1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Mayson, 12 Јуни 2016.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  После крајов на месецов ке склопувам пц до кај 900е со монитор, Највероватно од мебиус ке земам, прво да се јавам кај еден френд дали уште може да зима по дилерски...

  Процесор - Не планирам да оверклокувам, така да мислам ок е ако изберам заклучен процесор?

  Рам - 2х8 ддр4 ми се доволно, само незнам кој да изберам, на и5 6500 у спецификации пишува (Memory Types: DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V). Незнам дали ке има бенефит ако земам 2400ДДР4 ке има разлика од 2133? и која марка?

  Матична - Пoефтина некоја предложете?

  Куќиште и Напајање - Незнам ништо ни која марка ни колку вати, дали што идат заедно или оделно???

  ВГА - може и некој месец да почекам додека стигнат кај нас новите серии, се мислам за АМД 480 ако е како што најавија 200усд, кај нас 200 евра после некој месец ке биде ваљда?


  Antec 400w rp - 2290 - ???
  i5 6500 - 13300
  Patriot Blast 240 gb SSD - 4760
  Toshiba 2tb HDD - 4390
  Maticna - ????? - ~3000
  RAM - 2x8GB ДДР 4 ??? -4000-6000
  VGA - ??? до 12000
  Case - ????
  Monitor - AOC IPS 23'' - 9455
   
 2. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,236
  1,350
  31 Јануари 2014
  Машко
  за остало според буџетот а за графичката дефинитивно почекај ако можеш последниве информации што протекоа за 480 се одлични
  но сепак рачунај мин. 250/60 еур за 480

  Sent from my LG-D802 using Tapatalk
   
  На goce03 и Mayson им се допаѓа ова.
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  добро за графичка ке почекам да дојдат кај нас и уште некој месец да паднат малце цените, плус може и по дилесрска... него за другите делови што ке ги купувам прво, за напајање незнам која марка сега се подобри... рам исто
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Плоча со ДДР4 more like 4000+ денари наместо 3000.
  Напајање некаде 550-600w ќе ти треба. Види некое CoolerMaster заедно со кучевиште или некој Antec ако одиш во Мебиус.
  RAM сеедно кој бренд ќе земеш и која брзина, нема разлика.
   
  esquimaux, Mayson и на goce03 им се допаѓа ова.
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Со оглед на тоа што ќе земаш од Мебиус, а ценовникот не им е ажуриран едно 4-5 месеца, тешко некој конкретни делови да предложи.
  За ПСУ, Мебиус носат Antec, види дали имаат NEO ECO Series - 520C.
  За РАМ, Мебиус носат Patriot.
  За Матична види што имаат на лагер,најверојатно Gigabyte, како што пиша @Astro под 4000+ не проаѓаш.
   
  На Mayson и Astro им се допаѓа ова.
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако чекаш графичка (забвиси каква ќе чекаш) немој 520w малку ќе биде. Гледај 600-700w рангот.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  303
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  Остај што ти зборат 600w, интел не цицаат многу. Ќе поминеш и со 520ка таман.
  за GTX 1080ка Power requirement is pegged at 180W, and Nvidia lists a 500W power supply as adequate for a PC with a single one of these cards.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да тоа под услов напајањето да е идеално квалитетно и ефикасно.
  Од минимум боли глава, не од оптимум.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,305
  25,681
  4 Септември 2008
  Глеј да земеш TCP или Edge ако буџетот не е ти е ептен проблем.
   
  На borcep и Mayson им се допаѓа ова.
 12. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  у петок ке идам да склапам..

  Ова дилерскиот им е од април месец мислам, тој на страната обичниот не им е апдејтиран од февруар...

  од овие селектираните напајања кое да го земам
  napajanje.png

  конфигурацијата ке биде таа
  i5 6500 или 6600 (ako imaat na lager?)

  RAM
  не сум сигурен уште битно ке бидат 2 х 8гб само кои...
  од овие 2 дали се исплати екстра кешот (2870 ден е една) за корсаирот со цл11:
  8 GB DDRIV 2400 PC4-19200 (2400MHz) CL11, 288-pin DIMM, Energy management: 1.2 V, Single Module, SPD Latency 15-15-15-36, Dual / Quad Channel,

  ili

  http://www.anhoch.com/product/15043...z-kingston-hyperx-fury-black-cl14-hx421c14fb8


  SSD patriot 240gb

  HDD toshiba 2tb

  Maticna u set asus ke zemam ako nema tuka

  GPU
  Највероватно Сафир 480 за некој месец кога ке дојдат
   
 13. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,298
  14 Декември 2010
  Машко
  Одлична работа ќе заврши било кое од нив, ако сакаш најдоброто да го земеш и да имаш простор во иднина иди на TPC 650.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  Ја ставиле у калкулаторов 480ката еве што вика... не се гледа на скрин штотов имам одбрано и и5 6500 и 2х ддр4 8гб рам

  psu1.jpg
   
 15. Derof

  Derof
  Intern

  90
  45
  16 Јануари 2016
  Машко
  ima li 480 ka tuka kolku pari e ?
   
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,305
  25,681
  4 Септември 2008
  HCG? зошто не зема TPC?
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  744
  319
  10 Април 2011
  Не ми беше у буџет, и ке зимам најверватно рх 470 не е многу голема разлика со 480 а поевтина е доста, и според ПСУ калкулаторот доволно е псу - то....

  За монитoр ваљда нешто од овие

  http://www.anhoch.com/product/38795/monitor-24-dell-se2416h-led-ips-fullhd-vgahdmi

  http://www.anhoch.com/product/39055...-ips-led-full-hd-1920x1080p-vgahdmi-5ms-black


  http://www.anhoch.com/product/15344...ll-hd-169-displayportvga250cd100015ms167black


  http://www.anhoch.com/product/13801/monitor-24-dell-p2414h-led-ips-full-hd-dvivgadisplay-port4-x-usb  psu.png
   
  На Tomashevski.Aleksandar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Tomashevski.Aleksandar

  Tomashevski.Aleksandar
  Intern

  54
  42
  31 Јули 2016
  Машко
  И 480 и 470 поминуваат со минимум 450W напојување, но глеј барем бронзен ратинг да има(над 3к обично во анхоч)
  И дефинитивно 470 е најдобар избор сеа, во анхоч ја имаат(можда не денес) за 13к денари а во најлош случај е поспора 12-15% од 480 која е 18К + денари.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...