1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош/мислење ПЦ со Лаптоп на Гигабитна конекција

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од 1s3ct0wN, 1 Јануари 2020.

 1. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  131
  64
  18 Септември 2013
  Здраво ИТ МК!

  Моето познавање од мрежи е многу слабо, затоа барам помош и дали ова воопшто би функционирало како што сум наумил?

  Што е целта?

  Да има гигабитна конеција помеѓу Десктоп Компјутер и Лаптоп (Линк) овај модел има вградена мрежна картица од 100Мб, дали доколку би зеле адаптер УСБ 3.0 како овај (Линк) и би ги поврзал на рутер Гигабитен пример (Линк) би можле да комуницираат интерно на 1Гб?
  Инетрнет пакет се користи А1(ВИП) 50/3Мб.

  Сполај ви.

   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #6 од Oktar, 13 Јануари 2020
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,093
  4,506
  4 ноември 2013
  Машко
  Да, ке функционира.
   
  Oktar, lumixoid и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 4. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  131
  64
  18 Септември 2013
  Доколку милуваш препорака за адаптер и рутер или добри се овие што ги зедов за пример?
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,093
  4,506
  4 ноември 2013
  Машко
  Обично ги препорачувам MikroTik, но, доколку веќе го имаш овај рутер тогаш земај го само адаптерот и тестирај си, доколку е се во ред терај така, ако имаш проблем ке бараме друг рутер.
   
  На GGTT1 и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 6. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  131
  64
  18 Септември 2013
  [​IMG]

  Во ваков сетап дали Лаптопот и Компјутерот би комуницирале на Гигабит?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...