1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош околу конфигурација на хостинг без cPanel

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од npoptomov, 6 Септември 2012.

1. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    Здраво,
    ми треба мала помош, купив VPS Server од myhosting.com без cPanel, го поврзав доменот со серверот но бидејки е без cPanel требало сам да си конфигурирам некои работи за да ја прикачам мојата веб страна.
    Еве што ми пишаа администраторите на серверот:
    "Upon reviewing the account, we noticed that your current Custom VPS - CentOS Linux subscription does not have cPanel or any control panel. Hence, you can upload the contents to the default document root '/var/www/html' but it needs to configure the apache document root to point the domain to this document root. If you are not familiar with the back-end operations, we would suggest to purchase a VPS with any control panel like Plesk or cPanel."

Ако може некој да ми даде објаснување како треба да се конфигурира apache document-от за да го стартувам сајтот.
    Поздрав!

2. ARMac

ARMac
    Орган

6,637
    7,708
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Како бе без панел? Сигурен си дека немаш апсолутно ништо? Ако имаш цел VPS треба да можеш да ставиш некој панел сам. Контактирај супорт има ли таму. Што OS имаш на VPS-то, cPanel се плаќа за бесплатно можеш лесно да инстлираш на пример Webmin.

http://www.webmin.com/deb.html
    Демо
    http://webmin-demo.virtualmin.com/
    User: demo
    Pass: demo

За рачно да ставиш страна стави го index.html во /var/www и ако apache2 работи треба да се појави страната. Е сега конфигурирања MySQL, PHP и слично е прилично комплицирано без панел, ама не е невозможно нормално. Пробај прво ова.

3. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    На CentOS е серверот, како што гледам овој webadmin што ми го даде е за debian

4. ARMac

ARMac
    Орган

6,637
    7,708
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
  5. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    Аха, и сега кажи ми можам јас да си го користам користам серверот преку ваков веб админ ? ќе имам проблеми со конфигурации како предходно и други работи

6. ARMac

ARMac
    Орган

6,637
    7,708
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Пробај го демото горе што го постирав. Јас користам исклучиво Webmin за моите. Има модули за сите сервери DNS, Apache, Squid, Mail итн. веб базиран панел за администрација.

Сега видов некој дибек го сменил јазикот на демото. не сум јас. сега ќе го вратам.

Сега видов демото е баш на CentOS

7. npoptomov

npoptomov
    Intern

206
    9
    8 ноември 2009
    Машко
    Student
    ако може да ми кажеш како можам мојот сервер да го користам преку овој сервис webadmin

8. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

324
    206
    3 Февруари 2010
    Машко
    najdobro ti e da si platis i da ne se zamaras za ova ali pak ti si znaes ako si pocetnik togas ili instaliraj doma centos na virutal machine ili nesto i probaj tamu pa posle ke vidis sto kako

toa e mojot sovet za pocetnik najdobro platisi nekoj si panel najevtiniot
    a ako ne google ti e edinstven prijatel
    tamu moze da citas kako se instalira i sve ponatamu

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ARMac

ARMac
    Орган

6,637
    7,708
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Во право е LaLi ова не е баш погоден начин да учиш администрација на Линукс систем. Да те научам друже неможам особено не вака по форум. Можеш да почнеш да учиш па да ти помогнам и јас и другиве ако заглавиш.

За почеток пробај инсталирај го Webmin, Apache серверот ќе се појави под серверс од лево. За понатаму ќе видиме што како. Ќе ти треба и .htaccess и ред други работи, ама почни прво со ова за да го оспособиш серверот.

http://doxfer.webmin.com/Webmin

Ако си почетник, подобро ќе ти беше обичен хостинг да земеш. VPS-от не ти е потребен само за хостирање веб.

10. Mao

Mao
    On your way to fame

1,177
    759
    5 Јуни 2007
    Машко
    Webmin e odlicen softver i lesen za instaliranje. Jas prvpat se sretnav so engo pred nekoe vreme i brzo go nauciv. Taka da ako ti treba panel za intsaliranje na tvojot vps ti go preporacuvam webmin

Сподели

Вчитување...