• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош околу рутер-PC поврзување...

Xanidrar

Intern
21 јуни 2014
8
3
Не дека не читнав ама лаик јбга.. не се разбирам до толку, а прво да трошам пари па да експериментирам па ич не иде :) . . вака...
20метра FTP >> http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=368&pid=30547
или
100метра UTP >> http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=368&pid=36152

претпоставувам дека УТП би требало да работи..ама мн се 100метра.. нема фудбал да играм :) ..a ова со 20 метра ми звучи таман и со цена.. САМО... дали ќе работи.. и како ?? :)

П.С .. оптички инет од Т-хоум .. и рутерон чкартен шо ИЧ не работи со WiFi .. huawei blabla H на крајот.. ми рекоа од подршка дека си имала целата серија проблеми со wifi-то .. па се мислам да убацам само еден ете, 20метри кабел од рутерот до PC-то .. би требало тоа да ми заврши работа и LAN да сум убацен таке или тропа ?:)

tnx in advance!
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Добредојде на форумот.

Интересен ти е постот ама те молам нареден пат пробај онака праволиниски т.е. директно да прашаш тоа што ти треба.

Кабелот од 20 метри ќе ти брка работа. А за хјуавеи пиши го моделот точно за да добиеш повратно информација дали работи на вифи или не.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
^ Huawei HG8245H. Истиот го имам, WiFI-то работи. Не е сјаен, имав и тема отворено тука, мислењата беа дека едноставно е лош уредот. Бавен, некогаш не отвара страни, слаб риспонс тајм, ако можам така да се изразам. Но сепак, сѐ функционира. Не идеално, но функционира.

Едит: Ако воопшто не ти работи WiFi, барај да ти дадат друг рутер (тех. оптички мрежен терминал).
 
Последна промена:

Xanidrar

Intern
21 јуни 2014
8
3
да, тој е рутерот... средив налог пред 10тина дена да ми донесат подобар.. некако малце ми дава сигнал од дневна до спална, а и на пинг тест НИКАД не крена над 10мбита .. небаре 50ка(читам 35ка) требаше да биде , а и мн е нестабилен. Значи, 20метра кабел ќе ми среди работа+ ако имам среќа и одма да ми сменат рутерот за шо било подобро.. TNX!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно