• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу избор на лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

alejandro93

Intern
30 јули 2015
2
0
Здраво,

барам да купувам нов лаптоп. Спремен сум да издвојам околу 35-8 илјади за него. Ќе го користам за програмирање и за секојдневна употреба(сурфање на интернет и сл). Не ми е толку битен за игри, ама би биле добар плус.

Би сакал некој со I7, и 8 гб рам. Исто така би сакал и да дадете некоја критика(позитивна или негативна) околу избор на фирма, место од каде што може да се купи и сл.
 

Trixx

Gaining Experience
16 јануари 2011
118
128
Јас би одбрал DELL заради поголемата гаранција и некако највеќе доверба имам во DELL

Ова би одбрал со I7 за таа цена
http://www.anhoch.com/product/14515...-4510u-8gb500gb840m-2gb156-hddvd-rwblacklinux
Што се однесува до фирма, јас би земал од Анхоч, на второ место одма и СЕТ. Од АМЦ, Нептун само ако е доста поефтин истиот производ и под услов убаво да го проверам производот затоа што често знаат да стават погрешни повисоки спецификации а после прават проблем ако треба да го вратиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

alejandro93

Intern
30 јули 2015
2
0
Истото за Dell го мислев. Првите 2 лаптопи што сум ги имал од нив се и досега немало никаква фрка со нив. Фала!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,481
3,792
Скопје
DELL Latitude или Lenovo Thinkpad. И од тие и од тие сум имал. Супер задоволен. Ако купуваш Латитуд прашај во Макпетрол а Тинкпад може и од Инет да ти донесат.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,070
3,777
Јас би одбрал DELL заради поголемата гаранција и некако највеќе доверба имам во DELL

Ова би одбрал со I7 за таа цена
http://www.anhoch.com/product/14515...-4510u-8gb500gb840m-2gb156-hddvd-rwblacklinux
Што се однесува до фирма, јас би земал од Анхоч, на второ место одма и СЕТ. Од АМЦ, Нептун само ако е доста поефтин истиот производ и под услов убаво да го проверам производот затоа што често знаат да стават погрешни повисоки спецификации а после прават проблем ако треба да го вратиш.
На тој процесор само информативно е пишана ознака i7. Инаку можеле и i15 да пишат, незнам зошто штеделе на бројки. i7 со У ознака е срам за ознаката и ништо друго.
Подетално објаснето: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4510U-vs-Intel-Core-i5-4200H
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,901
11,240
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Dell никако. И никако процесори со U наставка.

HP Elitebook, Lenovo ThinkPad.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,538
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно