1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу Ubuntu 16.04 LTS

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од blackelf, 30 ноември 2017.

 1. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  623
  488
  14 Декември 2013
  Машко
  Вака момци, 2 саати утепав и не се снајдов како да направам одредени сервиси/апликации да се пуштаат автоматски после рестарт/пуштање на сервер.

  Се работи за 16.04 LTS 64bit.

  Сакам апликацијава со следниов фолдер да се пушта по кревање на Ubuntu - /root/electroneum/bin/electroneumd

  Исто така, сакам init.js од /root/pool/ да се пушта со nvm 0.10.25 (пред секое node init.js треба да направам nvm use 0.10.25 за да се пушти без проблем)

  Може помош околу тоа како да конфигурирам? 300 туторијали од ГУГЛА не ми помогнаа.

  Фала.
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  623
  488
  14 Декември 2013
  Машко
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,015
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  etn ти е symlink некаде во /bin, треба да најдеш извршното bin и до него да напрајш startup, нешто како целосна патека до извршната.
   
 6. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  254
  197
  17 Септември 2012
  Машко
  За да стартуваш преку systemd, прво треба да креираш сервис во /etc/systemd па после да го приклучиш.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,015
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Мош грешам, треба да се потсетам малку, нели е init.d за стартап ?
   
 8. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  254
  197
  17 Септември 2012
  Машко
  Зависи, ако користи sysvinit тогаш да иначе на 16.04 default e systemd.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Oktar и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  513
  3 Април 2008
 10. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  623
  488
  14 Декември 2013
  Машко
  Успеав со помош на @SmartGuru. Благодарам.

  Код:
  # This file is part of systemd.
  #
  # systemd is free software; you can redistribute it and/or modify it
  # under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by
  # the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or
  # (at your option) any later version.
  
  # This unit gets pulled automatically into multi-user.target by
  # systemd-rc-local-generator if /etc/rc.local is executable.
  [Unit]
   Description=/etc/rc.local Compatibility
   ConditionPathExists=/etc/rc.local
  
  [Service]
   Type=forking
   ExecStart=/etc/rc.local start
   TimeoutSec=0
   StandardOutput=tty
   RemainAfterExit=yes
   SysVStartPriority=99
  
  [Install]
   WantedBy=multi-user.target

  Код:
  #!/bin/sh -e
  /root/etn.sh
  

  Код:
  #!/bin/bash
  screen -dm -S etn bash -c "/root/electroneum.sh" &
  screen -dm -S pool bash -c "/root/pool.sh" &
  sleep 5
  exit 0

  Фала на сите за обратена пажња и тоа што се потрудивте да ми помогнете x)
   
  Oktar, spiritBreaker и на SmartGuru им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. igorkrst
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,327
 2. super_hacker
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  760
 3. sdarko
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,042
 4. macko
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,466
 5. Gucci
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  582
Вчитување...

Сподели

Вчитување...