислиш не сум пробал преку TeamViewer? Епа ај види дали се гледаат камерите со TeamViewer. Мора програма за гледање на камерите.
Дечко се прави муабет за Remote затоа реков Team преку него да влегува во другиот компјутер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно