1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу царина и данок

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од vikomkd, 19 Мај 2018.

 1. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Да бе, не биди шут, Германија со наши стандарди споредваш

  И сигурен сум дека не платил 70% ЦАРИНА хахахахаха. Или 300% можи платил другарти, шоз.
   
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  Другар, кај прочита споредба на стандарди...? Само ти кажав дека го има истото и таму, што ти тврдиш дека го има само кај нас...

  Патиките беа пишани како Gift, со вредност од 50 еур., ама тоа не помина, и бидејќи немаше фактура во пакетот, зошто Gift нели, сами си одредија вредност според нивен тарифник...

  А да не правиме муабет дека потегнаа и постапка за проверка дали се фалсификувана роба, зошто пишуваше дека вредноста им е 50 еур., што не е ни приближно точно за тие патики, и за тоа си наплатија... Мислиш дека нашиве тука би се замарале и со тоа...?

  П.С. Припази на речник, уште еден навредлив збор, во стилот на „шут“, и ќе попиеш бан...
   
 3. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Во право си друже,во царината го проверуваат и му прават проценка,еве на мене 15еуро од бугарија за пошта,а плус и царина бараат зависи
  колку чини цената на производот,фактурата ја гледаат и ја прават проценката,а може и да не ти тераат само ако имаш документи итн,сам да идеш по производот.
   
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  774
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Друже, секоја услуга има цена. Царината не е 300 проценти туку 5 проценти, данок си е 18 проценти. Тоа е таа 1000ка што ти ја кажале на почеток. Тие додатни 2000 ти се услугата која поштата ти ја врши, пример ДХЛ зема околу 1600 денари за трчкање по шпедиции и царини.
  Затоа ефтин производ не вреди да се купи. Да си купел патики од 500 евра пак давачки ќе ти биле 2000 денари. или 6 проценти од 500 ера. Царина и данок незнам што се буните, зошто кога нарачуваш од странство, тие го тргаат данокот, ВАТ за ти да си го платиш тука. Патиките од 120 евра, за тебе испратени, се испраќаат 150 за жители од иста држава. Научите веќе еднаш како одат работите. Нема да палиш кола за да купиш мастики од автокоманда ако живееш во центар.

  Screenshot_20190612_133934.jpg Screenshot_20190612_133918.jpg
  еве пример за карта, пратена во матична држава, наспроти македонија.
   
  Последна промена: 12 Јуни 2019
  На Alucard и moongose им се допаѓа ова.
 5. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Па шоз, викаш 'преку такво ми сте' ти прво гледај шо пишиш.
   
 6. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Не бе друже,

  UPS ми царини пратка од 7 500 ден, само на пратката 3 600 и плус нивна услуга незнам што како ми стига известување 5 600. Не фала, нека ги вратат ќе ги порачам истите преку standard shipping од друго место во МК пошта, а овие ретардирани брзи пошти нека лечат комплекси на друго место, мафија.
   
 7. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  И кога ќе добијам пратка без царина во МК пошта или некаква минимална сума до 1000 денари, ќе ве известам.
   
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  774
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  епа и преку друга ќе ти царинат пак 3600 денари шпедиција+царина+данок. Само нема тие 2000 денари да ги платиш. Ама пак тешко дека ќе најдеш пошта што за без пари ќе ти испрати од Еу или Уса.
  Кина ги праќа пратките без, само ради интернационален договор со земјите. Трејдинг Дил имаат, ЕУ и Уса поштите им даваат субвенции на кинеска пошта за раст на светска економија
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  @Sludge.Factory: Мислам дека си ме цитирал мене по грешка, наместо @n1kola18 :) Мислам дека сеуште имаш време да направиш измена на постот, и да го замениш моето мислење со неговото во цитатот ;)

  @n1kola18: Има разлика од фразата што ја напишав јас, до личната навреда што ја упати ти... Него дур сме на темата, @Sludge.Factory убаво ти објасни зошто е сумата таква какво што е, и како стојат работите со другите пошти...
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Сакам да нарачам од Aliexpress, smart watch од 95$. Продавачот нагласи дека на пратката пишува дека е 18$, ме интересира дали може да им текне да ме царинат и каде да проверам колку би ме чинело тоа?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  79
  117
  3 oктомври 2018
  Машко
  Во темата царинска тарифа можеш да најдеш поточно колку би платил. Не сум сигурен дали се царини како обичен часовник или како технологија. Сепак ако е од али мало пакување најверојатно нема да го проверат на царина. Пресметај 15% царина + 18% данок во најлош случај.

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 12. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  79
  157
  5 Јули 2007
  Не е битно колку пишува на кутијата, мене ми проверија на E-bay колку е цената за саат и ми ја земаа најскапата цена како цена реална на саатот :) ... нормално помина со мито работата.
  Не ми го царинеше за 1000еур ... туку за 500еур ... нешо испод вистинската цена која беше 550еур со се шипинг.
   
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  806
  750
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за луксуз (саат, парфем итн) царина може да е и 25% не 15% ..
   
 14. krema

  krema
  Professor

  11,060
  10,566
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има големи шанси да помине и без царина пошто не е габаритно пакувањето.
   
 15. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Се работи за мало пакување. Т.е Amazfit Pace.
  Со купони и попуст ми испадна 3.800ден НОВ. А кај нас, 8.900ден. Цената е драстично помала и затоа и го нарачав. Ваљда, нема да ме царинат.
  Ќе ве известам.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 16. krema

  krema
  Professor

  11,060
  10,566
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чекаме известие :)
  Good luck :)
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Во случај да дојде до плаќање царина, што бараат како доказ колку чини продуктот?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 18. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  350
  421
  10 oктомври 2011
  Машко
  Бараат извод од трансакциска сметка како доказ за сумата која е платена и фактурата која си ја добил од продавачот.
   
  На farkizz и Антониј.К им се допаѓа ова.
 19. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_7290.JPG

  Пратката стигна во рекордно време. Ама...? Што да очекувам?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  ^ Може да нагаѓаме само, ќе видиш утре па ќе кажеш. Ако имаш среќа сте ги прелажале царинарите со 18 USD назначено на пратката, ако не ќе си платиш плус 1000че :)
  Очекувај и писмо по пошта, ќе ти имаат заокружено таму што ќе бараат (дали скриншот од нарачка и сума, дали фактура, извод од сметка од банка итн).
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Не е проблем +1000ден, читајќи на форумов ме плаши да не биде +3000ден.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,473
  11,755
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Види на наш тракинг, малку појасно е, има ОД - ДО. Вака ми изгледа дека уште не излегла од Царина, што е лош знак. Следно може да биде НЕДОСТАСУВА ФАКТУРА, ако се појави тоа веднаш праќај податоци ако сакаш побрзо. Но и без тоа може да отиде за испорака, само лош знак е што не отишло веднаш.

  Најдобар случај: Ќе помине без ништо (се` уште е можно, кој ќе ги знае).
  Добар случај: Само 106 денари за отворање и затворање на пакет
  Лош случај: Ќе те царинат (со или без барање документи).
   
  На olikomerc и Антониј.К им се допаѓа ова.
 23. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  735
  482
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  НЕ ИМ РАБОТИ СТРАНАТА, ПАК!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,473
  11,755
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пред да пишам, проверив со мое бројче што отиде на царина, си работеше. Изгледа ти ја блеклистирале ИП адресата, пробај преку некое прокси или ВПН. Ќе ја одблокираат по неколку часа (или 24).
   
 25. krema

  krema
  Professor

  11,060
  10,566
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...