Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош: Клонирање поголем 500ГБ диск со линукс на помало 256ГБ ССД

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Ќе замолам некој кој се разбира ако може и знае да ме упати како да го изведам ова.

Се работи за диск со инсталиран ДЕБИАН на него во мал домашен сервер (ThinkCentre Tiny).

Сакам да го заменам 500ГБ дискот со 256ГБ ССД без да загубам функционалност (бутирање, инсталирани работи и се тоа).

Пробав некои туторијали али неуспешно. Програми кои директно рекламираат дека може да клонираат не даваат на помал драјв. Пробав и со dd команда ама само го зафркнав 256ГБ дискот така шо го форматирав со gparted и сеа е празен и се тоа.

За сега едино шо е успешно направено е ја shrink-нав партицијата на оригиналниот диск, и го испразнив целосно (избришани сите партиции) 256 гига дискот.

Еве скриншоти од релевантното инфо (gparted, gdisk, fdisk) за двата диска:

( 500GB SOURCE DISK is /dev/sdd | 256GB destination disk is /dev/sdc )

View: https://imgur.com/a/Z5Bbybl


Благодарам однапред!!!
 

Users

Intern
27 декември 2019
41
37
Можеш ли да ги приклучиш двата диска на друг диск со оперативен систем Windows и Macrium Reflect? Macrium има clone disk и може да се селектира кои партиции да се клонираат од дискот за да не се клонира цел.

Macrium Reflect clone disk.png
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Го направив тоа ама Макрим мислам не препознава линукс ствари. Значи тие MBR записи и автоматско ресајзирање колку шо гледав и барав и читав не сакаше да ги направи. Ми викаше премал е таргет дискот итн.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Acronis True Image има опции: As is, Proportional и Manual

Инсталираш Acronis True Image, со Rescue Media Builder правиш бутабилно USB и бркаш работа

Ако било кој од дисковите ти е WD тогаш го имаш бесплатен на страните на WD под името Acronis True Image WD Edition (или гуглај го вака)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Acronis True Image има опции: As is, Proportional и Manual

Инсталираш Acronis True Image, со Rescue Media Builder правиш бутабилно USB и бркаш работа

Ако било кој од дисковите ти е WD тогаш го имаш бесплатен на страните на WD под името Acronis True Image WD Edition (или гуглај го вака)

Ќе пробам. Благодарам.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Можеш ли да ги приклучиш двата диска на друг диск со оперативен систем Windows и Macrium Reflect? Macrium има clone disk и може да се селектира кои партиции да се клонираат од дискот за да не се клонира цел.

Погледнете го атачментот 118598

Океј со комбинација на Убунту лајв усб каде што со Gparted ја намалив главната партиција на испод 200 гига, и после со Макриум клонирање на двете партиции на празен 256гб диск можно е да успеав.

Во најмала рака во Макриум сега ги гледам на помалиов диск и двете партиции и истите бројки за зафатен простор и се тоа. Прашање е дали има копирано МБР записи ама тоа сеа допрва ќе тестирам па ќе апдејтирам пак.

Фала уше еднаш на предлогов коа пиша ми кликна дека ако направам прво рисајз (макронис не може да прави рисајз на линукс партиции иначе, морав преку убунту) можда ќе успеам.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.582
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
многу е полесно да ја направиш партицијата и фајлсистемот на новиот диск и да ги ископираш фајловите со rsync

ако ThinkCentre Tiny има uefi и уште поедноставно е.

ако не, правиш chroot во новиот диск и правиш grub-install ...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Глеј немам скил за толку, пробав со линукс алатки очигледно немам скил до толку ни за тоа. Теоријата ја сфатив ама во пракса некако не ми идеше. Сфатив дека уствари кога од прв до последен сектор би ги ископирал 1:1 на новиот драјв со тоа шо би ги скокнал само unallocated празните места сектори - би требало во пракса да работи све ко шо треба, и сфатив дека со dd командата тоа би требало да е можно - ама не успеав после многу обиди да го направам а секој неуспешен обид квалитетно го сјебуваше мастер бут рекордот и сите флегови на дестинацискиот диск.

ЗА СРЕЌА - ова со МАКРИУМ успеа!!!! Не целосно ама успеа.

Макриум ги клонираше партициите совршено, ама MBR записот излезе дека само бил генерички сетиран, и GRUB инсталацијата исто фалеше.

За среаќа системот бутираше, па при apt-get upgrade си детектираше дека имало груб на друг диск а сеа фали, па ми даде одма опција да инсталирам (инсталирав, ребутирав све работи ко шо треба).

Значи сума сумарум добив тоа шо сакав, можда не на најидеален начин ама битно резултатот е задоволителен.

ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ЗА ПОМОШТА!!!!!!!!!!
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.582
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сфатив дека уствари кога од прв до последен сектор би ги ископирал 1:1 на новиот драјв со тоа шо би ги скокнал само unallocated празните места сектори - би требало во пракса да работи све ко шо треба, и сфатив дека со dd командата тоа би требало да е можно
не би требало да работи, а и не е препорачано. можно е некогаш на среќа да работи еднаш од 100.

ова го пишувам за у иднина коа ќе пробува некој исто :)

чим ти проработело со тоа алатката, кул.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Значи у смисла ако drive GUID, MBR, лоадер све тоа (првите 5012 блока или колку се) + цела партиција до кој и да е блок ако ги клонира 1:1 на новиот драјв, би било као да фејкаш дека е уствари стварно истиот драјв, не?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Значи у смисла ако drive GUID, MBR, лоадер све тоа (првите 5012 блока или колку се) + цела партиција до кој и да е блок ако ги клонира 1:1 на новиот драјв, би било као да фејкаш дека е уствари стварно истиот драјв, не?
Volume Serial Number (Volume ID) и Volume Label се дел од фајл системот и ќе бидат исто така копирани (Disk Signature) и реставрирани.

Кога се прави ристор овие опции се кријат под името Restore Track 0 and MBR

Исто така некои алати можат да направат Partition table backup and restore
( MS DaRT)

Единствен пат кога не сакаш овие да бидат клонирани е кога и клонираниот и оригиналниот диск се во иста машина.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.582
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Единствен пат кога не сакаш овие да бидат клонирани е кога и клонираниот и оригиналниот диск се во иста машина.
реално никогаш не сакаш :)

посебно ако дисковите ги ставаш наваму натаму - пошто ќе има ситуации кога ќе сакаш да идентификуваш кој диск е каде
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
реално никогаш не сакаш :)

посебно ако дисковите ги ставаш наваму натаму - пошто ќе има ситуации кога ќе сакаш да идентификуваш кој диск е каде
Моето куќиште (Cooler Master Silencio 650) има една интересна и уникатна опција - Dual Boot HDD switch па така има теоретска можност и за ова.
Никогаш не сум го искористил ова ниту пак ми дошла таква желба
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Да видов порано веднаш ќе ти го пратев видеово
View: https://youtu.be/XlX48bQnd1g?t=971
Бидна работата него ако имаш совети за лаптоп екран шо зуи/брмчи погледни и за тоа иам тема хаха.

Едит: абе ова со нотификациите исклучени за нови теми не ни ми покажа дека тон луѓе веќе пишале таму све шо треба. Лоши поставки по дифолт.
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.582
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.330
Членови
35.446
Најнов член
plantsshopdubai
На врв Дно