1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу 3700X конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од toshex, 24 oктомври 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас сум со NZXT RGB фанови и не се воопшто бучни, напротив се безчујни... не знам што е со твоите...
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Не кажав дека сите NZXT се лоши сите вентилатори :D И на рецензии ако одиш исто викаа дека евтини бучни модели ставиле со куќиштава.

  Овие се обични црни, без РГБ, без PWM без ништо и доста се бучни на високи вртежи а имаат голем број на вртежи при max волтажа.

  Едино да им намалам волтажа со noise reductor кабелче, или пак да ги сменам.

  Кој процесор?
   
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  софтверски немаш опција да ги контролираш вентилаторите?
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  3700X @4.3GHz all core, DDR4-3733 CL16-19-19-40, IF:1867
   
  На shifty и toshex им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Имам, на silent profile се веќе, ама рамп ап им прави цело време коа ќе се качи температура на процесор или VRM матичнава. А неќам виндоус софтвери. Имам 2 DeepCool вентилатори од по 300 денари еден напред во куќиштево ставено, поврзани на истата матична, и многу подобар noise profile имаат при исти сетинзи.

  Ко шо кажав ова не е некој голем проблем, само шо увидов дека рецензиите за куќиштево не претерувале коа пишале дека кулерите шо идат со куќиштето се побучни од другите кои ги продава NZXT.

  Ќе ги средам, не е ништо страшно повторувам :) Работава беше споделив за да ако некој го купува истото куќиште да си има на ум.

  ЕДИТ: Сеа коа размислувам, на пример вентилаторите шо идат со Фрактал Куќиштата се многу многу подобри модели. И без ни да ги чепкав у биос беа тивки. Али за изглед (стаклена страница) куќиштево е ненадминливо. За thermals и за stock вентилаторите, не толку многу хахах.

  Е да, исто и ова USB C front panel кабелов има некој чуден конектор, 20 pin internal usb c header кој јас го неам на матичната... така шо за жал не можам да го користам фронт панел усб ц конекторот.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Ахам зависи и до BIOS, ја на мојава имам и во BIOS левел сетуп да местам према кој темп сензор кој фан хеадер да прати за промена, да се мапираat.
  Иначе и мене ми беа бучни сток кулерите и ги сменив со Arctic 14 ки :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,449
  3,165
  24 Септември 2012
  Ноктуа ќе си земеш, таман работа да се слушаат вентилатори во 2020та година.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Сеа гледам на specs на вентилаториве:

  Aer F | NZXT

  дефинитивно не би требало да вртат повеќе од 1700 вртежи, така шо има некој проблем изгледа со сетинзите у биос. Ќе проверам од дома вечер/утре ќе најдам начин да ги намалам.

  EDIT: али дефинивно се некоја OEM буџет варијанта на овие пошо немаат PWM милијарда посто и ги немаат тие променливите пластики у боја.
   
  Последна промена: 11 ноември 2019
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  други се, побарај по Модел бројот на фан-овите, имаше некоја разлика (ги гледав јас кога го земав case-ot).

  Aer F120 (Case Version)
  Speed: 1200 + 200 RPM
  Airflow: 50.42
  CFM Noise: 28 dBA
  Bearing: Rifle Bearing
   
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ако брмчат на silent профил направи си custom и помести ја температурата која e 35+ na default за silent .... (стави ги на 40-45 степени). Користиш NZXT CAM 4.0 или предходната 3.0 верзија ?
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Cinebench?
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Cpu-z
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Не користам CAM пошо нема тоа смарт уредчето. Директ на матична се.

  Има скорови од CB R15 и R20 погоре во постовите, ама ете пак:

  CB R15 CPU score со silent fan profile:
  2112

  CB R20 CPU score со silent fan profile:
  4820

  Ќе стаам скрин после.
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Епа според cpuz 3700х е 10% подобар, просечно од 2700х.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  клокнат е на 4.3ghz 3700x и рамот на 3733 cl16

  Во секој случај бенчмаркот од цпуз е нерелевантен.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Така е, ти ни ги земаш кутрите АМД процесори. Немаше ништо на залиха :p
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,618
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Од омраза ги купувам и ги чувсм на полица! Да не ги користи никој!
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве ги скриновите, не знам шо се бара у нив ама валјда овие се битните табови?
   

  Прикачени датотеки:

  • 3.png
   3.png
   Големина:
   41.6 KB
   Прегледи:
   43
  • 1.png
   1.png
   Големина:
   62.6 KB
   Прегледи:
   45
  • 2.png
   2.png
   Големина:
   45.5 KB
   Прегледи:
   44
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Користи ryzen ram master подобри тајминзи и подобар сингл кор.
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо пишав и у првите постови пред да го купам компјутеров, не ми треба подобро од stock :) Неам појма шо е рајзен рам мастер - валјда мануелно тјуниранје на рамот? Имаше јутуб туторијал како тоа преку биос со некој си рам калкулатор шо ти кажува се до милиметар као да подесиш ама ич не ми се замара. Затоа купив рам со ХМР профил.

  Исто и за клокање да планирав ќе земев поскапа некоја плоча. Мене ми е у секој случај ова огромен апдејт од Hasswell i5 и Radeon RX 570 4GB така шо презадоволен сум :)
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  Го знам чувството од и3 6100 на рајзен како ден и ноќ
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Ај ако не те мрзи напрај еден мерто екдодус бенчмарк ако ја имаш инсталирано играта. На маx seting bez rtx i sl.
   
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,314
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Ќе ја најдам и ќе направам. Ќе те пингам коа ќе иам инфо. Резолуцијата игра улога? Пошо 1080 ми е мониторот.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Да на 1080 , има бенчмарк шорткат во играта и намести на предпоследно пошто последното е само за нвидиа rтx .
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...