• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу избор на лаптоп до

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Melisa.blanco

Intern
16 април 2021
4
1
Здраво.Ми треба помош околу избор на лаптоп до кај 45 000 бидејќи немам воопшто познавање.
Ми треба да не кочи доколку има уклучено повеќе табови на Гугл Вибер и остали социјални мрежи кои ми користат за комуникација со клиенти и за фотошоп (рекреативно).Звучниците да му се колку толку ок за одржување на онлајн средби.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,628
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Повелете што ви фаќа око, уште 3000 денари доплата на ова за дополнителни 8Gb RAM и нема никогаш ни да трепне а камо ли да кочи:


 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
253
163
Skopje
Повелете што ви фаќа око, уште 3000 денари доплата на ова за дополнителни 8Gb RAM и нема никогаш ни да трепне а камо ли да кочи:


Немора ни да додава РАМ (во прво време) - а изборот е одличен во потполност се сложувам
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,628
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Немора ни да додава РАМ (во прво време) - а изборот е одличен во потполност се сложувам
HP-то има VEga. таа ќе лапне 2Gb па ќе остане со 6Gb што е малце. Членот рече сака да работи повеќе табови во броусер и да не кочи, што значи 16Gb обавезно ;)
 

district12

Intern
7 февруари 2021
10
3
Уште нешто солидно, и како што напиша @Astro, ќе си додадеш уште 8гб рам и евентуално ссд.
Исто така
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,628
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Уште нешто солидно, и како што напиша @Astro, ќе си додадеш уште 8гб рам и евентуално ссд.
Исто така
Се сложувам, само Интел во лаптоп би го оставил ако нема ништо друго од Ryzen 4xxx.
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
179
93
Здраво.Ми треба помош околу избор на лаптоп до кај 45 000 бидејќи немам воопшто познавање.
Ми треба да не кочи доколку има уклучено повеќе табови на Гугл Вибер и остали социјални мрежи кои ми користат за комуникација со клиенти и за фотошоп (рекреативно).Звучниците да му се колку толку ок за одржување на онлајн средби.
Имам добар лаптоп за продавање во oвој ценовен ранг, сеуште е под гаранција, ми треба macbook затоа и го продавам доколку си заинтересиран контактирај ме ќе ти направам супер понуда.

Лаптоп Asus Zenbook Flip 14" UX463F ( i7 10thgen, 16gb ram, 500ssd, mx250)
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
384
288
Здраво.Ми треба помош околу избор на лаптоп до кај 45 000 бидејќи немам воопшто познавање.
Ми треба да не кочи доколку има уклучено повеќе табови на Гугл Вибер и остали социјални мрежи кои ми користат за комуникација со клиенти и за фотошоп (рекреативно).Звучниците да му се колку толку ок за одржување на онлајн средби.
За фотошоп е добро да има и графичка intel HD или Nvidia.
Amd Vega не е баш добра идеја, бидејќи зема од рамот.
Мислењето е автоматски споено:

Повелете што ви фаќа око, уште 3000 денари доплата на ова за дополнителни 8Gb RAM и нема никогаш ни да трепне а камо ли да кочи:


Двата имаат очаен екран. 60хз приказ, ама изгледаат ептен катастрофа.

Нека бара членката нешто со подобар дисплеј, макар ако треба нека додаде уште 100 евра бидејќи тоа е една од најбитните работи која ја гледаме во 90% од времето.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Melisa.blanco

Intern
16 април 2021
4
1
Предложи нешто
Мислењето е автоматски споено:

За фотошоп е добро да има и графичка intel HD или Nvidia.
Amd Vega не е баш добра идеја, бидејќи зема од рамот.
Мислењето е автоматски споено:


Двата имаат очаен екран. 60хз приказ, ама изгледаат ептен катастрофа.

Нека бара членката нешто со подобар дисплеј, макар ако треба нека додаде уште 100 евра бидејќи тоа е една од најбитните работи која ја гледаме во 90% од времето.
Предложи нешто.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Melisa.blanco

Intern
16 април 2021
4
1
Не ти треба 120Hz за нет, социјални мрежи и фотошоп. Терај со IPS 60Hz Full HD.
Ај на македонски .Ако имаш конкретен модел .А имаш право екранот е битна ствар.
Мислењето е автоматски споено:

Не ти треба 120Hz за нет, социјални мрежи и фотошоп. Терај со IPS 60Hz Full HD.
Ова гледам има FHD
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај на македонски .Ако имаш конкретен модел .А имаш право екранот е битна ствар.

Ама не е IPS него IPS Level. Најверојатно SVA/VVA
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
384
288
Предложи нешто
Мислењето е автоматски споено:


Предложи нешто.
Вака IPS панел и барем 120хз рефреш не верувам да има под 55000 ден.
Предложи нешто
Мислењето е автоматски споено:


Предложи нешто.
Вака ипс квалитетен дисплеј и 120хз рефреш тешко да има под 55000 денари.
Разгледај некој од овие модели. Нема да промашиш со било кој да одиш.

 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
291
232
Се сложувам со @viktorce само што мислам дека под 60000 денари нема да најдеш со убав дисплеј. А и грев е да не се земе лаптоп со 144хз кога цените ептен паднаа.

Jaс користам 2 гејмер лаптопи дома во моментов, а сум имал прилика да користам уште 5-6 модели и марки.

Ако се прашувам мојот избор би бил

Asus TUF,
Hp Omen
Маcbook Pro ( oвој не е гејмер, но е квалитет)
Huawei matebook X (врвно нешто, со куп практична технологија ама сеуште скапо)

Со оглед на тоа што овие последниве два ти се надвор од буџет би ти предложил
Аsus ТUF или Hp Omen. И немој да купуваш ништо под ова. Подобро присобери уште 200 евра и земи нешто што ќе биде комплетно.

Еве ти и предлог модели најдобри за парите, каде се ти е опфатено, и би рекол ова се Best choise for Price.Има и подобри и поскапи модели, ама немаш навистина потреба. Џабе фрлени пари се тоа.
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
Се сложувам со @viktorce само што мислам дека под 60000 денари нема да најдеш со убав дисплеј. А и грев е да не се земе лаптоп со 144хз кога цените ептен паднаа.

Jaс користам 2 гејмер лаптопи дома во моментов, а сум имал прилика да користам уште 5-6 модели и марки.

Ако се прашувам мојот избор би бил

Asus TUF,
Hp Omen
Маcbook Pro ( oвој не е гејмер, но е квалитет)
Huawei matebook X (врвно нешто, со куп практична технологија ама сеуште скапо)

Со оглед на тоа што овие последниве два ти се надвор од буџет би ти предложил
Аsus ТUF или Hp Omen. И немој да купуваш ништо под ова. Подобро присобери уште 200 евра и земи нешто што ќе биде комплетно.

Еве ти и предлог модели најдобри за парите, каде се ти е опфатено, и би рекол ова се Best choise for Price.Има и подобри и поскапи модели, ама немаш навистина потреба. Џабе фрлени пари се тоа.
А со тие 200 евра разлика да си купи екстерен монитор за да не мора да були во 15 инчи мониторче?

Не само што ќе има подобра прегледност, туку со два монитори (еден од лаптопот, втор екстерниот) ќе си го олесни и животот.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
291
232
А со тие 200 евра разлика да си купи екстерен монитор за да не мора да були во 15 инчи мониторче?

Не само што ќе има подобра прегледност, туку со два монитори (еден од лаптопот, втор екстерниот) ќе си го олесни и животот.
Има безброј можности, дали да биде со едно или без друго, или да се додаде трето.
Тоа си е се до човекот.
Ако се прашувам јас, неможам да работам на лаптоп и монитор истовремено, единствено толку ми е просторот и не ми е згодно воопшто.

На крај краева секој си одлучува на крај што ќе купи, во зависност од тоа што му треба.
Мислењето е автоматски споено:

 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
151
55
Има безброј можности, дали да биде со едно или без друго, или да се додаде трето.
Тоа си е се до човекот.
Ако се прашувам јас, неможам да работам на лаптоп и монитор истовремено, единствено толку ми е просторот и не ми е згодно воопшто.

