Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош околу риг и графичка

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Здраво другари
Планирам да земам 4-5 графички rx580 8gb за риг,ASUS ROG STRIX Z270E GAMING матична,Master Vanguard V series 1000W 80 Plus...
Дали ќе се исплати да си го вратам профитот?
бидејќи незнам колку струја треба да платам месечно и колку профит ќе имам.
Ги имам пробано графичките,другари вие сте експерт за оваа помогнете ми,бидејќи можам некаде да се зезнам.
Rx 580 8gb...248 Mh/s
Rx 580 8gb...212 Mh/s
Rx 570 8gb...210 Mh/s
Rx 580 8gb...186 Mh/s
Rx 580 8gb...186 Mh/s
во етх мислам дека беше.
Благодарам однапред
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.901
Gostivar
Значи вака, Овие се ригови, не е една карта. Првиот претпоставка е со 8 карти, вториот и третиот со 7 а последните 2 со 6.

Еден риг, со тие карти, скроз оптимизиран ако знаеш што и како правиш троши 2400 денари струја месечно.
Истиот риг, ако немаш врска што правиш, може да троши и 4000 денари струја месечно. Додади на ова дефекти, како расипани вентилатори, прегорени матични, прегорени карти и напојувања, стопени рејзери, и ке видиш дека не е исплатно.

Ќе ти кажувам за профитот во денари, бидејќи не верувам дека разбираш доволно за тежини, етериум, размени по берзи, профитабилност и останато.

Еден риг ти вади моментално 4900-5000 денари. Ако го копаш на 850мВ и на 1100мхз јадро, на линукс ќе потроши пола од тоа на струја. Значи профит од 2500 денари или околу 40е. Тежината просечно расте по 5% месечно, или 15% на 90 дена. Ако цената на Етх не порасне колку тежината процентуално, тогаш секој месец ќе имаш помалку и помалку профит.

Да лупнеш 600-800е на нешто со кое оптимистички би вадел 40е на месец, т.е би ти требало 2 години да си ги извадиш парите со тоа што ќе ти останат 4 години стари бескорисни карти е лудило. Ако си заинтересиран за крипто, купи си за 800е 4 етериуми. Што му знаеш може за 3-4 години да вредат и 8000е, може и 0. Да копаш со еден риг, за оптимистички 3 години би извадил исто толку етериуми.

Јануари еден риг вадеше 0.55етх, во мај 0.45, сега 0.36. Гледаш како оди работава? Имаш прилика да купиш ефтин ЕТХ, купи го. Нема да го ископаш

Сите хоби мајнери веќе се откажаа. Сега копаат само богаташи со јак кеш, фарми со скоро бесплатна или бесплатна струја.

Толку од мене, па размисли си убаво, јас не би те советувал да влагаш во тие мајнерски води.

:carefree::carefree:
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Значи вака, Овие се ригови, не е една карта. Првиот претпоставка е со 8 карти, вториот и третиот со 7 а последните 2 со 6.

Еден риг, со тие карти, скроз оптимизиран ако знаеш што и како правиш троши 2400 денари струја месечно.
Истиот риг, ако немаш врска што правиш, може да троши и 4000 денари струја месечно. Додади на ова дефекти, како расипани вентилатори, прегорени матични, прегорени карти и напојувања, стопени рејзери, и ке видиш дека не е исплатно.

Ќе ти кажувам за профитот во денари, бидејќи не верувам дека разбираш доволно за тежини, етериум, размени по берзи, профитабилност и останато.

Еден риг ти вади моментално 4900-5000 денари. Ако го копаш на 850мВ и на 1100мхз јадро, на линукс ќе потроши пола од тоа на струја. Значи профит од 2500 денари или околу 40е. Тежината просечно расте по 5% месечно, или 15% на 90 дена. Ако цената на Етх не порасне колку тежината процентуално, тогаш секој месец ќе имаш помалку и помалку профит.

Да лупнеш 600-800е на нешто со кое оптимистички би вадел 40е на месец, т.е би ти требало 2 години да си ги извадиш парите со тоа што ќе ти останат 4 години стари бескорисни карти е лудило. Ако си заинтересиран за крипто, купи си за 800е 4 етериуми. Што му знаеш може за 3-4 години да вредат и 8000е, може и 0. Да копаш со еден риг, за оптимистички 3 години би извадил исто толку етериуми.

