1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош околу thermal printer

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од Кристијан Про, 24 Март 2019.

1. Кристијан Про

Кристијан Про
    Gaining Experience

842
    142
    5 oктомври 2012
    Машко
    Здраво дечки, се работи за апликација (Win forms) која на крај треба да принта на термален принер. Прашањето ми е дали доколку се користат стандардните print document tool box-и и после внатре на клик евент на копче Печати пр. би излегло исто таман и на принтален како што излегува на print preview на A4 формат. Значи на A4 формат си е таман се како што треба, дали треба нешто посебно да направам и што поконкретно за да биди точно и за на термал принтер.

2. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

708
    689
    5 Април 2015
    Машко
    Каков принтер, кои формати и зошто не користиш пример BarТender , се наоѓа кракувана верзија

3. Кристијан Про

Кристијан Про
    Gaining Experience

842
    142
    5 oктомври 2012
    Машко
    Не го знам моделот на принтерот, поточно ми го немаат уште кажано, но мислам дека е стандард хартијата што ја вади на термален околу 57мм или сум грешка? поентата ми беше на A4 формат си е ок,
    ама со поместување на
    e.Graphics.DrawString("-------------------", new Font("Arial", 12, FontStyle.Regular), Brushes.Black, new Point(25, 122));
    points почнува да личи како што треба, но сепак не знам до колку да ги поместам за да биди тотално fit на формат на термален принтер.
    Можи во ПП да ми пуштиш линк од софтверчето

4. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

950
    554
    3 Јули 2007
    Треба да го приспособиш документот да ти биде 57 или 80мм. За оваа работа ти треба еден термален принтер да си имаш за тест.

5. Кристијан Про

Кристијан Про
    Gaining Experience

842
    142
    5 oктомври 2012
    Машко
    Океј, да секако тоа значи друг начин нема тој е тој стандарднот само си играш со позиција на стринговите или што и да влечиш од база :)
    Ќе може и уште еден предлог за фонт како за фискални

6. Avid

Avid
    Unbeatable

3,297
    4,776
    21 Јануари 2009
    Merchant Copy, Monaco, DejaVu Sans Mono, OCR-A, OCR-B

На Кристијан Про му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Кристијан Про

Кристијан Про
    Gaining Experience

842
    142
    5 oктомври 2012
    Машко
    Имаш некој од овие користено? Дали изгледаат приближно како што изгледа една фискална, и дали ќе можи во ПП да ми ги пратиш ZIP бидејќи се што пробав јас не најдов некој од нив free (незнам дали беа погоренаведените, пошто барав и јас некој)

8. Avid

Avid
    Unbeatable

3,297
    4,776
    21 Јануари 2009
    Не

Сподели

Вчитување...