• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош околу избор на темплејт

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
Подолго време се спремам да почнам да направам сопствен блог,сајт. На кој би ставал мои туториали,нешто за мене,изработки и слично. Но идеја за тоа како да изгледа никако да ми дојде. Па би ве замолил вас да ми препорачате некој темплејт. кој потоа само би го средил малце и би го добил она што го сакам. Исто така и некоја контакт форма во php не би ми дошла лошо.
Дајте некој совет за тоа што како да направам.

Поздрав.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2.120
162
Скопје
Template za sto ???
HTML gotov sajt sakas ili pak sakas template za WP,Blog,Joomla,Drupal ?
Jas bi ti preporacal da si zemes Joomla ili WP i da si napravis sajt ,mozes i direkno na WP da si napravis blog ,a za WP imas mnogu template-ti ako malce se razbiras od CSS mozes da go izmenis templateot.
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
Template za sto ???
HTML gotov sajt sakas ili pak sakas template za WP,Blog,Joomla,Drupal ?
Jas bi ti preporacal da si zemes Joomla ili WP i da si napravis sajt ,mozes i direkno na WP da si napravis blog ,a za WP imas mnogu template-ti ako malce se razbiras od CSS mozes da go izmenis templateot.

Да хтмл готов сајт бидејки од WP, Joomla i Drupal незнам ништо. ке побарам такво нешто по гугл и ке пробам но незнам колку ке се снајдам.
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
Симни си DreamWeaver според мене нај лесно така ке си ја направиш ХТМЛ страната.
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
@darefremov
Имам Dreamveawer само идеја немам. затоа побарав нешто готово. колку за почеток. понатака здравје би направил нешто посложено.
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
Епа дај ми мсн преку приватна порака ке ти дадам examples па одбери кој како сакаш да си го праеш :)
Да се разбереме, тие темплејти шо ке ти ги дадам, се лично мои :)
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2.917
1.525
Санкт-Петербург, Русија
За WP скоро ништо не треба да знаеш...
За инсталирање имаш туторијали на нет..
Темплејти?
На нет... Да се преведат темплејтите ти исто така многу лесно: отвараш дримвивер стискаш Design View и потоа преведуваш, само треба да знаеш англиски...
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
За WP скоро ништо не треба да знаеш...
За инсталирање имаш туторијали на нет..
Темплејти?
На нет... Да се преведат темплејтите ти исто така многу лесно: отвараш дримвивер стискаш Design View и потоа преведуваш, само треба да знаеш англиски...

Овде се обратив за помош и секоја помош ми е добредојдена. Ке побарам туториал некој па ке видам што ке направам.
 

WikiLeaks

Intern
10 февруари 2011
204
9
Пуци, ако сакаш про темплејт, ја би ти рекол да ја разгледаш понудата на themeforest.net. најбољи ти се тие.
П.С. ВП ти е наједноставна алатка ако сакаш да правиш блог :))
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
Јас тражам некој бесплатен да не се мачам да го правам. но изгледа ке морам од старт да го направам сам.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
HTML блог нема смисла. За секој пост да се мачиш да едитираш и слично. WP ти е најдобра опција, со готов темплејт најди си и терај, подобро неможе да биде.
 

darefremov

Intern
7 март 2011
30
1
Ауу, фала на комплиментот, кажи ако сакаш ке ти дизајнирам по едноставен, мислам ако веке се одлучи за ХТМЛ.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
77
Скопје
@Nikolce
На http://wp.mk во категоријата „WordPress за почетници“ имаш туторијали за WordPress... Како се инсталира, написи, страници, поставувања, пишување сопствена тема, додатоци и сл.
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
@Nikolce
На http://wp.mk во категоријата „WordPress за почетници“ имаш туторијали за WordPress... Како се инсталира, написи, страници, поставувања, пишување сопствена тема, додатоци и сл.

Пред 5 минути барав твој пост зс знаев дека имаше нешто за wp во потпис. Благодарам за ова.
Едит: неможам на firefox да го отворам пхп фајлот. ај помош.
 

WikiLeaks

Intern
10 февруари 2011
204
9
Пред 5 минути барав твој пост зс знаев дека имаше нешто за wp во потпис. Благодарам за ова.
Едит: неможам на firefox да го отворам пхп фајлот. ај помош.

Па нормално дека неможеш, ти треба сервер со ПХП за да го отвориш.
исталирај ВАМП сервер.
 

vukasin

Gaining Experience
31 јануари 2011
155
71
А може некој да ми каже дали може html сајт да се стави на вордпрес платформа?
И ако може да ми кажете како?
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
86
^Xampp му е подобар, по едноставен.

Па така кажете. ми стој инсталирано се мислам да почнам да учам пхп но чекам погодно време. ке го отворам со тоа и ке пробам попослем сега не сум на мојот компјутер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно