• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу основни работи за PHP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci sakam da pocnam da ucam PHP...imam dobro poznavanje na HTML barem toa go procitav vo nekoi tutorijali deka mora da se znae html..problemot e:

na primer sakam da praam web strana.kako za pocetok zimam gotova PHP skripta i sega kako sto sum rabotel so html kreirame dokumenti kako na pr index.html , mac.html i mislev deka neso e slicno no koga simnav PHP mi dade nekoi povekje php fajlovi i ima i install.php neli svativ deka treba da se instalira :D ...no ne znam kako ne mi e jasno toa...simnav xampp 1.6.6.exe barem u nekoi tutorijali vikase deka treba toj paket da se instalira i sega za sega pojma neam kako se koristi zs ne ni gi znam osnovnite raboti za PHP...znaci ne mi treba objanuvanje za PHP kodot zs vnatre go svakjam sto e za sto tuku osnovni raboti...kako da vmetnam PHP skripta vo web stranata i otkako ke go napraam toa posle kako ide editiranjeto itn itn.... ako ima nekoj vreme neka mi objasni :D
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Стави ги фајловите што си ги симанал, на некој домејн и активирај го instal.php
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
znaci sakam da pocnam da ucam PHP...imam dobro poznavanje na HTML barem toa go procitav vo nekoi tutorijali deka mora da se znae html..problemot e:

na primer sakam da praam web strana.kako za pocetok zimam gotova PHP skripta i sega kako sto sum rabotel so html kreirame dokumenti kako na pr index.html , mac.html i mislev deka neso e slicno no koga simnav PHP mi dade nekoi povekje php fajlovi i ima i install.php neli svativ deka treba da se instalira :D ...no ne znam kako ne mi e jasno toa...simnav xampp 1.6.6.exe barem u nekoi tutorijali vikase deka treba toj paket da se instalira i sega za sega pojma neam kako se koristi zs ne ni gi znam osnovnite raboti za PHP...znaci ne mi treba objanuvanje za PHP kodot zs vnatre go svakjam sto e za sto tuku osnovni raboti...kako da vmetnam PHP skripta vo web stranata i otkako ke go napraam toa posle kako ide editiranjeto itn itn.... ako ima nekoj vreme neka mi objasni :D

Дали успешно го инсталира XAMPP?
Доколку го инсталира, треба да го уклучиш Apache серверот и mySQL серверот преку XAMPP Control Panel.

Кога ќе ги уклучиш серверите, кликни на Explore... копчето во XAMPP Control Panel. Оди во htdocs фолдерот и тука направи фолдер со името на PHP апликацијата што ја имаш. Постави ги тука сите фајлови што ти требаат, а потоа отвори Internet Explorer/Firefox и пиши http://localhost/ime_na_folderot/pateka_do_install_fajlot.php

Со ова би требало да ја инсталираш апликацијата што ти треба.


За да сватиш како всушност работи PHP-то, отвори еден html фајл што веќе ти е готов, преименувај го во primer.php, значи мора да биде со .php екстензија. Отвори го пак фајлот и некаде во <body></body> таговите додади:

<?php echo "Ova e PHP tekst."; ?>

Ова ќе ти испечати "Ova e PHP tekst." во <body></body:
Можеш да го користиш и за печатење на тагови. пр.

<?php echo "<p>paragraf tekst</p>"; ?>
<?php echo "<h1>header 1</h1>"; ?>

Повеќе во врска со PHP на W3Schools или Tizag.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Стави ги фајловите што си ги симанал, на некој домејн и активирај го instal.php
добро тоа не ли може да го средам без домеин т.е да ја правам дома страната и да ја следам нејзината изработка па после да ја објавам на нет
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Кога ќе ги уклучиш серверите, кликни на Explore... копчето во XAMPP Control Panel. Оди во htdocs фолдерот и тука направи фолдер со името на PHP апликацијата што ја имаш. Постави ги тука сите фајлови што ти требаат, а потоа отвори Internet Explorer/Firefox и пиши http://localhost/ime_na_folderot/pateka_do_install_fajlot.php

Со ова би требало да ја инсталираш апликацијата што ти треба.
znaci go napraviv ova pisav vo mozilla http://www.localhost.com/MSN/install.php no ne znam mi vika deka nejke da ja otvori install.php a za tutorialite so mi gi dade kolku tolku gi znam mislam toa se bas ona napravi fajl mac.php i vnatre html :D


no izgleda imam nekoj problem so instalacijata na xampp poso koga pustam index.php mi pojavi eden fajl vo folderot koj go navede deka treba da se stavat folderi so php falovi i koga go otvoriv pisuvase

Код:
Something is wrong with the XAMPP installation :-(
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
no izgleda imam nekoj problem so instalacijata na xampp poso koga pustam index.php mi pojavi eden fajl vo folderot koj go navede deka treba da se stavat folderi so php falovi i koga go otvoriv pisuvase

Код:
Something is wrong with the XAMPP installation :-(
Најверојатно не е инсталиран XAMPP-от како што треба.
Избриши го и инсталирај го повторно од тука (windows).
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Mozhno e poradi toa shto od prethodnata instalacija sakash da mu napravish overwrite a ne ti e dozvoleno bidejki toj servis seushte raboti.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Ne ti trebaat skripti i slichno od pochetok. Jas bi ti preporachal da idesh na nekoj torrent sajt i da pobarash lynda.com video tutoriali i da si simnesh za Php/Mysql ili za neshto shto bi te interesiralo. Video Tutorialot e mnogu korisen bidejki e na nekoj nachin virtualen seminar/lekcija kade shto ubavo i vizuelno se objasnuva za se od pripremanje na mashina za koristenje php do advanced programiranje. Spored mene toa e najdobro reshenie za pochetnici i intermediate koi gi mrzi da chitaat knigi.

Pozraf
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Јас би ти препорачал да ги земеш тие од lynda. Ги симнав пред некој месец од рапидшер, побарај ги тамо, ке ги наеш 100%
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно