1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу царина и данок

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од vikomkd, 19 Мај 2018.

 1. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  26
  144
  9 Август 2015
  Машко
  Потребна ми е помош околу царина и данок на производов 10S5P 360WH Battery&ESC&Power Truck Kit Dual 90*52mm Hub Motors [Power Kit 10S5P Dual 90*52mm Hub] - $399.00 : DIYEboard.com -DIY Eboard-DIY Electric Skateboard, DIY Electric Skateboard Parts and Kits-Buy & Build Or Customize Your Own Electric Skateboard. DIY&Building An Electric Motorized Skateboard & Longboard on Diyeboard.com.Барав насекаде и во тарифникот за царинење но како прво незнам под која категорија би спаѓале деловите што ги праќаат и неможев да се снајдам во тарифникот.Ќе ве замолам ако некој знае под која категорија спаѓаат деловите и да ми каже колку е царинска стапка во % и данок за овој производ.
   
  На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  399
  403
  15 Септември 2014
  bekrija
  15% царина и на цената на набавка +птт+царина 18% данок
   
 3. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Цирка 600 usd туто комплето у најлош можен случај.
   
 4. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Добар ден,

  Ве молам некој за помош. Имав пратка од америка во вредност од 120 евра прелу UPS брза пошта. Од поштата ми ставија царина од 3 600 денари тоа е скоро 50% од цената.. Некој поискусен со овие работи, каде можам да се обратам, значи пратката 7 000 тие царина 3 600 нормално е тоа?

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  А пред да купиш да се распрашаш! Нормално дека е толку зашто наплаќаат лежарина и за секој ден што ти седи опремата ќе ти наплаќаат.
   
 6. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Пред неколку месеци имав пратка 10 000 ден. во МК пошта, денар ме платив, не ни беше отворена.

  Како можи царината да е 50% од вкупната сума, плус прво ми рекока 1.044 ден, денес стига порака 3.600.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  Прочитај го болдираното :)


  Ве молам некој за помош. Имав пратка од америка во вредност од 120 евра прелу UPS брза пошта. Од поштата ми ставија царина од 3 600 денари тоа е скоро 50% од цената.. Некој поискусен со овие работи, каде можам да се обратам, значи пратката 7 000 тие царина 3 600 нормално е тоа?
   
  На n1kola18 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  И сега? Мене ме чуди какп вчера ми рекоја 1.044 ден денес 3.600

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  Затоа што за секој ден ти наплаќаат лежарина од 1500 мкд.
   
 10. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Утре 5 000 да не бидат?
  - Не е можно, му реков како вчера 1 044 денес 3 600 се прат на будали ми вика никогаш не било 1.044.. убо слушнав една ми се имаше јавено и плус ми рече ако сакаш се ние да ти завршиме и да ти ја донесиме до дома плус 2 500.. сигурно

  SM-G965F
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  На n1kola18 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  Политиката на фирмата е таква имаш две опции или да ја вратиш или да платиш друго нема.
   
 14. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Хахахаха, го заборајв најјакото. Ми рече неможам да ја вратам. Ако не сум ја подигнел ќе ја земела 'државата'
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,393
  876
  28 ноември 2015
  Машко
  Побуни се од кај што си ја земал и кажи ја состојбата ќе те разберат и тоа е тоа.
   
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  286
  239
  21 Мај 2017
  Машко
  Мене сакаа да ми наплатат царина за производ што е купен за 0.35 усд и пратен преку дхл(хитно ми беше), така да од овие експрес пошти бегам колку што е можно подалеку.
   
 17. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Ако прифатат.. контактирани се.
   
 18. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Ретардирани, никогаш поќе. Само МК пошта.
   
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  630
  883
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  може едно да е царина, а другото данок, или услуга + данок. Да кажеш за што производ се работи може ке ти помогнеме.
   
 20. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Има 22% царина и 18% данок, патики иначе. Лудила.
   
 21. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  970
  567
  3 Јули 2007
  Памет за друг пат, патики не се порачува од интернет.

  Јас пред неколку месеци вратив пратка преку ДХЛ, не сакав да им платам.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Кога би ги имало тука...
   
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  630
  883
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Пред некоја година секаде по новини имаше за нарачано патики од аутлет, за 3000 денари, а платиле трошоци плус 5000. Такви работи, особено поскапи не се нарачуваат од интернет, особено не преку брзи пошти кој директно одат на царина
   
 24. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Тоа е тоа.. ова само кај нас го има.
   
 25. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,813
  1,608
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ај бе доста плачеш, од кај знаеш дека само кај нас го има...? Пред две недели другар нарача Nike патики од Израел во Германија, и истото му се случи... И сеа шо праиме...? Само кај нас го има...? Ако не ти чини, фати авионот, и бркај работа негде кај што го нема...

  Преку таквото сте ми, само плачете, све нешто вас не ви чини, а што е најтрагично не прашувате пред да се зае*ете, него после тоа, да го прочепкаше форумов, или да прашаше пред да нарачаш, ќе ги добиеше истите одговори што ги доби и сега, ама не...
   
  draganamon, boro1 и на BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...