1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу поврзување на постар телевизор со usb device

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bobster, 5 Декември 2016.

 1. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  Би сакал да поврзам некаков уред со кој што би можел да гледам филмови преку USB на постар телевизор. Телевизор со 3 пина, дали постои такво чудо и што би ми препорачале ако знаете?
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,650
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  1. Најди од некој (ќе ти го поклони најверојатно) DVD плеер со USB приклучок, па глеј преку тоа
  2. Купи си нормален телевизор :)
   
 3. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  Помислив на тоа но во минатото имав проблеми со пуштање на двд-усб , мислам дека не ги читаше пола кодеци и преводи...

  Во моментов не сум при пари за подновување со целосен ТВ уред па затоа и ја отворив темава :)
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,650
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Подобро користи DVD со USB додекад да собереш пари за нормален ТВ и да не се замраш. Имаш и по 8-9000 ден. LCD 32" телевизори.
   
  На bobster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Чим има USB device телевизорот, има и вграден плеер. Пиши што модел е телевизорот, ако си имал проблеми во минатото со mp4 формат или со покомплексен контејнер како што е mkv, тогаш симнувај филмови што се енкодирани со divX, тие по 600-700 мб што зафаќаат по торенти...
   
 6. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  можеби лошо се изразив... има само 3 класични пина нема усб. би сакал да можам да вклучам усб :)
   
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Епа не сум те разбрал убаво :) Во тој случај, треба да побараш медиа плеери стрикно со s-video...има и Смарт/Андроид плеерчиња со s-vdieo излези, тие трите пинчиња така се викаат...кога ќе бараш, таков плеер ќе бараш.
   
  На bobster му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  Супер, препорака дали воопшто да барам тука, или директ да си одам преку ebay axpress?
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,138
  19 Јули 2013
  @prichina
  Трите пинчиња се едно за композитно видео и две за стерео аудио. С-видео е нешто друго и до сега не сум видел ваков плеер со с-видео.
  @bobster Mi boxot има AV излез исто и ЛДК плеерот од анхоч. И за двата ќе ти треба 3,5мм на 3xRCA пин кабел што се продава посебно.
  Втора варијанта е да најдеш некој WDTV плеер на старо, едно време се нудеа на форумов, побарај по огласнициве. WDTV ти е сосема доволно ако ти е само за пуштање од усб, со оглед дека нема коди, а првите модели немаат ни мрежа и поврзување на интернет.
   
  На prichina и bobster им се допаѓа ова.
 10. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,185
  1,218
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  имаш друга опција, да пушташ што и да било преку компјутер, ти треба само RF модулатор, има од него антенски излез, а вга, скарт и пинови за влез. јас купив вакво едно за 300мкд. ново.

  вакво нешто само кинезарија и од другата страна има излез антенски кабел :D
  [​IMG]
   
  На bobster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  А, могуче да е со композит телевизорот, заборавив на тоа.
   

Сподели

Вчитување...