1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу 3600 конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Arabian, 14 ноември 2019.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Здраво дечки, сакам да склопам best performance/budget Ryzen конфигурација.
  CPU - Ryzen 5 3600 го добив на поклон и сега мора да се искористи :D
  МБ- Ова е нешто најтешкото што не успеав да се одлучам што и како, читајки на форумот од искуства ваши , и гоогле одлуката е стварно тешка ,а најголем проблем е и лагер нема за некои плочи. Нешто што на мене ми падна во око се овие плочи ама стварно не знам која е ,,подобра" за парите. Плоча 1 , Плоча 2 , Плоча 3 , Плоча 4 (Буџет околу 6к +-1к )
  РАМ- Најверојатно ќе се оди на Gskill или Ripjaws на 3200 , 2 х 8гб, од нексио( 4-5к , може и половни со преостаната гаранција)
  Кукиште- моментално имам едно што ми фака прашина за почеток тоа ке се користи подоцна ќе разгледам нешто до буџет 2/ 2.5к
  Хдд/ССД- Моментално имам 840про, ќе почнам со тоа па натаму и нвме некое самсунг , хдд имам 2-3 диска од стариот пц
  Напојување- Ке се оди на ЕВГА Г3 / Г2 голд 750/1000, фулл модулар , половно или ново
  GPU- Најверојатно ке се оди на половна варијанта , дали 580 или 1070/ти
  Друго не ми текнува што би ми требало.
  Најбитното , компјутерот ке се користи претежно за гејминг, сурфање, едитирање слики. Повеќето делови ке се купуваат месец за месец.
  Секои предлози и критики се добредојдени :geek:
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,471
  1,651
  25 Март 2013
  Машко
  Се ти е на место. На твое место истото би го направил.

  Која и матична да ја одбереш нема да згрешиш. Аорус елит е добар price/performance и ја има на лагер.

  Единствено PSU-то ти е оверкил. Немаш никаква потреба од 750+ W, gold rated и фул модулар. Оди со Evga, semi modular, 500-550w е повеќе од доволно и bronze rated.
   
  Arabian, RoninMK, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  169
  357
  3 Март 2015
  Машко
  Ако ти се чека,земи Б450 ТОМАХАВК, ама нема да згрешиш и гигабите елите ако земиш.Истата ја имам и доаѓа со 42ф биос со стикер рајзен 3000.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Asus ROG Strix мислам дека беше, имаше термални тестови ставени тука дека има вонредно лош VRM кој прегрева. Во Тој тест Asrock беше најдобра, ама Tomahawk и Aorus PRO се подобри со повеќе опции, AORUS PRO има дефинитивно најдобар избор на компоненти.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,384
  878
  28 ноември 2015
  Машко
  Најдобра е рајзен b450 tomahawk, буста како што треба и има солидни врм.
   
 6. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  PSU е намерно изберено голд, пошто не планирам после 1-2 години да го мењавам ако сакам да правам надоградба. А инаку стрикно фулл модулар, ми е скиснато од кабли насекаде...

  Ке ѕвонам утре во анхоч да прашам ситуација кога ке стасаат нови количини, (ако некој му се продава махот слободно нека понуди) , ако не ке ја разгледам и AORUS PRO.
   
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,471
  1,651
  25 Март 2013
  Машко
  Gold rated сертификат за PSU не ти е гаранција за квалитет туку за ефикасност на користење на струјата. Можеш да правиш наградба тоа не и игра улога.

  Подобро купи bronze со 5 години гаранција, отколку голд со 3. Истотака, не дека тоа што ти го сакаш не е подобро, но грубо, разликата од тоа psu што ти го сакаш и она што јас те советувам може да биде и до 5000 денари, кои радо би ги зачувал па за 2-3 години би купил подобра графичка.
   
  На CBB_6 и StefAngel им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,058
  12,591
  23 Јануари 2008
  Манга
  Токму така, затоа некои gold напојувања се многу поскапи од други gold напојувања со иста моќност.

  Јас би го советувал обратно. Подобро да купи поефикасно и поквалитетно напојување со мала гаранција отколку да купи неефикасно и неквалитетно со поголема. Колку квалитетни напојувања си видел расипани и после колку време? До сега јас сум видел многу малку и претежно биле расипани од нечовечка употреба.

  Со gold напојувањето ќе има помало греење во куќиштето што игра многу битна улога кај моќни системи во мали куќишта.
   
  PC_GAMER, Arkturus и на Arabian им се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Аорус ПРО само има 2 х M2 слота, Intel Gigabit Network и подобар аудиот контролер од другите. Другото се е исто
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Секако ке одам на голд, точно е тоа што го тврдите и поради таа причина и ке одам на таа варијанта. А и повеќето голд напојувања мислам имаа опција до 20-30% оптеретеност не се ни уклучуваат вентилаторите што е уште поголем плус.
  @Astro пробав да најдам, нема никаде на залиха
   
 11. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  351
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Повеќе напојувања
  Ima Kaj @gOJDO
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа е популарна плоча ,ќе ја донесат на залиха во Анхоч. Пиши им на [email protected] или прашај ги на телефон кога ќе добијат. Се исплати да се почека ради Intel LAN контролерот и ALC 1220-VB audio кодекот, ако ти вршат работа.
   
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Знам, он е план А :D
  @Astro така и ке биде. Само да ми кажат дата кога ке ги донесат или мси или аорус про
   
  gOJDO, GGTT1 и на Astro им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...