• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош,компјутерот споро ми работи!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

jekce06

Intern
10 февруари 2008
22
4
Крушево
Со XP ужасно споро работеше , го преинсталирав и му ставив WIN 7 32bit и пак споро работи. Иначе машината е pentium R dual - core cpu E5500 2.80GHz , 1Gb ram , графичка и мрежна-вградени 500 Gb hard - hitachi. Проверив во биосот,температурата на процесорот и волтажата од напојувањето се ОК. Имам инсталирано само AVG Free Antivirus и Office 2007,ниту една дгуга програма и пак споро работи. Во Task Manager - performance : процесорот не е воопшто оптеретен а рам меморијата е на пола односно 500-600 Mb искористеност. Ве молам за помош и понатамошни инструкции.
 

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Тоа што ти зима рам ти е до интегрираната графичка колку што сватив, а зашто толку ти сецка незнам, можеби поради рамот нешто, и јас имам интегрирана и гурам со 2гб рам...
 

kolemenjach

Intern
20 јануари 2012
12
13
Tебе по сите изгледи дискот ти е отиден. Најдобро да спуштиш некое алатче за бенчмарк за диск и види што ќе ти каже. Или ако имаш некој стар диск, инсталирај на него windows и види како се понаша...
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,023
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
1 гига меморија е малку за њињ7 да работи нормално, и плус имаш интегрирана графичка...
Атави си уште еден гига рам и ќе се подобри значително брзината на ос, но и тоа ќе ти е малку со њињ7 кога ќе уклучиш неколку програми во позадина и десетина таба коа ќе отвориш, компјутерот ќе стане дрво.
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
595
macedonius.com
1 гига меморија е малку за њињ7 да работи нормално, и плус имаш интегрирана графичка...
Атави си уште еден гига рам и ќе се подобри значително брзината на ос, но и тоа ќе ти е малку со њињ7 кога ќе уклучиш неколку програми во позадина и десетина таба коа ќе отвориш, компјутерот ќе стане дрво.
јас имав седмица имав на целерон со 512 рам, па пак не сецкаше. А како и што самиот кажа, и на XP му правело вака. Заклучок: Хардверски проблем. Многу веројатно е да е поврзано со хард дискот.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Пробај со друг Диск како што ти кажаја, и ако си во можност појачај малце рам.
Поздрав :)
 

toti

Intern
17 декември 2010
24
12
1 гига меморија е малку за њињ7 да работи нормално, и плус имаш интегрирана графичка...
Атави си уште еден гига рам и ќе се подобри значително брзината на ос, но и тоа ќе ти е малку со њињ7 кога ќе уклучиш неколку програми во позадина и десетина таба коа ќе отвориш, компјутерот ќе стане дрво.
Хахаха...а што е ова њињ7 бе царе
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

jekce06

Intern
10 февруари 2008
22
4
Крушево
Пробав со Ashampoo HDD Control и HDD си е во ред,појачав и рам,вкупно 2гб и пак исто. Можно ли е процесорот да зафркава? Како да го проверам дали е ОК?
 
Многу програми ќе ти кажат дека се ти е во ред со дискот, а всушност не е. Баш сега му склапав машина на другар со i3-2100/4GB и ради буџетот, го бапнавме неговиот стар хард диск од 80GB. Хард дисков умира, едвај ги работи податоците, крчи ко луд. Другаров сега ми се жали на ист начин како тебе. Чарето е нов и побрз диск, или уште поубаво еден евтин SSD.

Второ нешто што ми текна е да си провериш дискот да не ти е од оние Green верзии, на 5400 вртежи. Тие се ужасно бавни, не се за користење како примарен диск и windows партиција.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,023
29,023
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Пробав со Ashampoo HDD Control и HDD си е во ред,појачав и рам,вкупно 2гб и пак исто. Можно ли е процесорот да зафркава? Како да го проверам дали е ОК?
Кога ќе се успори компјутерот, слушај внитмалено дали работи дискот, и дали свети црвената сијалаца на куќиштето, ако при секоја малце по интензивна команда/користење на апликација слушаш звук или пак гледаш светкање на сијаличката, тогаш дискот е проблемот, тоа е тоа.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
-Симни HDD Tune инсталирај го и направи еден бенчмарк и постирај ја сликата тука исто така во табот Health постирај слика да видиме.

-Направи абдејт на биос од официјалниот сајт на матичната

-Стави ги сите најнови драјвери

-Пробај со друго Windows XP sp:3

Доколку после се ова пак те зеза пробај смени го сата кабелчето со ново на хардот што иде во матична.
 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
334
667
И од мене една финта. Во Task Manager види колку ти е оптеретен процесорот, ако е над 50% скоро цело време тогаш нешто е проблематично или може има нешто што работи во позадина. Листај ги процесите според искористеност на процесорот и ќе видиш што работи најмогу. Можеш да направиш Show Processes from All Users за да ти ги прикаже и процесите од другите корисници. Има "штетници" што преку svchost.exe знаат да се стартуваат кај останатите акаунти на компјутерот и да си работат во позадина.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
848,912
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно