1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу Python и PyQt5

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од BorisSapphire, 31 Јануари 2020.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Пред да започнам со пишување на проблемот, сакам прво да кажам дека сум почетник и ова ми е прво програмирање во живот, ако нешто згрешам или треснам некоја глупост ве молам исправете ме. :)

  Имам направено прозорец со десет-PushButton во PyQt5.
  Направив експорт од .ui во .py. Сите .py фајлови ги работам во IntelliJ IDEA.

  Поентата ми е, секој PushButton кога ќе се притисне да отвара ист bat фаел но со различна команда.
  Пример: веќе имам направено bat фаел кој што работи, кога ќе го отвориш прашува да одбереш борј од 1 до 10. Секој број си има своја функција.
  Пример PushButton1, го отвара bat фаелот и пишува автомацки број 1 во самиот bat фаел.
  PushButton5 го отвара истиот .bat фаел и пишува автомацки број 5 во самиот bat фаел.
  Така сакам да ги направам од еден до девет, а послетниот PushButton10 да биде Exit, кога ќе притиснеш да го исклучува прозорецот.

  Ако може некој да ми помогне, каде треба да вметнам команда за стартување bat фаел и пишување бројка во самиот него.

  Еве го .py фаелот од PyQt5.

  # -*- coding: utf-8 -*-

  # Form implementation generated from reading ui file 'sw.ui'
  #
  # Created by: PyQt5 UI code generator 5.13.2
  #
  # WARNING! All changes made in this file will be lost!


  from PyQt5 import QtCore, QtGui, QtWidgets


  class Ui_MainWindow(object):
  def setupUi(self, MainWindow):
  MainWindow.setObjectName("MainWindow")
  MainWindow.resize(241, 223)
  icon = QtGui.QIcon()
  icon.addPixmap(QtGui.QPixmap("../../../../../../../../../../Desktop/download.png"), QtGui.QIcon.Normal, QtGui.QIcon.Off)
  MainWindow.setWindowIcon(icon)
  self.centralwidget = QtWidgets.QWidget(MainWindow)
  self.centralwidget.setObjectName("centralwidget")
  self.pushButton = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton.setEnabled(True)
  self.pushButton.setGeometry(QtCore.QRect(10, 60, 101, 23))
  self.pushButton.setObjectName("pushButton")
  self.pushButton_2 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_2.setGeometry(QtCore.QRect(130, 60, 101, 23))
  self.pushButton_2.setObjectName("pushButton_2")
  self.pushButton_3 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_3.setGeometry(QtCore.QRect(10, 90, 101, 23))
  self.pushButton_3.setObjectName("pushButton_3")
  self.pushButton_4 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_4.setGeometry(QtCore.QRect(130, 90, 101, 23))
  self.pushButton_4.setObjectName("pushButton_4")
  self.pushButton_5 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_5.setGeometry(QtCore.QRect(10, 180, 101, 23))
  self.pushButton_5.setObjectName("pushButton_5")
  self.pushButton_6 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_6.setGeometry(QtCore.QRect(10, 150, 101, 23))
  self.pushButton_6.setObjectName("pushButton_6")
  self.pushButton_7 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_7.setGeometry(QtCore.QRect(130, 150, 101, 23))
  self.pushButton_7.setObjectName("pushButton_7")
  self.pushButton_8 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_8.setGeometry(QtCore.QRect(10, 120, 101, 23))
  self.pushButton_8.setObjectName("pushButton_8")
  self.pushButton_9 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_9.setGeometry(QtCore.QRect(130, 120, 101, 23))
  self.pushButton_9.setObjectName("pushButton_9")
  self.pushButton_10 = QtWidgets.QPushButton(self.centralwidget)
  self.pushButton_10.setGeometry(QtCore.QRect(130, 180, 101, 23))
  self.pushButton_10.setObjectName("pushButton_10")
  self.label = QtWidgets.QLabel(self.centralwidget)
  self.label.setGeometry(QtCore.QRect(10, 20, 501, 31))
  self.label.setObjectName("label")
  MainWindow.setCentralWidget(self.centralwidget)
  self.statusbar = QtWidgets.QStatusBar(MainWindow)
  self.statusbar.setObjectName("statusbar")
  MainWindow.setStatusBar(self.statusbar)

  self.retranslateUi(MainWindow)
  QtCore.QMetaObject.connectSlotsByName(MainWindow)

  def retranslateUi(self, MainWindow):
  _translate = QtCore.QCoreApplication.translate
  MainWindow.setWindowTitle(_translate("MainWindow", "Disable-Enable ComPort"))
  self.pushButton.setText(_translate("MainWindow", "SW1"))
  self.pushButton_2.setText(_translate("MainWindow", "SW2"))
  self.pushButton_3.setText(_translate("MainWindow", "SW3"))
  self.pushButton_4.setText(_translate("MainWindow", "SW4"))
  self.pushButton_5.setText(_translate("MainWindow", "SW9"))
  self.pushButton_6.setText(_translate("MainWindow", "SW7"))
  self.pushButton_7.setText(_translate("MainWindow", "SW8"))
  self.pushButton_8.setText(_translate("MainWindow", "SW5"))
  self.pushButton_9.setText(_translate("MainWindow", "SW6"))
  self.pushButton_10.setText(_translate("MainWindow", "EXIT"))
  self.label.setText(_translate("MainWindow", "Одберете компјутер:"))


  if __name__ == "__main__":
  import sys
  app = QtWidgets.QApplication(sys.argv)
  MainWindow = QtWidgets.QMainWindow()
  ui = Ui_MainWindow()
  ui.setupUi(MainWindow)
  MainWindow.show()
  sys.exit(app.exec_())
   
 2. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  495
  437
  26 Јуни 2012
  Машко
  Прва работа освен пајтон треба малку и македонски да фатиш, тоа фаел, автомацки, послетниот.
  Друга работа IntelliJ IDEA е за јава, тебе ти треба PyCharm за пајтон. PyCharm: the Python IDE for Professional Developers by JetBrains
  Трето користи код тагови на форумов дека вака се губи структурата на ова што си paste-нал, или пак прикачи го фајлот тука.
  Четврто освен ако не ти е ова само за еднаш да направиш програмче I highly suggest да си фатиш од 0 туторијали/скрипти/книги да гледаш и читаш, за да оформиш некоја основа т.е да не бидеш ова:
  [​IMG]

  Постирај го наново кодот или прикачи го .py фајлот, ќе се обидам да ти помогнам.
   
 3. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  @G4M3R - Какви глупости за јазикот, не сме сите од Велес и СкУпје да пишуваме како што треба.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Наместо да ги декларираш сите променливи и функции поединечно направи фор циклус кој тоа ќе го прави за тебе.
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  како?
   
Слични теми
 1. Dr.XaYC
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  971
 2. UnderMyRules
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,311
 3. Kachulach
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,596
 4. bruteforce
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,003
 5. hemicharot
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,035
Вчитување...

Сподели

Вчитување...