1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу 3700X конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од toshex, 24 oктомври 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Мојов на heavy load (енкодирање) без ништо чепкано буста до 3.8 само со сток кулер.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Збориш за 2600Х од потпис?

  Master Sli X470 е во основа со ист квалитет на VRM ко Steel Legend од тоа шо гледав, едино повеќе PCI lanes ради X470 и се тоа, а и кулерот на VRM секцијата е идентичен со Steel Legend така шо ај да кажеме исти се плочите.

  Куќиштето ти е скоро исто од аспект на airflow со ова ја шо ќе го зиам H510.

  Разликата е значи у сток кулерот (ако си со тој од 2600Х тој е доста полош од wraith prism) и во тоа дека веројатно 3000 серија рајзен би требало да буста полесно пошо е 7нм па демек грее помалце.

  Има смисла логикава? XD
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  2 напред вентилатори и еден од позади.
  PBO 2.0 со msi tomahawk.

  upload_2019-10-27_17-14-6.png
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Не го разбирам скринов, ама гледам дека АМД има драјвери и дека тоа ПБО е уствари на клик на копче. Топ.

  Иначе какво куќиште имаш, и шо би требало да разберам од скриншотот? Претпоставувам заклучокот е дека добро си тера плочата.
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Значи јас зедов фалична плоча и ја вратив на ибеј и купив од анхоч со истите пари.
  PBO 2.0 ти е имплементација на амд како автоматски оверклок и зависи од матичната и ладењето.
  Имам земено два вентилатори nzxt и куќиштето ми е deepcool matrexx 55.
  Лош airflow без добри вентилатори.
  Плочата има макс верзија и си работи без проблем на 3000 серијата.
  П. С @gOJDO ми помогна во трансакцијата.
   
  Последна промена: 27 oктомври 2019
  На toshex и gOJDO им се допаѓа ова.
 6. MadBuldog

  MadBuldog
  Intern

  18
  48
  22 Јуни 2008
  Машко
  Ако имаш време можеш да ги зирнеш подоле наведениве компненти, како можен избор пошто не ти е битен RTX можеш да одиш и со GTX 1660Ti особено пошто го има новиот NVENC кодек што ти дава предност за хардверски енкодинг, во суштина ќе можеш да стримаш со х264 и во исто време да снимаш со NVENC на ХДД со солиден квалитет.

  Би ти препорачал да ги погледнеш следниве видеа од Hardware Unboxed, имаат добри споредби за Матични плочи во суштина нема да згрешиш ако одиш и со B450 чипсетот наместо Х570. Би го прескокнал Х370, нема да добива поддршка колку што ќе биде подржан B450.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=OMRUhtMs9Ok&t=528s

  Top 5 Best B450 Motherboards for AMD's 2nd Gen Ryzen CPUs


  Во следново видео Buildzoid за Gamer Nexus има добра анализа на Х470 и B450 матичните плочи
  Best Motherboards for AMD Ryzen 2018 - AM4 X470 & B450


  А тука има споредба меѓу Х570 - Х470 - B450
  Best Motherboards for Ryzen 3000 CPUs: X570 vs. X470 & B450


  R7 3700X Video editing Rig


  Component Selection Price
  CPU [​IMG] AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz 8-Core Processor €324.90
  Anhoch PC Market Online - CPU AMD Ryzen 7 3700X Eight-Core 3.6GHz AM4 BOX w/Wraith Prism with RGB LED Cooler
  Цена: 22,140 ден.
  CPU Cooler [​IMG] Deepcool ASSASSIN III 90.37 CFM CPU Cooler €132.00


  [​IMG]


  Noctua NH-D15

  300 - 1500 RPM 19.2 - 24.6 dB (104) €87.79
  ЛАДИЛНИЦИ ЗА ПРОЦЕСОРИ (Retail) | JVSNet
  NH-D15 SE-AM4 Noctua NF-A15 PWM/ best performance 6 heatpipe Dual Radiator Design
  5.500 ден.

  Или  [​IMG]


  be quiet! Dark Rock Pro 4

  1500 RPM 12.8 - 24.3 dB Black (32) €72.89
  COOLERS CPU BEQUIET! DARK ROCK PRO 4,Intel 115x/1366/LGA2011(-3)Square ILM/2066,AMD AM2(+)/ AM3(+)/AM4/FM1/FM2(+),BK022
  Цена: 5.185 ден.

