• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу gpu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
Здраво
Сега се логирав на форумот и веднаш да започнам со прашање..
Имам hp лаптоп со
процесор intel i5 6200u 2.3 GHz
ram memory 4gb ddr4
hdd 500 gb
има две графички карти
1. Intel R HD graphics 520
2.AMD radeon R5 M330

графичката картичка на интел е вклучена, а другата графичка е исклучена во task manager пишува дека работи 0%. Дали тоа е правилен начин на работа? Дали доколку се вклучат и двете графички картички лаптопот ќе биде побрз во однос на сега... Сега го преинсталирав на win10 home и според мене не е доволно брз, па прашањето е дали со вклучување на графичката карта ќе може да се забрза?
Поздрав
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
нема да биде побрз. Таа графичка се уклучува кога користиш апликации, игри и останати графички интензивни работи, додека пак интеловата работи кога нема такви побарувања.

Ако сакаш лаптопот да ти биде побрз, додади ССД и 4гб рам ако има можност за промена.

Ако мислиш дека ти е спор додека играш, тој лаптоп не е наменет за гејминг, и е веќе стар споредено со поновите понуди на пазар
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,456
8,578
Скопје
Здраво
Сега се логирав на форумот и веднаш да започнам со прашање..
Имам hp лаптоп со
процесор intel i5 6200u 2.3 GHz
ram memory 4gb ddr4
hdd 500 gb
има две графички карти
1. Intel R HD graphics 520
2.AMD radeon R5 M330

графичката картичка на интел е вклучена, а другата графичка е исклучена во task manager пишува дека работи 0%. Дали тоа е правилен начин на работа? Дали доколку се вклучат и двете графички картички лаптопот ќе биде побрз во однос на сега... Сега го преинсталирав на win10 home и според мене не е доволно брз, па прашањето е дали со вклучување на графичката карта ќе може да се забрза?
Поздрав
Не е брз пошо имаш хард диск. Клај му ССД.
Таа интел се вика интегрирана графичка затоа што е.... интегрирана во процесорот. И таа си работи кога работиш нешто light weight.
Другата графичка, АМД, се вика дедицирана затоа што е посебна а не интегрирана во процесорот. И таа би требало автоматски да се вклучува ако пуштиш некоја игра, или работиш во некој програм што бара поголема графичка моќ.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,982
5,433
Мелмак
Мислам дека оперативниот автоматски ја користи вградената графичка за обични таскови а дедицираната за гејминг (за да троши помалку батерија).

Двете графички заедно скоро никогаш не би работеле бидејќи ретко има софтвер што ги користи (односно што може да користи две графички во исто време - тоа не е тривијална работа), но можно е на пример во видео едитинг софтвери на десктоп има акселерација со вградени интелови графички па може и на лаптоп да е исто.

Виндоусот ќе може да се забрза малку со додавање на повеќе рам и SSD диск место механички (ако е можно, некои лаптопи немаат слотови за рам). Не може да се забрза со вклучување на графичка.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

12345*

Intern
14 јануари 2021
9
0
@toshex @Avid @Sludge.Factory
Дали ако му ставам win 7 ќе биде побрз... моментално не сум во можност за да ставам ссд, а потребен ми е за факултет
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,568
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ставу му уште 4 GB рам и ќе осетиш разлика во брзина. Па понатака собирај за SSD, и 128 GB ќе ти биде доволно.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
202
206
Ставу му уште 4 GB рам и ќе осетиш разлика во брзина. Па понатака собирај за SSD, и 128 GB ќе ти биде доволно.
Разликата која што ќе ја осети со ССД е неспоредливо поголема отколку со 8ГБ РАМ и ХДД.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,568
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Разликата која што ќе ја осети со ССД е неспоредливо поголема отколку со 8ГБ РАМ и ХДД.
Нормално, ама рече дека не е во можност сега да купи ССД. Па може да почне од рамот.
Windows 10 се гуши со 4 GB рам, јас ист апгрејд направив на мојот лаптоп и осетив разлика од 4 на 8 со ХДД, па после му ставив и ССД.

EDIT: уствари сега проверив набрзинка цени и гледам дека за некоја стотка повеќе може да земе и 120 GB ССД. Во тој случај подобро е ССД, освен ако не најде некоја рам плочка на старо за околу 500 денари.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
202
206
Нормално, ама рече дека не е во можност сега да купи ССД. Па може да почне од рамот.
Windows 10 се гуши со 4 GB рам, јас ист апгрејд направив на мојот лаптоп и осетив разлика од 4 на 8 со ХДД, па после му ставив и ССД.

EDIT: уствари сега проверив набрзинка цени и гледам дека за некоја стотка повеќе може да земе и 120 GB ССД. Во тој случај подобро е ССД, освен ако не најде некоја рам плочка на старо за околу 500 денари.
120ки сега се околу 1200ден. Доколку му е за факултет, нека помогнат неговите нешто барем ССД да земе или нека почека нареден месец ваљда со плата од неговите во случај да не работи дечкото, секако доколку имаат. Понатака ќе земе уште 4гб рам и кутија за ХДД да го користи како надворешен.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,568
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
120ки сега се околу 1200ден. Доколку му е за факултет, нека помогнат неговите нешто барем ССД да земе или нека почека нареден месец ваљда со плата од неговите во случај да не работи дечкото, секако доколку имаат. Понатака ќе земе уште 4гб рам и кутија за ХДД да го користи како надворешен.
Да, да, заборавив дека се толку поефтинети 120-ките. ХДД-то може и во caddy да го стави ако не користи цедиња.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
202
206
Да, да, заборавив дека се толку поефтинети 120-ките. ХДД-то може и во caddy да го стави ако не користи цедиња.
240ки се 1700 така да не се исплати 120ка да се земе, ама на некој му значат многу и тие 500ден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,999
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно