• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Помош М.2 слот

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Здраво другари, би ве замолил за мала помош со M.2 слот.
Се подновив со нова плоча Asus PRIME B460M-A, има два M.2 слота :
М2.1 и
М.2 2
Во упаствтото јасно пишува дека :
1621021298600.png
Исто така има приказ со sheared bandwidth на плочата :

1621021659237.png

Моето разбирање дека ако ставам SSD M.2 на првиот слот M.2._1 една сата порта ќе биде disabled.
Што ако место да ставам SSD M.2 на првиот слот, да го ставам на вториот слот M.2._1 , дали пак ќе изгубам некој сата порта ?
Фала за времето.
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,559
14,536
Што ако место да ставам SSD M.2 на првиот слот, да го ставам на вториот слот M.2._1 , дали пак ќе изгубам некој сата порта ?
Нема да изгубиш, М2_2 не дели ресурси со другите SATA портови. Само горниот.
Имаш уште 5 SATA портови, немаш мука.
Мислењето е автоматски споено:

@goce03
Со каков процесор и меморија ја работиш плочата?
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #4

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Нема да изгубиш, М2_2 не дели ресурси со другите SATA портови. Само горниот.
Имаш уште 5 SATA портови, немаш мука.
@FLEGMA
Мислиш 6 слободни портови (колку што има матичната) а не 5 ?
Ако ставам само еден м.2 SSD, на вториот слот а првиот ми е празен, би требало да имам слободни 6 SATA портови а не 5.
Мислењето е автоматски споено:

Нема да изгубиш, М2_2 не дели ресурси со другите SATA портови. Само горниот.
Имаш уште 5 SATA портови, немаш мука.
Мислењето е автоматски споено:

@goce03
Со каков процесор и меморија ја работиш плочата?
i5-10500 и Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Predator.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,040
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Може сум грешка, ама мислам дека ако ставиш SATA M2 диск во првиот слот ќе го изгаси SATA6. А ако ставиш NvME односно PCI-e не. Пробај не е нешто комплицирано.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,148
1,774
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
SATA m2 ssd на горниот слот, ти зема Сата порти. NVME ссд на горниот слот пак ти зема 2 сата порти.
Sata m2 ssd на долниот слот не работи, само со пци-е работи, т.е NVME m2 на долниот слот ќе ти работи без проблем и ќе ги имаш сите 6 сата линии
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
SATA m2 ssd на горниот слот, ти зема Сата порти. NVME ссд на горниот слот пак ти зема 2 сата порти.
Sata m2 ssd на долниот слот не работи, само со пци-е работи, т.е NVME m2 на долниот слот ќе ти работи без проблем и ќе ги имаш сите 6 сата линии
Ова е точниот одговор.
Првиот М2 слот прима и НВМЕ и САТА ССД-А и дели ресурси со САТА портите и тука губиш сата портс без оглед дали ССД-то ти е НВМЕ или САТА.

Вториот М2 слот работи само со НВМЕ ССД-а и ангажира PCI-E лејд директно од процесорот и нема никаква врска со сата портовите.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,559
14,536
NVMe не дели ресурси со SATA 1 но не може да види бенефит од Intel RST Technology.
За да има бенефит треба да биди наместено во M2_2.

M2 кое работи во SATA мод дели ресурси со порт 1.

Позитивното (за членот и тие кои не знаат) е тоа што и да поврзеш диск во двата счота (м2 и сата) ќе го прочита само м2 а другиот нема да се појави никаде.
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,748
Мислења
856,613
Членови
29,748
Најнов член
Temperance
На врв Дно