  Motherboard [​IMG] Gigabyte B450 AORUS PRO ATX AM4 Motherboard €111.99
  Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450 AORUS PRO AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 2xM.2 USB3.1/Type-C HDMI/DVI
  Цена: 7,265 ден.

  Или  [​IMG]


  MSI B450 TOMAHAWK

  AM4 ATX 4 64 GB Black / Silver (69) €118.80
  Anhoch PC Market Online - MB MSI B450 TOMAHAWK MAX RYZEN DDR4-4133MHz USB3.1 DVI/VGA/HDMI RGB Mystic Light
  Цена: 6,780 ден.


  Memory [​IMG] G.Skill Trident Z RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3200 Memory €163.06
  RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL Trident Z RGB F4-3200C16D-32GTZR
  Цена: 12.626 ден.
  Storage [​IMG] Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2-2280 NVME Solid State Drive €100.89
  Anhoch PC Market Online - SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO 500GB PCIe 3.0 x4
  Цена: 7,290 ден.
  Video Card [​IMG] Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti 6 GB AORUS Video Card €332.90
  Anhoch PC Market Online - Gigabyte AORUS GeForce GTX 1660 Ti 6GB GDDR5 HDMI/3xDP DX12 RGB WINDFORCE 3X
  Цена: 21,680 ден.


  Case [​IMG] Fractal Design Define R6 USB-C Blackout ATX Mid Tower Case €141.78

  Или


  [​IMG]


  Fractal Design Define R5 Blackout Edition


  ATX Mid Tower Black None Acrylic 2 8 (16) €152.63
  ATX Case Fractal Design DEFINE R5 BLACKOUT Black Windowed USB 3.0
  Цена: 8.762 ден.
  Power Supply [​IMG] Deepcool 550 W 80+ Gold Certified ATX Power Supply €71.68
  Anhoch PC Market Online - PSU 550W Deepcool DQ550ST 80Plus Gold Black
  Цена: 4,430 ден.  Total: €1389.94 Цена од PCPARTSPICKER со цени за Германски пазар

  Цена: 89.378,00 ДЕН. = 1.446,25 ЕУР од домашни добавувачи од погорните линкови. (Со Матична Gigabyte B450 AORUS PRO и Кулер be quiet! Dark Rock Pro 4, заради blackout темата :) инаку MSI B450 TOMAHAWK е подобрата матична)
   
  Последна промена: 30 oктомври 2019
  На Zippo и Sharlovski им се допаѓа ова.
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  682
  997
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Имам
  b450m prime asus
  b450 pro 4 asrock
  x470 tuf gaming plus
  Дефинитивно оди со асус туф, ако си во можност да одвоиш толку. Матичната е топ. Најдобар рам сапорт има х470. Незнам за што ти треба, но моментално на нејзе имам 2 графички, 2 блекмеџик кепчр карти 4к, и аудио карта. Пробано претходно со б450 про од асрок и се осеќаше аудио и видео лаг. Затоа и ја продадов асрокот. За температури сите се топ, но за фјучр пруфинг земи си х470
  ASUS TUF X470-PLUS GAMING
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Разликата меѓу X470 и B450 е во PCI lanes и број на сата порти, така шо со толку карти на B450 нормално дека ќе осеќаш разлика.

  Друга разлика нема, реално.

  Иначе ко шо пишав веќе пред некој ден финализирана е и нарачана конфигурацијата.

  Малце касниш а и кажав локално дека ги зиам деловите :)

  Погоре ја има финалната конфигурација. Точно дека 1660 ќе е доволна за енкодинг делот но за hardware accellerated работа во програми како Premiere и Resolve ќе е полоша од 2060 супер.

  Баш имаше видео од Линус како склапаат 4К едитинг риг, и отидоа со 1660, али кажаа дека 2060 ќе е доволна дури и за 8К видео едитинг хардверска акселерација.

  Плус повремено коа ќе сакам да играм нешо секако сум подобро покриен од таа карта. А и VRAM има повеќе ако не се лажам.

  За плочи највеќе се мислев ама на крај најдов неколку user reviews каде возат и 3800X у исто куќиште ко моето, со 2070 графичка и сток и не сток кулер на процесор - и во сите сценарија се било супер.

  И освен тоа и ред други теми, рецензии и мислења како у основа за нормална работа без некој кастом јак оверклок секоја плоча ќе е океј и разликите се во features и биос и решив дека не вреди да се замарам повеќе.

  Плус на редит на форум за билдаписи начекав неколку искусни членови кои кажаа дека скоро ќе ги има и 1.0.0.4 биосите за асус (најверојатно месецов) и дека уште подобра стабилност и перформанси у бустање ќе имаат.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MadBuldog

  MadBuldog
  Intern

  18
  48
  22 Јуни 2008
  Машко
  Да касно ги видов останатите постови, во секој случај супер конфигурација си составил на крај, баш вчера излезе видеото од Линус за 4К буџет видео едитинг билд.


  Инаку ставив и линкови до локалните продажни места што ги имаат кај нас тие делови. :)

  За VRAM мислам дека и 1660 и 2060 дека имаат 6 GB само разликата е во 1660 6 GB DDR5X а 2060 6 GB DDR6 (вчера излезе и GTX 1660 Super со 6 GB DDR6 така да е позиционирана со перформансите меѓу двете).

  Со среќа да се служиш.
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  2060 Super е во прашање и има 8 GDDR6. Оваа поконкретно:

  GeForce® RTX 2060 SUPER™ GAMING OC 8G | Graphics Card - GIGABYTE Global
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MadBuldog

  MadBuldog
  Intern

  18
  48
  22 Јуни 2008
  Машко
  Одличен избор, ми се бендисуваат Gigabyte со wind-force стилл на кулери, ја лично терам Gigabyte Aorus 1070 Ti со сличен кулер како тој на RTX 2060 Super.

  AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G | Graphics Card - GIGABYTE Global
  [​IMG]
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,474
  18 Април 2007
  @toshex

  Стигна конфигурацијата? Ако да, како е? Бенчови?
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Не верувам, сигурно се премислил уште нешто :D
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Нарачана уште од таа недела, чекам да стигне. Ќе пишам обавезно.

  Да, не можев да се одлучам вентилаторите у која боја да бидат па уште се мислам ради тоа.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се мисли, RGB и ќе биде топ.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке се разочараш затоа што тие се на прво место на листата во расклатување на кулери...
  После тоа се xfx.
   
 17. MadBuldog

  MadBuldog
  Intern

  18
  48
  22 Јуни 2008
  Машко
  Мене сега за сега добро ми држи, стои вертикално во екстерниот графички адаптер со отворена хауба, не се загрева многу па не ни врти многу, така да нема ни многу за расклатување. :)
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Стигнаа деловите. Ќе го склопам преку викендот, ќе снимам материјал и за видео (па после со новава машина се надевам ќе потерам едитинг на видеата повеќе и побрзо).

  Една работа шо е битна да се забележи е дека плочата дојде со налепница дека е Ryzen 3000 Ready така шо тоа е фантастично, си има нов биос и нема потреба од позајмување процесори.

  Затоа можев и да ги земам деловите и сам да си го склопам компјутерот.

  Дечките у нексио имаат налив на роба колку шо можев да видам, и фантастично напунети изгледаа полиците и магацинот со интересни делчиња.
   
  На MadBuldog и smole им се допаѓа ова.
 19. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Од каде ја зема графичката и колку ако не е тајна?
   
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  По нарачка од нексио и беше околу 28К мислам. Иста цена со 5700 хт која би ти ја препорачал место 2060 супер ако не ти треба Envenc енкодинг чипот. 5700 графичкиве се frames per second kings. И со секој драјвер апдрјт се се подобри.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На dejan_str и Zippo им се допаѓа ова.
 21. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  За која матична станува збор?
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Погоре има комплетна листа на сите делови - asrock b450 steel legend
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  На Маша, architect, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Имам некои два PCI Device и едно PCI Encryption/Decryption Controller у девајд менаџер шо немаат драјвери и вин апдејт не помага. Шо се тоа и кај да најдам драјвери?

  Edit:

  CB R15 CPU score со silent fan profile 2112

  CB R20 CPU score со silent fan profile
  4805


  HW monitor cputin idle: 36 степени
  CPU fan rpm idle: 830
  CPU fan rpm load: 2284

  Voltage cpu max 1.5

  max clock speed во hw monitor ~ 4.3ghz за сите јадра


  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Десен клик на нив и барај ги спрема hardware id на гугл.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...