1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу новиот ТВ

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од psyman, 20 Декември 2018.

Тагови:
 1. psyman

  psyman
  Gaining Experience

  41
  73
  30 Март 2018
  Чао свима,

  Неодамна купив телевизор, имено Philips 58PUS6203/12, од АМЦ. Забележав еден проблем кога телевизрот е во HDR mode, односно кога е закачен Плејстешнот на HDMI и е пуштена игра со HDR сапорт. Коа ќе исклучам HDR се е океј, нема никакви проблеми, но кога е пуштен, екранот прави некој чуден "flicker" на contrast (или brighness, неможам да одредам) на интервал од 2-3 секунди. Досега пробав со друг HDMI кабел, друг порт, и update-ирав фирмвер на Телевизорот и плејстешнот. Засега немам веќе идеи освен да го исклучам HDR... Помош?

  ПС. Ако некој знае како се гаси автоматски дим на екранот за време на темни сцени нека ми излезе во пресрет :)
   
 2. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  248
  94
  5 Јуни 2007
  Машко
  За првиот проблем не можам да ти помогнам.

  За вториот проблем, кој што според Philips е "feature", мислам дека засега нема начин како да се смени (барем според достапните информации на интернет). Јас имам друг Philips модел и исто така ми пречи овој "feature".
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако го ставиш порт инпут на Computer наместо на Off или Game би требало двата проблема да исчезнат.

  Оваа опција ги гаси енџините на филипс и ТВ-то работи како обичен монитор. Губиш color enchantment, dynamic contrast, natural motion итн. добиваш минимален response time и го гаси overscan на не-нативна резолуција.


  Settings > Picture > Advanced > Game or Computer и селектираш Computer

  Инаку ако осеќаш фликер на фејд-ин / фејд-оут, особено бело>црно и обратно, тоа е до начинот на кој е осветлен панелот. Технологијата е таква Direct Led. Тоа и е маана, додека Edge lit и Full Led Array го немаат овој проблем.

  [​IMG]

  Јас го имам 6201/12 може да има некој разлики кај тебе, ама не би требало да се преголеми.
   
  Последна промена: 21 Декември 2018
  На psyman му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nomad

  Nomad
  Intern

  10
  5
  25 oктомври 2016
  Settings/Picture/Advanced/Contrast/Contrast mode/Off
  Пробај најди го еквивалентот на ова подесување кај тој модел.
  Ова го гаси динамичкото позадинско осветлување (ќе работи константно со максимална светлина позадинското осветлување), но не динамичкиот контраст. Мислам до првото дека е ова треперењево што го опишуваш.
   
  На psyman му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Niki
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,570
 2. Dr.XaYC
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  947
 3. bruteforce
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,947
 4. icka
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,007
 5. toplel
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  276
Вчитување...

Сподели

Вчитување...