1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу Joomla! 1.x.x

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Noobizam, 27 Јули 2008.

 1. Noobizam

  Noobizam
  Intern

  1
  0
  27 Јули 2008
  Здраво на сите. Имам еден проблем со Џумлата и незнам како да го решам па се регистрирав овде на овој форум за да ми помогнете (ако сакате :) )

  Еве што е проблемот,

  Кога сакам да пишувам во Џумлата со македонска подршка ми дава некакви сосема други знаци, ама не е случај секаде, пример кога ја пишувам содржината на некоја сторија таа си е ОК, но насловот или слично со некакви други симболи, исто така е и со овој модулот за Who is Online ? За да го преведам на македонски ми дава некакви симболи, исто е и за анкетата, ве молам за помош, и тоа почетнички кажано ако може :)

  Фала однапред.
   
 2. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Немам искуство со Joomla, но твојот проблем е дефинитивно со Character Encoding..треба да го сетираш на UTF-8

  Во IE и Firefox опцијата се наоѓа во View менито.

  поз
   
 3. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Тука е напишано како да го средиш.
  Поздрав.
   
Слични теми
 1. edervisoski
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,661
 2. Noobfull
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  948
 3. petar.bt
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,016
 4. goodboy
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,198
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,703
Вчитување...

Сподели

Вчитување...