1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу сетирање RewriteURL во .htaccess

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од loris, 21 Декември 2010.

 1. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Немам искуство во сетирање на RewriteUrl затоа барам помош се обидов со чичко Google, но залудно проблемот сметам дека не е сложен но немам доволно познавања во оваа област за да го решам. :)

  Проблемот е следен:
  Сакам кога пристапувам на урл адреса http://www.imesajt.com/imefolder/broj
  Да ме пренасочува односно во позадина да се извршува http://www.imesajt.com/imefolder/imefajl.php?parametar = broj
  Како да го направам овој URL rewriting.
  Коj регуларан израз да го сместам во .htaccess за да ми работи ова.

  Ви благодарам.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  Da receme vaka. Ne sum probal ali mislam deka ova go baras.

  Options +FollowSymLinks
  RewriteEngine on
  RewriteRule imefajl/parametar/(.*)/ imefajl.php?parametar=$1
  RewriteRule imefajl/parametar/(.*) imefajl.php?parametar=$1
   
 3. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Такво нешто ама тука нема никаде име на фолдерот во кој се наоѓа фајлот.
  Ако некој има друга идеја, добро би дошло.
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,270
  1,557
  5 oктомври 2007
  Машко
  Mislev ke se snajdes, no sepak eve. Provereno, sega mozev :)

  Options +FollowSymLinks
  RewriteEngine on
  RewriteRule imefolder/imefajl/parametar/(.*)/ imefolder/imefajl.php?parametar=$1
  RewriteRule imefolder/imefajl/parametar/(.*) imefolder/imefajl.php?parametar=$1
   

Сподели

Вчитување...