1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу 3700X конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од toshex, 24 oктомври 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја стаив и коа пробувам да го покренам бенчмаркот ми вика дека не може со грешка дека Метро процесот неќе да стартува. Да одбереш некој друг бенчмарк @dejan_str ?

  upload_2019-11-13_5-19-26.png
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,047
  21 Јануари 2009
  А играта обично без бенчмарк ја пушта?
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Му фалет краци или дајректиксој.
   
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  У менито влага не пробав дали ја пушта понатака.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Уф ја рипована верзија симнав и бенчмаркот работеше, добро не битно и онака не можене да споредиме додека не најдам некој да му шитнам обична 2060ка со доплата за супер верзијата. Појака за 1080п не ми треба , и gtx 1660ti е тамам но ајде од мерак реков барем 2060 супер ми треба, сепак 8гб рам ке се најдат за потака.
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  На Steam има Shadow of the Tomb Raider Free Trial (demo) верзија која наводно доаѓала со бенчмарк. Играта е прилично нова така шо би требало да е добра за тестирање. Ќе пуштам ако има бенчмарк и ќе објавам резултат.

  ЕДИТ: упм 15 гига е трајл верзија ц ц ц ц ќе потрае ова

  ЕДИТ 2: и Final Fantasy XV имала бесплатен бенчмарк:

  FINAL FANTASY XV WINDOWS EDITION Benchmark | SQUARE ENIX
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Последна промена: 14 ноември 2019
  Costigan_Jr, shifty, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја уше не сум го симнал :( ми падна даунлоадот сеа морам пак.

  Еве од Shadow of the Tomb Raider Trial (Steam) со High Preset (default settings ко шо се инсталираше)

  Напомена: играта е снимена на HDD а не на SSD

  upload_2019-11-14_2-8-44.png

  Со ставено SMAAT2x и се друго исто

  upload_2019-11-14_2-14-52.png

  Ова е со дифолт сетинзи. Сеа сменив на Highest Preset у сетинзи и го пуштив пак.

  Дефинитивно без проблем може да иде со vsync на 60fps на највисоки сетинзи на 1080p у било која игра мислам.

  Дури и на 120hz/fps 1080p сигурно.
  Само мене мониторот ми е 1080p/60hz така шо нема поента над тоа.


  EDTI: Еве резултати од Highest Preset, 1080p 60Hz, без vsync со SMAAT2x

  upload_2019-11-14_2-22-17.png
   
  Последна промена: 14 ноември 2019
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве и од FFXV бенчмаркот резултати:
  3.png 1.png 2.png
   
  На dejan_str и shifty им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  И тоа клокната 2080TI: GPU boost=2050 MHz / VRAM=16400 MHz :p
   
  MadBuldog, mdeni, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  После скорот на @gOJDO немам веќе желба да постирам мој резилтати :( ме уби у поим! ;)
  Како на вери хај подобар скор од хај? Не ми е јасен бенчмарков. Или дx12 активира вери хај сетингот?
   
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Тоа шо е доле под score-от е као со букви категоризиран резултатот.
  Сетинзите се со мали букви над тоа.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,531
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Тука се во близина :)
   

  Прикачени датотеки:

  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Да бе, ако немаш 2080ти или пак freesync 4K 144Hz монитор и желба за играње на таков - реално било шо шо е мидрејнџ од интел или амд ќе е топ процесор, а за графичка 2070 или 2060 супер, или 5700 (ХТ) од АМД - е топ комбинација.

  За 1080п игрици 580ка амд на старо и било кој i3/i5/R5/R3 процесор со барем 4 јадра шо ти е у буџет.
   
  MadBuldog, dejan_str и на gOJDO им се допаѓа ова.
 16. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,802
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ме интересира само зошто не Ventus-от?
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Затоа што е направена од најфуш компоненти, буст клоковите се осенто пониски од било која друга варијанта, а вентилаторите се бучни како авион пропелерец и немаат смарт-стоп можност. За ~1000 денари повеќе има далеку подобри опции од Ventus кои вредат повеќе за парите.
   
  MadBuldog, prichina, Tajson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Мал апдејт: денес излезе 3.20 верзија биос за плочата:
  Update AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.4 Patch B

  CB R20 стар скор: 4820
  CB R20 нов скор: 4827

  Од тоа шо забележав у мултикор сите јадра имаат сеа иста брзина место да шафлаат со различни бустови. Не гледам некое драстично подобрување.

  Но затоа има драстично подобрување во температури. Мислам дека напони и се тоа е постабилно и температурата еве и после 2 саати стрес тестирање на графичка + рам + цпу со АИДА 64 нема надминато 70 степени на процесорот.

  Кулерот не ни бучи до толку ко порано.
   
  Последна промена: 28 ноември 2019
  На MadBuldog и stefan166 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...