1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу ССД

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Arabian, 28 Јули 2015.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Да ве прашам, дали Kingston V300 , ке може да се угради како втор хдд на лап топ, Делл 3537, и дали вреди? Сакам да го извадам цд ромот на тоа место да го ставам, или пак ако некој знае можеби имам лежиште и за втор хдд. Не сум го отварал лап топов поради страв да не ми ја укинат гаранцијата. И дали ке можам тоа сам да го сторам дома (дали има некоја поголема филозофија за уградување или едноставно е ? ) Фала ви многу за советите
   
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ако имаш обишен ХДД, него стави го во кеди на место на цд-ромот, а ССД да ти е примарен за оперативен систем.
  Не е комплицирано воопшто, неколку шрафчиња и толку.
  А за гаранција треба да прашаш кај што си го купил лаптопот дали ке ти важи. Ако не однеси им го дискот тие нека ти го вградат и готово.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Проблемот ми е највише што јас сум од Кочани, а лап топот е купен од Нептун и сервисот е во Визбегово во Скопје. Ке контактирам со нив па ке видам што како ке направам. Инаку обичен хдд, тој што си довага со лап топот
   
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  983
  1,722
  20 Јануари 2015
  Машко
  Овде имаш детални инструкции.
   
 5. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Највеке ми беше дали вреди тоа ссд, оти имам читано некогаш по форумов, некои ги критикуваат некои ги фалат.
   
 6. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Знам сега баш го гледав :D
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Секако дека вреди. ССД-то е одлично од аспект на надградба. Од аспект на перформанси е побавно од најбрзите ама тоа е сосем небитно. Такви имам вградено десетици и ниту едно од нив нема цркнато до сега. Првиот V300 што го имам еве веќе 7-ма година работи беспрекорно при секојдневна употреба.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,017
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, C++, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Колку пари, толку музика.

  Со Kingston V300 лап-топот ке биде каде-каде побрз од истиот со HDD, а дали ке осетиш разлика помегу V300 и Samsung 850 PRO тоа зависи за што го користиш. Ако она што го работиш на лап-топот бара многу read-write тогаш вреди да инвестираш во побрзо SSD ама ако ти е само за сурфање на итнернет тогаш и перфорамнсите на V300 ти се доволни.

  Финтата со Kingstonot-ите (V100 - V100 +...) беше во нивниот SandForce контролер. Назад во 2011 - 2012 се покажаа како многу лоши и до ден денес им остана таа етикета. Имено многу од SSD-ата независно од брендот кои користеа SandForce контроелр по извесно време остануваа непрпознаени од BIOS-от т.е. неупотребливи.

  Не дека другите брендови немаат маани, еве и Samsung потфрлија со 840 и 840 EVO...

  Ако буџетот ти е ограничен на околу 3 500мкд слободно пазари си V300 доколку немаш потреба од поголеми перформанси. Имаш гаранција од 2 години така да за тоа време нема што да му се секираш, ако цркне ке си добиеш ново. За на подолг период никој незнае што и како ке биде, еве M2 и PCI SSD-ата на пример земаат замав, можеби тоа ке биде индниот стандард наместо сегашниов SATA 3...
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,725
  13,107
  2 Август 2012
  Машко
  Samsung потфрли само со 840 EVO
   
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Супер, ке го порачам , па ке споделам мислења кога ке стигне.
   
 11. emet_

  emet_
  Гостин

  Aко лаптопот на Dell е сеуште под гаранција и доколку на своја рака смениш било која компонента без одобрение од Dell, тогаш гаранцијата нема да ти важи во иднина - проверено тука во Македонија и во странство!

  Можеш да смениш хард диск само оној кој ќе ти го испратат Dell како замена постоечкиот.

  Контактирај го прво сервисот за одржување и тие ќе ти кажат дали можеш да ставиш SSD на местото од DVDRom-то. Да не испадне на крајот дека нема да имаш гаранција!

  Доколку му е истечена гаранцијата, терај како што си наумил. ;)
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Ако имаш лесен пристап до хард дискот смени го ич не му ја мисли. Доколку дојде до носење во сервис ќе го вратиш неговиот и толку.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  644
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  Имам уште точно 2 години гаранција, ке ѕвонам утре во ИТД, па ке видам што можам да се договорам со нив, не знам дали ке може на пр да го однесам у нептун и од таму да го пратат и да го вратат. Ама не ми се чека 2недели за работа помала од 15мин -_-
  Така некако и ке биде. Ке пробам да го сменам без оштета на некој дел или може да го дадам на некој од вас поискусен, па ќе частам пиво :D
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Пиши ако решиш...
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...