1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош околу царина и данок

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од vikomkd, 19 Мај 2018.

1. n1kola18

n1kola18
    Intern

54
    12
    21 Мај 2018
    Да бе, не биди шут, Германија со наши стандарди споредваш

И сигурен сум дека не платил 70% ЦАРИНА хахахахаха. Или 300% можи платил другарти, шоз.

2. Alucard

Alucard
    Шериф

1,731
    1,479
    22 oктомври 2012
    Машко
    Другар, кај прочита споредба на стандарди...? Само ти кажав дека го има истото и таму, што ти тврдиш дека го има само кај нас...

Патиките беа пишани како Gift, со вредност од 50 еур., ама тоа не помина, и бидејќи немаше фактура во пакетот, зошто Gift нели, сами си одредија вредност според нивен тарифник...

А да не правиме муабет дека потегнаа и постапка за проверка дали се фалсификувана роба, зошто пишуваше дека вредноста им е 50 еур., што не е ни приближно точно за тие патики, и за тоа си наплатија... Мислиш дека нашиве тука би се замарале и со тоа...?

П.С. Припази на речник, уште еден навредлив збор, во стилот на „шут“, и ќе попиеш бан...

3. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

248
    35
    10 ноември 2017
    Машко
    Во право си друже,во царината го проверуваат и му прават проценка,еве на мене 15еуро од бугарија за пошта,а плус и царина бараат зависи
    колку чини цената на производот,фактурата ја гледаат и ја прават проценката,а може и да не ти тераат само ако имаш документи итн,сам да идеш по производот.

4. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

485
    615
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Друже, секоја услуга има цена. Царината не е 300 проценти туку 5 проценти, данок си е 18 проценти. Тоа е таа 1000ка што ти ја кажале на почеток. Тие додатни 2000 ти се услугата која поштата ти ја врши, пример ДХЛ зема околу 1600 денари за трчкање по шпедиции и царини.
    Затоа ефтин производ не вреди да се купи. Да си купел патики од 500 евра пак давачки ќе ти биле 2000 денари. или 6 проценти од 500 ера. Царина и данок незнам што се буните, зошто кога нарачуваш од странство, тие го тргаат данокот, ВАТ за ти да си го платиш тука. Патиките од 120 евра, за тебе испратени, се испраќаат 150 за жители од иста држава. Научите веќе еднаш како одат работите. Нема да палиш кола за да купиш мастики од автокоманда ако живееш во центар.

Screenshot_20190612_133934.jpg Screenshot_20190612_133918.jpg
    еве пример за карта, пратена во матична држава, наспроти македонија.

Последна промена: 12 Јуни 2019 во 13:41
    На Alucard и moongose им се допаѓа ова.
  5. n1kola18

n1kola18
    Intern

54
    12
    21 Мај 2018
    Па шоз, викаш 'преку такво ми сте' ти прво гледај шо пишиш.

6. n1kola18

n1kola18
    Intern

54
    12
    21 Мај 2018
    Не бе друже,

UPS ми царини пратка од 7 500 ден, само на пратката 3 600 и плус нивна услуга незнам што како ми стига известување 5 600. Не фала, нека ги вратат ќе ги порачам истите преку standard shipping од друго место во МК пошта, а овие ретардирани брзи пошти нека лечат комплекси на друго место, мафија.

7. n1kola18

n1kola18
    Intern

54
    12
    21 Мај 2018
    И кога ќе добијам пратка без царина во МК пошта или некаква минимална сума до 1000 денари, ќе ве известам.

8. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

485
    615
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    епа и преку друга ќе ти царинат пак 3600 денари шпедиција+царина+данок. Само нема тие 2000 денари да ги платиш. Ама пак тешко дека ќе најдеш пошта што за без пари ќе ти испрати од Еу или Уса.
    Кина ги праќа пратките без, само ради интернационален договор со земјите. Трејдинг Дил имаат, ЕУ и Уса поштите им даваат субвенции на кинеска пошта за раст на светска економија

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alucard

Alucard
    Шериф

1,731
    1,479
    22 oктомври 2012
    Машко
    @Sludge.Factory: Мислам дека си ме цитирал мене по грешка, наместо @n1kola18 :) Мислам дека сеуште имаш време да направиш измена на постот, и да го замениш моето мислење со неговото во цитатот ;)

@n1kola18: Има разлика од фразата што ја напишав јас, до личната навреда што ја упати ти... Него дур сме на темата, @Sludge.Factory убаво ти објасни зошто е сумата таква какво што е, и како стојат работите со другите пошти...

На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...