Јануари еден риг вадеше 0.55етх, во мај 0.45, сега 0.36. Гледаш како оди работава? Имаш прилика да купиш ефтин ЕТХ, купи го. Нема да го ископаш

Сите хоби мајнери веќе се откажаа. Сега копаат само богаташи со јак кеш, фарми со скоро бесплатна или бесплатна струја.

Толку од мене, па размисли си убаво, јас не би те советувал да влагаш во тие мајнерски води.

:carefree::carefree:
Druze vo pravo si,no podbro bi bilo sega da zemam bidejki ako mu se kaci cenata na eth, nisto ne ke mozam togas takva karta ke vredi poveke od 1 eth.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Druze vo pravo si,no podbro bi bilo sega da zemam bidejki ako mu se kaci cenata na eth, nisto ne ke mozam togas takva karta ke vredi poveke od 1 eth.
Пушти си научна фантазија и фантазирај за светот . Како може таква карта тогаш да вреде 1 етх еве и етерот да биде тогаш 500е преку сила ? Кога за 500е има нови и дупло појаки карти. Јас сум од скоро самиот почеток на криптово барем разјасни ми го на мене тоа како може да вреде една карта 1 етх ?
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Пушти си научна фантазија и фантазирај за светот . Како може таква карта тогаш да вреде 1 етх еве и етерот да биде тогаш 500е преку сила ? Кога за 500е има нови и дупло појаки карти. Јас сум од скоро самиот почеток на криптово барем разјасни ми го на мене тоа како може да вреде една карта 1 етх ?
Ne se odbiram mnogu,mene mi kazuvaat sto da zemam za laptopot a isto sega i za graficki,da receme 500e e 1eth,togas edna karta ke drzi taa cena nova da se kupi od prodavnica,no na polovno nema da e ista cenata.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Најјдобро ке научеш ако го купеш ригот и преку маката и копањето ке ги сфатеш тие работи. Тука само ке си солиме памет и ке мериме муда.. Па после ако не ти се исплате копањето или ти се здосаде пиши некое кратко ривју тука :) Патем разгледај низ темиве , особено онаа за Биткоин темата колку луѓе и машинерија имало и скоро 90% од нив се откажале.
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.901
Gostivar
такви карти се излезени 2017, не се произведуваат повеќе од година дена, само се трошат залихите.
Тоа што се случи бум во крај 2017/почеток 2018 нема да се случи.

И да се случи, тоа нема да биде со тие стари карти, туку со нова генерација, и на нов Коин а не етериум. Нешто што е непознато а направи бум. Тогаш ќе скокнат цените на графичките. НО новите коини се сите подобри на Нвидиа, и тоа само паскал/туринг архитектурите, што значи на овие нема да им скокне цената.

Ај да речеме дека ке скокне маркетот и ке направи пак бум со Радеон карти и со етериум.
Како ке скокне таа твоја карта на 1 етх, кога за да стане бум еден етх треба да скокне на 2000-3000евра.
Нема логика муабетот, нека не ти го полнат мозокот со такви муабети. Со една карта ти треба повеќе од 2 години да ископаш еден етериум. Ако етериумот направи БУМ, тежината ќе скокне со него, што значи повеќе од 4-5 години ќе ти треба со една карта да ископаш етериум. Кој здрав човек на здрав памет би купил карта за 1 ЕТХ?
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Ne se odbiram mnogu,mene mi kazuvaat sto da zemam za laptopot a isto sega i za graficki,da receme 500e e 1eth,togas edna karta ke drzi taa cena nova da se kupi od prodavnica,no na polovno nema da e ista cenata.
Етер нема никад да се врати на 500 евра зашто има многу конкуренција и е различно од претходно.
Биткоин 100к можно е. Ама етер 500 евра мало морген.
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Најјдобро ке научеш ако го купеш ригот и преку маката и копањето ке ги сфатеш тие работи. Тука само ке си солиме памет и ке мериме муда.. Па после ако не ти се исплате копањето или ти се здосаде пиши некое кратко ривју тука :) Патем разгледај низ темиве , особено онаа за Биткоин темата колку луѓе и машинерија имало и скоро 90% од нив се откажале.
Етер нема никад да се врати на 500 евра зашто има многу конкуренција и е различно од претходно.
Биткоин 100к можно е. Ама етер 500 евра мало морген.
Божее да не ти се веруваа по овој интернет,само пред една недела што отворив да провеам која цената беше на btc 9к$,а сега 12к$ и етх скакна,кој зане што да направам...
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Божее да не ти се веруваа по овој интернет,само пред една недела што отворив да провеам која цената беше на btc 9к$,а сега 12к$ и етх скакна,кој зане што да направам...

Да не чепкаш т.е. да не фрлаш пари во нешто во што не се разбираш. Или одбираш, веројатно во твојот речник одбираш === разбираш.

Ако не си кадарен на гугл да најдеш бар еден калкулатор за профитабилност за копање, не влегувај со инвестиција. Земи работи нешто што знаеш, не што си начул од некој.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Да не чепкаш т.е. да не фрлаш пари во нешто во што не се разбираш. Или одбираш, веројатно во твојот речник одбираш === разбираш.

Ако не си кадарен на гугл да најдеш бар еден калкулатор за профитабилност за копање, не влегувај со инвестиција. Земи работи нешто што знаеш, не што си начул од некој.
Баш таквите низ СК ги изедов што вложиле во ригови по 2800-3000е за риг... Многу ги сакам баш таквите :) Ригчиња за 500-600е абе џабалак.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Божее да не ти се веруваа по овој интернет,само пред една недела што отворив да провеам која цената беше на btc 9к$,а сега 12к$ и етх скакна,кој зане што да направам...
Биткоин е лимитиран asset, етер нема лимит значи направен е како обични пари.
Побарувачка за бит има ради халвинг наредната година. Истражи пред да инвестираш.
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Етер нема никад да се врати на 500 евра зашто има многу конкуренција и е различно од претходно.
Биткоин 100к можно е. Ама етер 500 евра мало морген.
Мислиш дека нема да скакне цената на етх да стигне до 3000е ??
еден ми продаваше скоро 1етх за 100е,сега незнам дали ќе го продаде за таа цена :|
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
61
Значи вака, Овие се ригови, не е една карта. Првиот претпоставка е со 8 карти, вториот и третиот со 7 а последните 2 со 6.

Еден риг, со тие карти, скроз оптимизиран ако знаеш што и како правиш троши 2400 денари струја месечно.
Истиот риг, ако немаш врска што правиш, може да троши и 4000 денари струја месечно. Додади на ова дефекти, како расипани вентилатори, прегорени матични, прегорени карти и напојувања, стопени рејзери, и ке видиш дека не е исплатно.

Ќе ти кажувам за профитот во денари, бидејќи не верувам дека разбираш доволно за тежини, етериум, размени по берзи, профитабилност и останато.

Еден риг ти вади моментално 4900-5000 денари. Ако го копаш на 850мВ и на 1100мхз јадро, на линукс ќе потроши пола од тоа на струја. Значи профит од 2500 денари или околу 40е. Тежината просечно расте по 5% месечно, или 15% на 90 дена. Ако цената на Етх не порасне колку тежината процентуално, тогаш секој месец ќе имаш помалку и помалку профит.

Да лупнеш 600-800е на нешто со кое оптимистички би вадел 40е на месец, т.е би ти требало 2 години да си ги извадиш парите со тоа што ќе ти останат 4 години стари бескорисни карти е лудило. Ако си заинтересиран за крипто, купи си за 800е 4 етериуми. Што му знаеш може за 3-4 години да вредат и 8000е, може и 0. Да копаш со еден риг, за оптимистички 3 години би извадил исто толку етериуми.

Јануари еден риг вадеше 0.55етх, во мај 0.45, сега 0.36. Гледаш како оди работава? Имаш прилика да купиш ефтин ЕТХ, купи го. Нема да го ископаш

Сите хоби мајнери веќе се откажаа. Сега копаат само богаташи со јак кеш, фарми со скоро бесплатна или бесплатна струја.

Толку од мене, па размисли си убаво, јас не би те советувал да влагаш во тие мајнерски води.

:carefree::carefree:
Добро но како на другите скоро слични карти и други,не им прегреваат си ги користат со годинии на мининг ?
имам еден комшија тој утше пред неколку години уште со нив копа,му кажав за во вебсајт да копаме,тој ми рече батали го оваа,колку повеќе графи. токлу е подбро и цената зависи на што копаш,зборот ми е како со истите графи. уште си копаа и сега земал и други и со нив и со претходните копаа,не ми кажува ногу си молчи..
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.249
Мислења
977.406
Членови
35.554
Најнов член
dorchek
На врв Дно