На крај краева секој си одлучува на крај што ќе купи, во зависност од тоа што му треба.
Мислењето е автоматски споено:
Ова е веќе друга работа, јас зборувам од аспект на практичност, без разлика дали ќе го користи за работа/гејминг/сурфање секогаш на поголем екран е подобро.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Мајко мила. Како и секогаш. Човек си кажува колкав му е макс буџет, а за што ќе го користе, а гледам еден куп безвезални предлози со графичка карта,
120 хз панел и тако даље. Доволно му е со вега интегрирана и нема потреба цело време да му биде подесена 2GB RAM да му зима, тако да 8GB рам доволни ке му се да отворе и 50 таба.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
253
163
Skopje
Мајко мила. Како и секогаш. Човек си кажува колкав му е макс буџет, а за што ќе го користе, а гледам еден куп безвезални предлози со графичка карта,
120 хз панел и тако даље. Доволно му е со вега интегрирана и нема потреба цело време да му биде подесена 2GB RAM да му зима, тако да 8GB рам доволни ке му се да отворе и 50 таба.
Браво бе Рукфаш - така , кажи им... Убаво се можеше да се реши со првиот одговор на Астро - понуди убав избор - и тоа е тоа. Сега дисплејот нечинел - појака картица , меморија да се вградело поголем ССД До 80 000ден дотераа :ROFLMAO: ...Глупости !
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Браво бе Рукфаш - така , кажи им... Убаво се можеше да се реши со првиот одговор на Астро - понуди убав избор - и тоа е тоа. Сега дисплејот нечинел - појака картица , меморија да се вградело поголем ССД До 80 000ден дотераа :ROFLMAO: ...Глупости !
Ама па и астро, малце ќе биле 8гб рам. Секако може да се додаде натаму. 8 ги се сасвим доволни и за лајт гејмање.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

Melisa.blanco

Intern
16 април 2021
4
1
Мајко мила. Како и секогаш. Човек си кажува колкав му е макс буџет, а за што ќе го користе, а гледам еден куп безвезални предлози со графичка карта,
120 хз панел и тако даље. Доволно му е со вега интегрирана и нема потреба цело време да му биде подесена 2GB RAM да му зима, тако да 8GB рам доволни ке му се да отворе и 50 таба.
Добро ај сега пошо ептен сите ме збунивте уште повеќе од пред да прашам за совет ај сега од ново.
Барам лаптоп со 8 гб подобар екран пошо ќе работам по 10 саата на него .Предлог со линк ве молам :) само да не кочи.Работам на социјални мрежи и плус на Гугл табс формс и тако далје.Значи се ќе ми биде уклучено во тие 10 саата со тоа што понекогаш ќе имам и фотошоп
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Овие два би требало да вршат работа со 500GB SSD. А вториот модел дури има и графичка Gtx 1650.

 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
384
288
Добро ај сега пошо ептен сите ме збунивте уште повеќе од пред да прашам за совет ај сега од ново.
Барам лаптоп со 8 гб подобар екран пошо ќе работам по 10 саата на него .Предлог со линк ве молам :) само да не кочи.Работам на социјални мрежи и плус на Гугл табс формс и тако далје.Значи се ќе ми биде уклучено во тие 10 саата со тоа што понекогаш ќе имам и фотошоп
Незнам зашто се збуни. Ти треба убав екран и севкупно квалитетен лаптоп, со квалитетно куќиште. Одиш со предлогот на Иле.

Ти треба лаптоп каде што не ти е битен ниту квалитет на екран, ниту квалитет на изработка на куќиштето, туку да биде само со делумно јаки компоненти тогаш одиш со предлогот на Rukfash.

Дали вреди доплатата од 15000 денари за горните два. Тој што се разбира јасно му е. Добиваш каде каде поголем квалитет. Од секој аспект.

МОжеби најважно од пред се кај лаптоп е да биде квалитетно куќиште на кое нема да ти е страв да го отвориш и да пукне некоја шарка. Лаптоп кој и после 3-4 години ќе изгледа пристојно.
Lenovo на Rukfash е добро со компоненти, ама куќиштето е катастрофа.

Ако веќе ги немаш парите за тие што ги предложи Иле, тогаш земи нешто послабо како i5 10 генерација, но поквалитетно куќиште.

Секако мора на нешто да скратиш, али ете тој ти што прашуваше е во ред, ако не ти смета во иднина што има само еден слот за рам, тогаш земи го него.

Ме разбираш, секаде фали по нешто. Е сега ти одлучуваш на крај без што можеш да поминеш. Дали со слаб екран. слаба картица, слаб квалитет итн.
Ако прашањето би било дали вреди да се крати. Според мене не вреди.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,734
Членови
29,489
Најнов член
******
На врв Дно