1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош околу Joomla! 1.x.x

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Noobizam, 27 Јули 2008.

1. Noobizam

Noobizam
    Intern

1
    0
    27 Јули 2008
    Здраво на сите. Имам еден проблем со Џумлата и незнам како да го решам па се регистрирав овде на овој форум за да ми помогнете (ако сакате :) )

Еве што е проблемот,

Кога сакам да пишувам во Џумлата со македонска подршка ми дава некакви сосема други знаци, ама не е случај секаде, пример кога ја пишувам содржината на некоја сторија таа си е ОК, но насловот или слично со некакви други симболи, исто така е и со овој модулот за Who is Online ? За да го преведам на македонски ми дава некакви симболи, исто е и за анкетата, ве молам за помош, и тоа почетнички кажано ако може :)

Фала однапред.

2. CyberSpic

CyberSpic
    Intern

823
    26
    14 Април 2007
    Немам искуство со Joomla, но твојот проблем е дефинитивно со Character Encoding..треба да го сетираш на UTF-8

Во IE и Firefox опцијата се наоѓа во View менито.

поз

3. igorkrst

igorkrst
    Intern

400
    1
    13 Јули 2007
    Тука е напишано како да го средиш.
    Поздрав.

Слични теми
  1. edervisoski
    Одговори: