1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу пајтон

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Xenor, 29 Јануари 2011.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Како да направам output на некои вредности (пресметки) да бидат влез на некоја друга програма.(најобична програма cmd-type :D)
   
 2. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Нa линукс: твојата_програма | друга_програма

  Да напоменам, оваа наредба очекува твојата програма да испишува на stdout односно стандарден излез, другата да чита од stdin, односно стандарден влез.

  За виндовс не знам како е.
   
 3. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  За windows ми треба за линукс знам како е со pipelining.
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Исто е. Мислам е Posix стандард.
   
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,240
  517
  3 Април 2008
  @Xenor,

  Веројатно Popen, т.е. поновиот subprocess модул ќе ти заврши работа.
  Отприлика иде вака:
  Код:
  p = subprocess.Popen(["program", "argument1", "argument2"])
  p.write("bla bla")
  
  За повеќе информации:
  http://docs.python.org/library/subprocess.html

  само внимателно прочитај ги деталите за Windows пошто Windows никогаш не бил стандарден со ништо.
   
  1 person likes this.
 6. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  muchas gracias
   
Слични теми
 1. Niki
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,576
 2. UnderMyRules
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,294
 3. draey
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  782
 4. Street h4ck3r
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,009
 5. malimali
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,356
Вчитување...

Сподели

Вчитување...