1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу 3700X конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од toshex, 24 oктомври 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  тоа и ќе праев утре али мислев да не е нешто ептен вообичаено.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

  Edit: излезе дека amd b450 chipset drivers ми требале.


  cbr20 score 4820 после инстал на чипсет драјверите
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 2. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  246
  226
  25 Април 2011
  Инсталирај драјвери за чипсет од официјална страна на плочата.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  веќе го направив тоа ко шо пишува во едитот. денес апдејтнав биос на последна верзија (една само понова имаше) и правам мемтест и други тестови за стабилност.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Ајде со среќа да се користи и чекаме резултати од прва рака,така се најверодостојни за нас.
   
  На toshex и mdeni им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Слободно пишете шо би сакале да тестирам, предлози. Не сум многу при време но како сум пред комп. ќе пуштам тестови и ќе ви обезбедам резултати.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Колку ја плати плочата?
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Проба да оверклокуваш? И ако да, какви резултати постигна

  Јас сум заглавен на 4300MHz @1.36V со NZXT Kraken X62 на Asrock X570M Pro4 и екстра вентилација низ куќиште (4x140mm + 1x120mm fan), навидум стабилен, но знае понекогаш да не POST-ира системот, па мора да се заебавам да го гасам од PSU за да оди во safe mode boot.

  Инаку овој примерок го избрав за мене од вкупно 5 3700X кои ги тестирав.

  Еве CineBench 15 резултати (со DDR4-3600 CL18 19-19-40):
  3700X_CB15.png

  ако те занима друго пиши ќе тестирам:
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Плочата беше околу 6-7К мислам. Ја има во последниот ценовник за МБ ако не се лажам.
  Не сум нити знам како а и у куќиштево и со сток кулер мислам дека нрма да иде ич хахах.

  Сепак имав пишано дека неам намера да го клокам. Е сеа дали сум добил добар чип за клокање стварно не знам. Битно бустира периодично на 4.3 пошо пишува у hwmonitor и hwinfo дека тоа се макс фррквенциите.

  ЕДИТ: мал апдејт после 4 passes на мемтест86 нема нитѕ еден мемори ерор. пуштив сеа уше еднаш да изврти тестот (уште 4 passes) ама по се изгледа XMP е стабилно на 3200 рамот cl16.

  Само не е баш 3200MHz туку 3190 или така нешто според hwinfo.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Флешнав пишав веќе ама последниот не е ни 1.0.0.3абба се уште. Директ на 1.0.0.4 идат веќе има бета ама ја не би бета. До крај на месец ќе излезе 1.0.0.4 final па ќе видиме.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  А зашо не бета?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Ом је алфа мужјак! Шта чему бета :)
  Штета што немам rtx 2060 super инаку дирекна компарација ке направевме бенчмарци од игри сакам да видам деде има бенефит од повеке јадра.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  оти ми фуфка а и на редит споделено не е најбезбедно. ќе излезе кај и да е де. кажете какви тестови за стабилност и темшератури да напраам прво
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

  едит: мемтест86 помина 8 паса пдносно околу 10 саати микс од тестови без ниеден ерор
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас сум на бета, agesa 1.0.0.4. Со не-бета имав проблеми да ја возам меноријата на 3600mhz на asrock x570m pro4. Инаку си работеа без мака на 3600mhz на претходната матична asus tuf b450m plus gaming со било кој bios.
   
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Тоа е топ. Викаат многу подобрувања има, плус ги содржи 1.0.0.3 абба у себе исто така така шо валјда и бустови и температури и се тоа ќе се подобри малце. Ама ќе причекам пошо меморијата е стабилна на 3200 а повеќе од XMP не ни планирам да се замарам.

  Сеа ќе пуштам REAL BENCH тестови.

  RealBench Benchmark резултати:

  RealBench-20191110083610.png
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  4 часа stress test со Real Bench:

  RealBench-20191110134324.png

  0 проблеми
  сите температури беа добри
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,417
  3,130
  24 Септември 2012
  А некој перформанси споредено со било што што имаше претходно?

  Некој фотошоп, рендер, sql?
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,531
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако сака да се спореди со 2700x јас можам.
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема проблем, ко шо кажав само пратете ми линк до бенчмаркинг софтвер/инструкции за workload и ќе пуштам да истера и ќе споделам резултати. Моментално терам Prime 95 blend + Unegine Heaven у исто време неколку саати, just for fun.

   
  На Маша и dejan_str им се допаѓа ова.
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,531
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Сo PBO auto и минус офсет од 0.1 волти, плус оптимизирани тајминзи.
  upload_2019-11-11_0-54-47.png
  upload_2019-11-11_0-51-45.png
   

  Прикачени датотеки:

  На Costigan_Jr и Chicco69 им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Споделив веќе CB R20 резултат пред неколку поста: 4820 (за мултикор).

  Сетинзите за CPU ми се се на ауто, немам ни PBO вклучено мислам. Едино меморијата ја иам покачено на 3200 преку XMP. Сток кулер на процесорот, куќиштето е NZXT H510 (исто со H500 само има усб ц на front panel)

  П.С. Само шо проверив ама немам јас тоа Single Core скор у CB R20.
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Апдејт: завршено со тестови за стабилност. 8 саати AIDA64 stability test floating point + GPU; 4 саати AIDA64 stability test CPU + GPU; 2 саати AIDA64 stability test cache; 10 саати 8 passes memtest86; 4 саати RealBench stress test; комбинирано вкупно барем 12 саати истовремено Prime 95 blend + Unigine Heaven (cpu + gpu).

  Сиве тестови еден по друг веќе 2 дена се тестира. Ниту еден ерор, краш, закочување, бсод или било каков проблем со стабилност за време на тестирањето.

  Температурите во одлична нормала (со оглед на захтевните тестови) - CPU стално испод 90 степени и при најголем лоад у сценарио каде и графичка и cpu биле 100% оптеретени и системот имал максимален heat output.

  Мислам дека може да се прогласи системот за стабилен.

  Едина забелешка ми е дека NZXT вентилаториве шо идат со куќиштево се многу бучни и прва прилика ќе ги мењам. Сеа ме мрзи искрено.

  Ќе повторам, слободно пишете што софтвер/бенчмарк би сакале да тестирам.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На TATA_MATA и mdeni им се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,233
  13,141
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ај пробај тури гумици меѓу штрафовите и куќиштето. Мислам дека не е до вентилаторите туку куќиштето „брчи“ од вибрации. Ако немаш гумици можеш и со дуплопан гумирана трака од двете страни од лимот.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,531
  1,005
  28 ноември 2015
  Машко
  Тајминзите се клуч за подобар single core.
  Јас направив оверклок на рамот и плус тајминзи со тоа софтверот ryzen ram master.
  Затоа имам таков скор
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,255
  4,445
  18 Септември 2013
  Машко
  Не е до гумици иам и 2 вентилатори напред. Буквално бучни се коа ќе направат ramp up пошо идат до 2500+ вртежи според hwinfo. Може акп го најдам тој low noise адаптерот со тој да пробам прво.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...