Помош. Нов домен оди директ во спам.

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
Чекајте малку другари … што точно влегува у кој СПАМ бе?

@skullmonkey ти правиш некаков redirect од @istok.mk во Gmail ?
ајде објасни малку повеќе за тоа.
Да.
@gdamjan од тоа јас што сфатив:
1. стига mail до [email protected] (хостиран на мкхост)
2. [email protected] форвардира на [email protected] (хостиран на gsuite)
3. меилот од [email protected] стига во Spam на @gorast.com
Да.
Точно така. Пишав погоре ама изгледа позавиена форм.
У ептен позавиена. Дај последниот хедер од 3 саат и кусур (од Гмеил), да видиме што му смета сега.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,402
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
многу е битно кога се прави redirect-от што е во "FROM" полето. Пошто во тој случај google ќе го види мејлот пратен од mkhost а From: Yahoo и ќе рече … кадее беее mkhost, не си ти Yahoo. (не баш From туку envelope From-от - али да речеме дека е исто)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
Користиш твој reseller акаунт на shared server а не твој дедициран сервер, само си добил дедицирана адреса од МКхост
Не. Користи Реселер на шеард хостинг од МК Хост и нема дедицирана ИП. Едноставно таа е ИП-то на целиот дедициран сервер и/или ВПС, што и да имаат дигнато.
Акаунтот на МКхост ти е на нивниот серверот Thor и нормално е цел mail сообраќај да оди преку него а не преку дедицираната ИП адреса
Не е баш така. Реселер аккаунтот му е на друг сервер, не на Thor. И не е нормално да иде меил собраќајот преку друг меил сервер и/или ИП, а да не ти кажат за тоа, згора на тоа да се запознаени дека имаш проблем и да се чудат дека се е во ред кај нив.
МКхост е нормално што не поставиле PTR затоа што ти на твојот риселер акаунт користиш уште најмалце 2 домени од она што го прочитав па така ако постават rDNS пример за istok.mk директно ќе го афектираат gorast.com а вака секогаш рерутира на thor и не прави проблем.
Не. Они немаат rDNS ставено на целиот дедициран сервер кај што е неговиот реселер. И да не е секоја ИП треба да има rDNS за да работат како треба доста работи, независно кои домени се на него и колку се. На пример можат да стават на таа ИП да речеме да е host123.mk-host.com. И нема да афектира rDNS ама ништо на сите домени што се на таа ИП, Ги има многу не само овие 2-3. Има и домени кои не ги контролира Skullmonkey.
Тоа што сега во СПФ ја има 198.147.26.200 ќе ти направи поголем проблем затоа што таа адреса не се користи при испраќање на меиловите туку 209.205.218.106
Ама баш никаков проблем нема да направи, освен што е редундантна, пошто и онака таа ја враќа самиот SPF rekord пошто у него има mx i a.
Праќаш меилови, третата страна секогаш селектира дека не се спам и по некое време стекнуваш репутација
Ова тешко да проработи, поеќе има шанса да почне у спам да идат. Да беше така лесно сите ќе си пратевме мејлови еден на друг по 2-3 пати (карикирам) и ќе стакневме екстра репутација. Репутациските системи се многу попаметни.
Дедицираната адреса ја користиш само за istok.mk, на тој начин може да бараш од МКхост меил сообраќајот за istok.mk да го пренасочат преку дедицираната ИП адреса со додавање на следните линии во /etc/mailips
istok.mk: 198.147.26.200
Не користи дедицирана ИП повторно. Може да им рече мејловите од тој Реселер акаунт и сите субакауни да одат преку тој и тој маил сервер. Нормално ако сакаат и немаат политика на централизирани аутгоинг меил сервери, што е легитимно и можда и ОК, ама треба да му го кажат тоа, а не да прават тивок редирект. Сумлљам се ми се чини дека малку им е побркана конфигурацијата на овој сервер.
Мислењето е автоматски споено:

многу е битно кога се прави redirect-от што е во "FROM" полето. Пошто во тој случај google ќе го види мејлот пратен од mkhost а From: Yahoo и ќе рече … кадее беее mkhost, не си ти Yahoo. (не баш From туку envelope From-от - али да речеме дека е исто)
Мислам дека при системски редиректи не е тоа проблем, пошто барем преку CPanel, правилно ги форматира форвардите, со убаво X-Forwarded-For, итн... Еве мене од неколку разни домени на неколку сервери ми стигаат на еден збирен gmail, и нема никаков проблем.
 
Последна промена:

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
913
761
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
Што помалце форвардери користиш тоа подобро, гугл мрази форвардери.

За гугл ја имаш следнава опција: Check emails from other accounts - Computer - Gmail Help
А ако тој маил не ти е вистински е-маил акаунт, туку само системски некој форвардер?

BTW, во самиот цитиран линк, гугл вели

1617141948126.png
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com
Delivered-To: [email protected]
Received: by 2002:ac9:74c7:0:0:0:0:0 with SMTP id s7csp4620901oct;
Tue, 30 Mar 2021 06:28:27 -0700 (PDT)
X-Google-Smtp-Source: ABdhPJyTxc7dq9iXBiF0MLBYu5or/+EqqZoHm7GuMA3aZOPYC3aV+HSBfoQfTnxmLYRhSqT6MfiT
X-Received: by 2002:a05:620a:20c7:: with SMTP id f7mr29773219qka.156.1617110906825;
Tue, 30 Mar 2021 06:28:26 -0700 (PDT)
ARC-Seal: i=1; a=rsa-sha256; t=1617110906; cv=none;
d=google.com; s=arc-20160816;
b=N+KVcxRsKMTfWaPjDWxb9g5Ux9TeZNJzxJ7xgVxZtWTXLvX7w+2+mfnw26Grh3LxJ+
bFky9lIAt7VFiL7+KFWrNq9gRDl2o+I7d+f129aQMHTkq4Irsa8LfTy+CsbgU1puF5cW
eGRiiTihccqMzQ+7tiZbszP158tYpLpOoxZYPPdDtBPRL15UVYW2OP2dybyUwvi2I/mf
ErSUlz+hdPoH15H0JXu7H2DBHyj7B8ZIi2xP2q7tyEGf1CWkTQc9+T3oD2fRl/kWkVsw
oybKwl6K5mlGTaWcVvj4Lwdj2nAJ7o8U+uqw5XDswAMYLLHLNClHb3odkcZjTlsDj/CG
xvBA==
ARC-Message-Signature: i=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed; d=google.com; s=arc-20160816;
h=user-agent:message-id:eek:rganization:from:mime-version:subject:to
:date:dkim-signature:dkim-signature;
bh=w6ufi8IysnwgbC5RFgxp6aL60A9RrpxVJAnXyKi+K70=;
b=q8AfcnGg+v339b19Ekp5YdnUOG15qfatklxW4cxYyHdXls+zwLQ3jvEdRQJpOxD3eE
qdCOjzBz3QiRij/DAQsv/X5LFhBOZ0u4oos+FTCvWb4TE0qFB07HA6cBNBzXqBBlWZdO
X/paVFAh8EU2tAN/cKioHnbQ07HsBCUY8s3YBLurdkioHOF1a7TASLPKCVoffePiUasE
xc8mTwEdk+crpv9kQroWci+sjXkONENnCpyXy0mE3lD91+4qaX635TqdwxE4pDKy/V4j
xdL86ofXtaRNJocpDLZsgE6m1Fx2KL1eNEF7XPRW+0MEEuisLFg40xxMDghfuPE9u58l
hVQg==
ARC-Authentication-Results: i=1; mx.google.com;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=nwrvQMFB;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=Kj4oHoi1;
spf=softfail (google.com: domain of transitioning [email protected] does not designate 209.205.218.106 as permitted sender) smtp.mailfrom=[email protected];
dmarc=pass (p=NONE sp=NONE dis=NONE) header.from=expressivegraphics.com
Return-Path: <[email protected]>
Received: from thor.mk-host3.com (thor.mk-host3.com. [209.205.218.106])
by mx.google.com with ESMTPS id l8si12356959qvb.179.2021.03.30.06.28.23
for <[email protected]>
(version=TLS1_2 cipher=ECDHE-ECDSA-AES128-GCM-SHA256 bits=128/128);
Tue, 30 Mar 2021 06:28:23 -0700 (PDT)
Received-SPF: softfail (google.com: domain of transitioning [email protected] does not designate 209.205.218.106 as permitted sender) client-ip=209.205.218.106;
Authentication-Results: mx.google.com;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=nwrvQMFB;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=Kj4oHoi1;
spf=softfail (google.com: domain of transitioning [email protected] does not designate 209.205.218.106 as permitted sender) smtp.mailfrom=[email protected];
dmarc=pass (p=NONE sp=NONE dis=NONE) header.from=expressivegraphics.com
DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; q=dns/txt; c=relaxed/relaxed; d=istok.mk;
s=default; h=Message-ID:From:MIME-Version:Subject:To:Date:Content-Type:
Sender:Reply-To:Cc:Content-Transfer-Encoding:Content-ID:Content-Description:
Resent-Date:Resent-From:Resent-Sender:Resent-To:Resent-Cc:Resent-Message-ID:
In-Reply-To:References:List-Id:List-Help:List-Unsubscribe:List-Subscribe:
List-Post:List-Owner:List-Archive;
bh=w6ufi8IysnwgbC5RFgxp6aL60A9RrpxVJAnXyKi+K70=; b=nwrvQMFBvcvL3TtTmwbwrF8E8j
yC0xa6xkjLT6czUT3c+mzOZtVmCeeebzy+/0b1uMVtUn6/JvMQWmJhsn1fWuIFUhCfTrRp9KFvc50
0JTfhai9sVPFQ5eu/5Jq+x167CMpkCub7KOOZr7B1rezOy4AAQZShKJ3JBvryUzrk5nBoUIbJJKH3
2xUBJbfgq6cNXdjxuPYNloRQ43URGo0znk5L0bcBgLgeXnwen1bUDmIlTcvav8+8ej+dT8bcgkq2Q
qrwyWndUMMVZPt9IC26HGNIQN8xKDjjKScwxm7i6hXbnSFKcNba9d286ABOPy+5Tco3EUqP7MBXhw
un/Rr4LA==;
Received: from [37.26.96.245] (port=38717 helo=mkspeed.uhostmk2.com)
by thor.mk-host3.com with esmtps (TLS1.2) tls TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384
(Exim 4.93)
(envelope-from <[email protected]om>)
id 1lREPq-0008HN-AW
for [email protected]; Tue, 30 Mar 2021 15:28:23 +0200
DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; q=dns/txt; c=relaxed/relaxed;
d=expressivegraphics.com; s=default; h=Message-ID:From:MIME-Version:Subject:
To:Date:Content-Type:Sender:Reply-To:Cc:Content-Transfer-Encoding:Content-ID:
Content-Description:Resent-Date:Resent-From:Resent-Sender:Resent-To:Resent-Cc
:Resent-Message-ID:In-Reply-To:References:List-Id:List-Help:List-Unsubscribe:
List-Subscribe:List-Post:List-Owner:List-Archive;
bh=w6ufi8IysnwgbC5RFgxp6aL60A9RrpxVJAnXyKi+K70=; b=Kj4oHoi1lBUeU5r+ipnqyhPTwR
HkF2opScLTbeM9D6hNxdMFBdlhsqCWZ34arYK9InYI2lrAuBYS1FnEdZZs/HcA73Vu5pX/REVqwh+
Vo2prG3zNB4gq4iK1t9K0nznYDtxKCQD7nC+44oT+oeMRC5iyHV4hc2t6x95CozYzbOVWFjV6XfK1
skEA/cvDBGaUh5DwOP8926eXbxP+PrWnjrD1prLyqGfpInpmOBcsmlAe4JSQmWFWNER3fq15W3A57
vA0i5EI8jnl5mm8yER5eZupV06QITcyU2gP/94qbyuOp7ncQ/LcAG0ieJKHytmm2rUborFYvgGzAx
FEcE3CXg==;
Received: from [46.217.181.207] (port=62132 helo=yodas-dell)
by mkspeed.uhostmk2.com with esmtpa (Exim 4.94)
(envelope-from <[email protected]>)
id 1lREP9-0001sA-00
for [email protected]; Tue, 30 Mar 2021 15:27:35 +0200
Content-Type: multipart/alternative; boundary=----------lx4hDWqbIte0WV8yL4WXDC
Date: Tue, 30 Mar 2021 15:27:34 +0200
To: "[email protected]" <[email protected]>
Subject: Eve proba broj 2

Еве го хедерот што отиде во Спам повторно.

Received-SPF: softfail (google.com: domain of transitioning [email protected] does not designate 209.205.218.106 as permitted sender) client-ip=209.205.218.106;
Ова е заебот? Зар форвардерот на cPanel заебава така што го праќа малтене истиот мејл само од друго ип па овој мисли дека е спам?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,402
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Значи,
тебе ти праќаат порака од некојси@expressivegraphics.com на твојата@istok.mk,
а ти (те. твојот email setup на мкхост) ја forward-ираш/препраќаш на Gmail.

Google гледа дека од серверот 209.205.218.106 - кој е твојот eMail сервер за праќање - дека на Google му стига порака од некојси@expressivegraphics.com.
Потоа Google го проверува SPF-от за нивниот домен expressivegraphics.com и во тој SPF, логично, не ја наоѓа адресата 209.205.218.106 - која е адреса на твојот email сервер.

ова нема да може вака да работи баш баш.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
Значи,
тебе ти праќаат порака од некојси@expressivegraphics.com на твојата@istok.mk,
а ти (те. твојот email setup на мкхост) ја forward-ираш/препраќаш на Gmail.

Google гледа дека од серверот 209.205.218.106 - кој е твојот eMail сервер за праќање - дека на Google му стига порака од некојси@expressivegraphics.com.
Потоа Google го проверува SPF-от за нивниот домен expressivegraphics.com и во тој SPF, логично, не ја наоѓа адресата 209.205.218.106 - која е адреса на твојот email сервер.

ова нема да може вака да работи баш баш.
Баш напраив сега тест кај мене. Пратив од т-хоме и он.нет.мк (уште имам таков маил :) ), на еден маил на хост [email protected], кој е редиректиран на Gmail, и мејлот си стигна на Гмаил. Нормално со ~softfail ама стигна.
И ова се решава ама не за општи мејлови од секаде, да се сложувам. Ако му е за специфичен сервис, на тој сервис нека стави ИП-то на тој маил серверот 209.205218.106 у СПФ на тој сервис и завршена работа. Ако неможе онда ќе мора да живее со спам и надеж дека со тек на време и стискање на нотспам, гмаил може и само може ќе реши да го почитува softfail-ot како таков.
Ова е заебот? Зар форвардерот на cPanel заебава така што го праќа малтене истиот мејл само од друго ип па овој мисли дека е спам?
Изгледа ќе мораш да се научиш да си ги адиш од спам некое време се додека не научи може гмаил дека не се спамови.
Останати опции ако знаес тоцно од каде ке ти стигаат мејлови да ги додадеш во твојот СПФ. Да ги уклучиш тие надворешни домени или преку ИП, или со користење на redirect или include директивите во СПФ.
Последно ако ептен ти е битно ама е непропорачливо да идеш со ваков лабав СПФ
v=spf1 ip4:198.147.26.200 ip4:209.205.218.106 ?all ili epten labav v=spf1 ip4:198.147.26.200 ip4:209.205.218.106 +all
мада чисто сумљам дека гугл ќе се излаже одма, иако званично поддржуваат редирект маил.
Мислењето е автоматски споено:

Да се дополнам, т.е. ми текна зашто кај мене работи. У EXIM конгигурацијата ми е овозможено SRS (Sender Rewriting Scheme) што всушност прави rewrite на хедерите за да е се ОК. ислам дека на реселер неможеш да смениш, мораш со рут да се смени у WHM у Exim config.

1617153568846.png
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,402
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ми текна зашто кај мене работи. У EXIM конгигурацијата ми е овозможено SRS (Sender Rewriting Scheme) што всушност прави rewrite на хедерите за да е се ОК.
тачно ова треба да се направи. само ондак во gmail малце глупо се добиваат мејловите :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
тачно ова треба да се направи. само ондак во gmail малце глупо се добиваат мејловите :)
не бе. го има и ова, и го подесувам само како ремоут, за да не риврајтне на секој маил.
1617154914322.png

и работи ОК. Се гледа оргиналниот праќач, а и има и reply-to хедер, и ако сакаш да одговориш и тоа работи. Сепак овој редирект кон гугл го подразбирам како еден вид на концентратор за читање а не да заменам со Гмаил едно 100 домејни :) Мене ми треба да на едно место набрзина ми стигаат мејлови од разни сервери, сервиси и домени. И си функционира.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
483
1,594

Не знам друже зошто толку во против си ми влегол на постот ама и двајцата очигледно сме во иста/слична струка, ти гледаш едни работи јас читам логови а на крај од денот двајцата порбуваме да му помогнеме на Гораст.

Логовите викаат вака:

1. @skullmonkey нема никаков негов дедициран сервер туку според ИП адресите има обичен account со reseller привилегии на серверот Thor во МКхост.
2. Thor има ИП адреса: 209.205.218.106

FCrDNS test result:

209.205.218.106 resolved to thor.mk-host3.com;
thor.mk-host3.com resolved to 209.205.218.106;

Значи до овој момент МКхост се ок и имаат и ПТР и рДНС на Thor.

3. Гораст дефинитивно користи дедицирана ИП адреса на некој негов домен хостиран на Thor а таа е 198.147.26.200, и ова е лесно да го видиш со еден traceroute ќе видиш дека има интерно рутирање во 24Shells (вајда датацентарот каде што е сместен Thor) и ако отидеш на 198.147.26.200:2083 или било која порта од што ја користи cPanel ќе те редиректира према thor.mk-host3.com.

4. Ако сака @skullmonkey да ја користи 198.147.26.200 како меил адреса тогаш мора во Exim тоа да го дозволи МКхост со тоа што ќе направат едит во /etc/mailips, и соодветно ќе треба да му подесат rDNS и PTR на дедицираната. Дали го прават тоа или не треба Гораст да праша и да знае а не ние. И мислам дека ова е најдоброто решение што ќе го направи независен од другите корисници што може да ја акнат ИП адресата на blacklist.
 

QhostMK

Верификувана компанија
Не знам друже зошто толку во против си ми влегол на постот ама и двајцата очигледно сме во иста/слична струка, ти гледаш едни работи јас читам логови а на крај од денот двајцата порбуваме да му помогнеме на Гораст.

Логовите викаат вака:

1. @skullmonkey нема никаков негов дедициран сервер туку според ИП адресите има обичен account со reseller привилегии на серверот Thor во МКхост.
2. Thor има ИП адреса: 209.205.218.106

FCrDNS test result:

209.205.218.106 resolved to thor.mk-host3.com;
thor.mk-host3.com resolved to 209.205.218.106;

Значи до овој момент МКхост се ок и имаат и ПТР и рДНС на Thor.

3. Гораст дефинитивно користи дедицирана ИП адреса на некој негов домен хостиран на Thor а таа е 198.147.26.200, и ова е лесно да го видиш со еден traceroute ќе видиш дека има интерно рутирање во 24Shells (вајда датацентарот каде што е сместен Thor) и ако отидеш на 198.147.26.200:2083 или било која порта од што ја користи cPanel ќе те редиректира према thor.mk-host3.com.

4. Ако сака @skullmonkey да ја користи 198.147.26.200 како меил адреса тогаш мора во Exim тоа да го дозволи МКхост со тоа што ќе направат едит во /etc/mailips, и соодветно ќе треба да му подесат rDNS и PTR на дедицираната. Дали го прават тоа или не треба Гораст да праша и да знае а не ние. И мислам дека ова е најдоброто решение што ќе го направи независен од другите корисници што може да ја акнат ИП адресата на blacklist.


Сосема точно, во првиот пост е прашано дали користи ВПС или обичен хостинг (цитираниов пост објаснува зошто)
Доколку хостот одобри акаунтот да си праќа емаили од својата дедицирана IP адреса (доколку resell акаунтот е на дедицирана адреса а не некој домен кој е под реселерот) - Enable the "Send mail from accounts dedicated IP address in WHM - но ова се однесува на сите корисници кои имаат дедицирана IP адреса да си праќаат од својата , и крајно си се подесува PTR рекорди - Sending email from a dedicated IP address means that you will need to modify the PTR record for the dedicated IP address to match the account's domain name -
Впрочем и една од поентите за дедицирана IP адреса на споределен хостинг е баш ова бидејќи сигурно ќе се погоди некој спамер кој ќе ја излиста IPто на многу Blacklist датабази.

Поздрав
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
1. @skullmonkey нема никаков негов дедициран сервер туку според ИП адресите има обичен account со reseller привилегии на серверот Thor во МКхост.
Да се слагаме дека има обичен Цпанел реселер акаунт. Логови немаме за да читаме :D Пробуваме и јас и ти одоколу и нагаѓаме. ;)
Но незнаеме дали е на Thor или не. Може и да е на посебен ВПС на Thor, може да е на посебен pool na IPa на Thor, а може и воопшто да не е. И тотално е небитно всушност. Вашно во мојот риплај беше дека не користи негова дедицирана адреса, како рече ти.
1617186956536.png

1617186986661.png

Најверојатно се или 2 сервера различни или еден сервер дедициран со повеќе ВПСи кренато или еден ВПС со повеќе ИПа на разни реселери кои го делат (ова ми е мене најверојатно). Ете Горазд е у пулот од горните 91 домен.

2. Thor има ИП адреса: 209.205.218.106

FCrDNS test result:

209.205.218.106 resolved to thor.mk-host3.com;
thor.mk-host3.com resolved to 209.205.218.106;

Значи до овој момент МКхост се ок и имаат и ПТР и рДНС на Thor.

Не не се ОК. Ич не ми е гајле мене за Тор и неговата ИП. Ме интересира ИП-то на Горазд и неговиот реселер.

FCrDNS test result:
Reverse DNS for 198.147.26.200 not found.

3. Гораст дефинитивно користи дедицирана ИП адреса на некој негов домен хостиран на Thor а таа е 198.147.26.200, и ова е лесно да го видиш со еден traceroute ќе видиш дека има интерно рутирање во 24Shells (вајда датацентарот каде што е сместен Thor) и ако отидеш на 198.147.26.200:2083 или било која порта од што ја користи cPanel ќе те редиректира према thor.mk-host3.com.
Какво е рутирањето е неважно. Може и да на ниво на дедициран сервер интерно, или уат со евер. А редирекцијата со ЦПанел исто не докажува ништо, можни се многу конфигурации на ЦПанел и ВХМ, али најверојатно е дека ТОР е носечкиот дедициран сервер или ВПС (не знаеме, и небитно) а на Горазд му е само реселер акаунт, кој не е врзан никако на таа ИП со некој домен, и нормално да редиректира името на ВПС-от каде е ставен WHM-от или Cpanel-ot.

4. Ако сака @skullmonkey да ја користи како меил адреса тогаш мора во Exim тоа да го дозволи МКхост со тоа што ќе направат едит во /etc/mailips, и соодветно ќе треба да му подесат rDNS и PTR на дедицираната. Дали го прават тоа или не треба Гораст да праша и да знае а не ние. И мислам дека ова е најдоброто решение што ќе го направи независен од другите корисници што може да ја акнат ИП адресата на blacklist.
Ете со ова се сложувам, и јас така и ги подесувам моите пулови на реселите со дедицирани за нив ИПа. Сепак останува фактот дека на неговата ИП не подесиле и уште не е подесено иако му рекле, rDNS, основна работа за лајв аккаунт од кој треба да работи веб, по некој системски меил, можда апликација некоја. Не е ова некој попатен рутер или било што па да го остават така гол.
Доколку хостот одобри акаунтот да си праќа емаили од својата дедицирана IP адреса (доколку resell акаунтот е на дедицирана адреса а не некој домен кој е под реселерот) - Enable the "Send mail from accounts dedicated IP address in WHM - но ова се однесува на сите корисници кои имаат дедицирана IP адреса да си праќаат од својата , и крајно си се подесува PTR рекорди - Sending email from a dedicated IP address means that you will need to modify the PTR record for the dedicated IP address to match the account's domain name -
Впрочем и една од поентите за дедицирана IP адреса на споределен хостинг е баш ова бидејќи сигурно ќе се погоди некој спамер кој ќе ја излиста IPто на многу Blacklist датабази.
Ете тоа е тоа. Дури и да немаат овозможено да праќаат маил од својата ИП, пак е глупо да оставиш ИП која се користи на мешан сервер без rDNS, т.е. PTR рекорд. Дали ПТРто ќе е мечнато со account's domain name или не и не е толку битно. Неможе на сите у тој реселер акаунт да им се угоди, нели ;)
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
483
1,594
@marv или не ме разбираш или не сакаш да ме разбереш.

Не е хипервизор и не нагаѓаме туку читаме информации како прави систем администратори ебаго.

ИП адресава 198.147.26.200 е дедицирана ИП адреса што преку рутер во 24Shells е рерутирана на Thor а додадена директ во мрежниот адаптер на Thor и тоа не го кажувам јас пошто така ми текна мене туку тоа го фрла како информација и Exim на порта 465 и Apache на порт 80/443 и PowerDNS на порт 53.

Look it up:

DNS: thor.mk-host3.com
Exim 220: thor.mk-host3.com
Exim 250: thor.mk-host3.com Hello

Ова ти е најпрост пример да сфатиш дека буквално ИП адресава е само закачена на сервер.

Се вртиме во круг затоа што истото го кажав веќе 3 пат, единствено е што е предпоставка е дали ИП е на цел реселер акаунт на @skullmonkey и секој подакаунт негов ја добива таа или за сите реселери таму во МКхост што би било страшно глупо како имплементација.

ИП адресата 198.147.26.200 се користи само да опслужува риквести према thor и ова не е ништо ново во shared околина кај што најчесто бараат вакви ИП адреси заради payment или х системи.

Според хедерите што Гораст ги пратил од Гмаил види ја убаво линијата:
Received: from thor.mk-host3.com (thor.mk-host3.com. [209.205.218.106])
што значи не ја користи адресава за да испраќа меил, тука е моментот кај што не се разбираме јас и ти. Во секој момент @skullmonkey го користи thor со неговата ИП како испраќач а не 198.147.26.200.

А @skullmonkey кога сака да добие како што треба информации фер е да даде инфо а не да нагаѓаме работи од вчера што ни се непозанти.

Кога ќе имаме фактичка состојба може да прејдеме на тоа како да се реши проблемот и дали тоа ќе биде од whm средено или преку конзола или преку птица псимоносец ќе им пуштаме на МКхост инструкции.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
@marv или не ме разбираш или не сакаш да ме разбереш.

Не е хипервизор и не нагаѓаме туку читаме информации како прави систем администратори ебаго.

ИП адресава 198.147.26.200 е дедицирана ИП адреса што преку рутер во 24Shells е рерутирана на Thor а додадена директ во мрежниот адаптер на Thor и тоа не го кажувам јас пошто така ми текна мене туку тоа го фрла како информација и Exim на порта 465 и Apache на порт 80/443 и PowerDNS на порт 53.

Look it up:

DNS: thor.mk-host3.com
Exim 220: thor.mk-host3.com
Exim 250: thor.mk-host3.com Hello

Ова ти е најпрост пример да сфатиш дека буквално ИП адресава е само закачена на сервер.

Се вртиме во круг затоа што истото го кажав веќе 3 пат, единствено е што е предпоставка е дали ИП е на цел реселер акаунт на @skullmonkey и секој подакаунт негов ја добива таа или за сите реселери таму во МКхост што би било страшно глупо како имплементација.

ИП адресата 198.147.26.200 се користи само да опслужува риквести према thor и ова не е ништо ново во shared околина кај што најчесто бараат вакви ИП адреси заради payment или х системи.

Според хедерите што Гораст ги пратил од Гмаил види ја убаво линијата:
Received: from thor.mk-host3.com (thor.mk-host3.com. [209.205.218.106])
што значи не ја користи адресава за да испраќа меил, тука е моментот кај што не се разбираме јас и ти. Во секој момент @skullmonkey го користи thor со неговата ИП како испраќач а не 198.147.26.200.

А @skullmonkey кога сака да добие како што треба информации фер е да даде инфо а не да нагаѓаме работи од вчера што ни се непозанти.

Кога ќе имаме фактичка состојба може да прејдеме на тоа како да се реши проблемот и дали тоа ќе биде од whm средено или преку конзола или преку птица псимоносец ќе им пуштаме на МКхост инструкции.

Сега е ОК и се слагаме и разбира е уште од прееска, т.е. истото го вергламе. Постот кај што ти реплицирав, првиот, не беше ОК напишан, и затоа реагирав на неколку работи, т.е. претпоставки кои може да се така а може и не. Нема везе ние се разбравме .
Ете му погоре инструкции нека им препрати на МК хост да му наместат, ако сакаат. Сосема може и са го одј***т.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,782
3,123
Чекам да видам дали нешто ќе се смени откако ќе стават PTR на серверот кај што е мојот акаунт.
Погледнете го атачментот 99336
Јака хостинг компанија, чека датацентарот да им среди. Шиткачи обични.
И не нема да се среди во твојов случај.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com
Здраво дечки, пробувам да сватам од хедеров зошто оди во спам на Gmejl, но ништо не сугерира на тоа. Ве молам за помош.

Delivered-To: [email protected]
Received: by 2002:a5d:8e15:0:0:0:0:0 with SMTP id e21csp11035170iod;
Wed, 24 Nov 2021 11:21:10 -0800 (PST)
X-Google-Smtp-Source: ABdhPJzzy7mE+OVdXC/tJhzUvG28ErGLWv3k6exZ+C3goxajn277C9KSH0/eKfYdRBN07fLXEXMO
X-Received: by 2002:a05:622a:30b:: with SMTP id q11mr10446660qtw.348.1637781670519;
Wed, 24 Nov 2021 11:21:10 -0800 (PST)
ARC-Seal: i=1; a=rsa-sha256; t=1637781670; cv=none;
d=google.com; s=arc-20160816;
b=M/71XqetzIhDph7+sY7B/Ewhc2/QoM+QbwHEyUkVd5bn7MB6GUdbI6LV30uKmC0AyD
NgXsHmRKYDpe5sXSxvWrh2QLMLCs5rxacYIW5qQeVNVTO6LeRIVwK9RYg5WkSHjsvVNm
M7OVT59W834QN4vQllUoAJQkiNhC0P5SiZDwn2QXm28dutK4vHoFH9fkoKctbrCaUYw+
mx+RcnmXQmyahW5jR3Lm1RjNDJ0bVHxKTEwiz6VVglSQ38frWbmhCvsCWFGMBPb32mKn
OGOyhDy1PjJmG5XugACy+ts51GVui9pKP0L/2QtunlVBtzpgZLO5XtbUhkJnueqOFbSX
vFIQ==
ARC-Message-Signature: i=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed; d=google.com; s=arc-20160816;
h=content-transfer-encoding:subject:from:to:content-language
:user-agent:mime-version:date:message-id:dkim-signature;
bh=1O9NJkDlWum3aWARiojx5wOBiUAZxriXlBfB6EnrBmE=;
b=FDHByB+LUe/IhGhJ/qS05ykIG9c4YbvMnFTPQP8UgYmdhxa/ult6zXi5guGJrEa9Hd
0sIQSS9CQklrgr/La7YietOo4+AGu3d9C6BNK3MCMGETKLkC5Z+RdfnvU5Me50Gu391u
+nky4MeUk/IBR4mcLzlrrZ1cKKgSkKkYeXBFq+k+4SWVuXt+lgr+jblSl/j0ukQs8wKY
rAXS15Z0ohDQA4L6Ccy1aBZcFRlXEP97cWEawcgxOEOP2Y9sJDPnaXR5jgzUeEXE01cR
/1F5PIG85CUBrTplC4jRLCd+CEzQCbpGHy8FaeBothQbN1eWcBl65j1MINarqYievecp
E4Bg==
ARC-Authentication-Results: i=1; mx.google.com;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=LkVuQ34S;
spf=pass (google.com: domain of [email protected] designates 209.205.218.106 as permitted sender) smtp.mailfrom=[email protected];
dmarc=pass (p=QUARANTINE sp=NONE dis=NONE) header.from=gg.mk
Return-Path: <[email protected]>
Received: from thor.mk-host3.com (thor.mk-host3.com. [209.205.218.106])
by mx.google.com with ESMTPS id i12si380618qti.123.2021.11.24.11.21.08
for <[email protected]>
(version=TLS1_2 cipher=ECDHE-ECDSA-AES128-GCM-SHA256 bits=128/128);
Wed, 24 Nov 2021 11:21:09 -0800 (PST)
Received-SPF: pass (google.com: domain of [email protected] designates 209.205.218.106 as permitted sender) client-ip=209.205.218.106;
Authentication-Results: mx.google.com;
dkim=pass [email protected] header.s=default header.b=LkVuQ34S;
spf=pass (google.com: domain of [email protected] designates 209.205.218.106 as permitted sender) smtp.mailfrom=[email protected];
dmarc=pass (p=QUARANTINE sp=NONE dis=NONE) header.from=gg.mk
DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; q=dns/txt; c=relaxed/relaxed; d=gg.mk; s=default; h=Content-Transfer-Encoding:Content-Type:Subject:From:To: MIME-Version:Date:Message-ID:Sender:Reply-To:Cc:Content-ID: Content-Description:Resent-Date:Resent-From:Resent-Sender:Resent-To:Resent-Cc :Resent-Message-ID:In-Reply-To:References:List-Id:List-Help:List-Unsubscribe: List-Subscribe:List-Post:List-Owner:List-Archive; bh=1O9NJkDlWum3aWARiojx5wOBiUAZxriXlBfB6EnrBmE=; b=LkVuQ34SPF+N9eb7QUPNX59WjG lxUOsb/f80Q4miUCQe2EbbP6rjQFZU01IuH9DZxeigVqYDkmr3TG5XQnTF2U5KlK0tQXalffeUmoN hxkz13BOO8MKwmtDGQPZBAQKApWujyoTk1iSLmwzYeThMoXgaDOSUIKPpjO+muWrDItox4VB0pa/8 iA40nlmVwgNk++JqfNHnoiZ5fgF0cFHY8UyUrnnbtGA42+hmrj0YbteKGSlUVay8la+WogYtZoi2b /WUthiPQ9MvJM02touSGiKKiubhKb80MWwiPUT2n16YLbFk4YvBIEufKuk/qrU+m0mL5biJmNM6JD HxiFB7Tw==;
Received: from [77.28.116.189] (port=18903 helo=[192.168.178.105]) by thor.mk-host3.com with esmtpsa
(TLS1.2) tls TLS_ECDHE_RSA_WITH_AES_128_GCM_SHA256 (Exim 4.94.2) (envelope-from <[email protected]>) id 1mpxpN-0000RY-9W for [email protected]; Wed, 24 Nov 2021 20:21:08 +0100
Message-ID: <[email protected]>
Date: Wed, 24 Nov 2021 20:21:07 +0100
MIME-Version: 1.0
User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:91.0) Gecko/20100101 Thunderbird/91.3.2
Content-Language: en-GB
To: Gorast Cvetkovski <[email protected]>
From: "[email protected]" <[email protected]>
Subject: Proben mejl
Content-Type: text/plain; charset=UTF-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-AntiAbuse: This header was added to track abuse, please include it with any abuse report
X-AntiAbuse: Primary Hostname - thor.mk-host3.com
X-AntiAbuse: Original Domain - datamasters.ai
X-AntiAbuse: Originator/Caller UID/GID - [47 12] / [47 12]
X-AntiAbuse: Sender Address Domain - gg.mk
X-Get-Message-Sender-Via: thor.mk-host3.com: authenticated_id: [email protected]
X-Authenticated-Sender: thor.mk-host3.com: [email protected]
X-Source:
X-Source-Args:
X-Source-Dir:
X-From-Rewrite: unmodified, already matched

Да видиме дали стига ова или кур.
Благодарам.

ЕДИТ: Spam Test Result дава 10/10 скор, али пак иде у спам :)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,300
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно