1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ПОМОШ? Како да ги вратам фајловите?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Allex, 26 Јануари 2015.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,076
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Wow....shit, тоа се многу пари. Те молам доколку го имаш фајлот кој ти го сјеба пц то, те молам да ми го пратиш некако, сакам на чист хард диск да тестирам кој анти вирус би било најдобар за блокада
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Како што гледав цената се движи од 25 па до 2000$ па и повеќе .Изгледа гледаат на некој начин колку битни ствари имаш и колку фајла па според тоа се форимира цената. Како и да е сигурно дека нема да им платам. Тоа е тоа.
   
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,076
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 4. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Пробував ама не прифаќа ни еден infected фајл, може да не е тој вирус. Не знам кој да го аплоадирам.
   
 5. alexi

  alexi
  Intern

  63
  18
  14 Февруари 2009
  Оваа работа е во еден правец не им верувајте и да им платите нема да добиете одговор туку ќе добиете нов бројач да платите повторно и повторно се додека ве исцрпат... Како прво серверот е заразен потоа следи бришење на фајловите од кај нив и повторно редење на друг сервер и така значи чување на активација или декрипција во ниеден случај не постои...
  Дали проба од ова
   
  Последна промена: 26 Јануари 2015
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,075
  2 Август 2012
  Машко
  Hitman Pro Alert без да мораш да тестираш
  http://www.surfright.nl/en/cryptoguard

  Антивирус можеби ќе го фати а можеби не. Зависи од варијантата (чудава мутираат исто како и вистински вируси)
  HitmanPro Alert работи на друг принцип и, за сега, е 100% заштита од ваков тип на ransomware. Згора на се штити и од непознати варијанти

  Топла препорака за да не читаме вакви теми. Седи во browser и ќути, прикачен е на explorer.exe ќути и не смета (затоа што не е антивирус)
   
  STEFF, Alucard и на moongose им се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,075
  2 Август 2012
  Машко
  @Allex

  Гледам дека одредени фајлови сеуште не се заклучени и можеш да ги користиш. Затоа:
  1. Прво направи дезинфекција на вирусот со инсталирање на trial од Kaspersky или Norton (или Norton Power Eraser)
  2. Провери и увери се дали има и други зарази
  3. Ако си во можност бекапот направи го во Cloud или на CD/DVD - екстерен
  4. Избриши ги партициите и форматирај го дискот со полн формат
  5. Направи рекреирање на MBR и track 0 преку команд промпт (со live CD)
  6. Реинсталирај Windows
  7. Инсталирај HitmanPro Alert
  8. Дури сега врати си го бекапите (затоа што е глупо да се заразиш повтроно со ист вирус, така?)
  9. Уклучи UAC и стави го на максимум или направи нов акаунт специјално за другите луѓе
  И памет во глава. Ако вие имате небитни фајлови некој друг има битни кои не се надокнадливи на ниеден начин (слики од деца, венчавка...) а со вашата негриша ќе биде заразен.
   
  Necromancer, Oktar и на Allex им се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  @FLEGMA, може да ми кажеш како провери дека не се енкриптирани? Не е ваљда дека само екстензијата беше проблем. Би било добро да се евидентираат ваквите работи во темава, според мене ова е стварно голем проблем и интересно и корисно да се знае.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко

  Побарај по Google, и види за колкава сума на заработка станува збор... :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,075
  2 Август 2012
  Машко
  Здравосељачки метод е: Ако можеш да ги отвориш тогаш добри се.
  Како proof of concept ми паѓа уште една бедаста идеа. На пр. ставаш слика или word документ на cloud и потоа пробуваш да го прочиташ на друго PC.

  Ако е за утеха јас познавам неколку души кои сами себе се заклучиле со BitLocker пошто со сила изиграваа научници и штитеа нешто што не вреди да се штити но тоа е за во друга тема.

  btw
  Вирусов е ултра опасен но (за жал) како за кого. За заштита ама и како добра практика се користи методата 3-2-1: Три копии, два различни медиуми и една посебна локација за сето тоа.

  Инсталирајте HitmanPro Alert за да не бидете изненадени. Програмава не е антивирус и не успорува ништо, нема процеси и не малтретира. Има еден единствен драјвер (.sys фајл) кој се активира при boot и..ве штити.


  И сега, откако сте на it.com.mk/forum и ги прочитавте овие длабокоумни препораки од Flegma не гледам причина да не си инсталирате заштита.
  ФМП
   
  На Alucard и borcep им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,937
  27,610
  4 Септември 2008
  Netreba antiv irus, ok e.
   
  Стап, Daniel86 и на borcep им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Интересна работа... уште пред 2+ недели ми стигна овој линк од Циско ама постојано го скокам и никако да читнам, а тоа да ти бил баш на темава :D
   
  На borcep и tomi им се допаѓа ова.
 13. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Совет за понатаму... не се коцкајте онлајн, за покер чипови бесплатно немит. И гола путка безПлатно немит. Мора да се плати некогаш, ја доларче ја биткоинче.

  Доколку го избришете рансомот со некој ремувал тул, прикаската завршува. Како што пишаа погоре направете си имиџ на дискот и потоа на имиџот превете што сакате, оригиналот треба да остане таков каков што е.
   
 14. cyb3r_w4re

  cyb3r_w4re
  Intern

  1
  0
  28 Јануари 2015
  Машко
  CTB Locker е ransomware.
  Овој малвер е инсталиран со помош на Тројански кој, што значи некој има не дозволен простап до твојот компјутер. Ова значи дека имаш инсталирано програма, во која има backdoor ( Инсталира програми без твое знаење). Па откако тој ке навлезе во компјутерот, врши енкрипција на секој фајл, што значи дека би требало да пратиш bitcoin виртуелни пари за кoмпјутерот да ти бите декриптиран, инаку фајловите ке бидат засекогаш енкриптирани.
  Па за да не бидат еве еден совет со кој би требало да го избришеме од компјутерот.

  1. Рестартирај го компјутерот, и за време на вклучување, притискај F8, и избери SafeMode with Networking.

  2. Откако ке се вклучи компјутерот, оди во Chrome и довнлоадирај ги следниве програми:

  2.1 Malwarebytes Antimalware
  2.2 Spyhunter http://www.pcthreat.com/download-sph

  Прво стартувај го Malwarebytes и направи фул скен, и почекај да заврши скенирањето.
  https://www.malwarebytes.org/

  Потоа, додека се скенира, провери , во Control Panel, дали има некоја програма, што не ја имаш инсталирано со твоја дозвола. Ако има некоја, одма кликај на Uninstall.
   
 15. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Уште еден пациент ми дојде кај мене со вакво чудо скраја да е .
   
 16. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Сите програмчиња што ги наведовте ке го отстранат вирусот и толку. Податоците и понатаму ке бидат криптирани. Пишав погоре со бришење на вирусот го бришете и клучот.
  Нема спас сега за сега...и како утеха еве еда песмичка

  View: https://www.youtube.com/watch?v=7NdRMwJuqF0
   
  goranzoran, borcep и на Oktar им се допаѓа ова.
 17. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Дајте малку оптимистички бе луѓее што е ова? :) :)
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве што ми стигна на мејл, да не сака некој да му го форвардирам :D :D :D

  Ги има сите индикации на најчест начин на ширење на криптолокер, т.е.:
  - Мејл
  - Демек имате факс
  - Содржи зип фајл (некои грешно го изговаат, па викаат Sieg heil!)

  CryptLock.png
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 19. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  179
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  Интересен старо/нов штетник.... се изначитав за него минатата недела од ко една фирма го закачи случајно, овде има највеќе инфо за него има и неколку начини за враќање на одредени фајлови, утре ќе пробам дали има шанси нешто да се врати. Инаку за поупатените само ги енкриптира првите 512 бајти мислам беше од сликата или документот.

  http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/cryptorbit-ransomware-information

  Извинете немам време за подетално да средам текстот во моментот.
   
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ајде сподели што си направил според овој линкот. Работата е што има повеќе варијации во етер, ама генерално гледано, ако нешто енкриптираш, неможе да го декриптираш без клучот, можеш со брутфорс, ама ич нема шанси да погодиш некој рандом генериран клуч, а не гледам зашто напаѓачот би користел нешто што не е рандом.
   
 21. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника

  Таман му објасни на човекот како да се испозаебе...

  @Oktar ако не ти е проблем, форвардирај ми го мејлот молимте, или некој ако може да ми прати некој енкриптиран фајл, чисто за тестирање, сакам да видам за што се работи. Ако добро разбрав, сите фајлови што се енкриптирани, се отклучуваат со еден клуч, што може да се пронајде преку декрипција на енкриптиран фајл (веројатно). Доколку е така, нели е можно да се направи brute force на инфициран фајл за да се дознае клучот? Веројатно би траело многу долго, но колку и да трае, верувам дека се исплати.
  https://blog.malwarebytes.org/socia...omware/?utm_source=facebook&utm_medium=social
  @tomi овде ги има линковите кои водат до заразените фајлови т.е. Chrome.exe одма тестирав, Bitdefender IS ги блокира беспрекорно, ама сепак ова чудо мутира во секунда, не се знае наредниот потег, па мислам дека и антивирусите овде може да потфрлат.
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Малце лошо си разбрал... фајловите, воглавно слики и документи, ти се енкриптирани со некој рандом генериран клуч при самата инсталација на вирусот, тој рандом генериран клуч е RSA-2048 bit-ен, ама ова варира кај различни верзии. Тој клуч не постои никаде на твоето ПЦ, туку софтверот го генерира и го испраќа на сервер кај злосторникот. Вирусов у позадина ти ги енкриптира фајловите и во еден миг решава дека е доволно и те известува дека имаш толку и толку време да платиш толку и толку пари за да ти го пратат клучот за декрпирање и тој клуч е ист за сите фајлови. Повеќе детали имаш тука. А за времето потребно да се кракне 2048 битен клуч... милиони години, побарај на нет има некои математики, ама имам прочитано дека дури некаде околу 2030та години можеби би имало доволно процесирачка моќ за да може да се пробие ваква енкрипција за пристојно време.
   
  borcep, DrMTR и на Alucard им се допаѓа ова.
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Единствен спас е BACKUP!!!
   
  На borcep и Nikola Sone им се допаѓа ова.
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  После смрт лек ;) Нејсе може и Recuva да помогне некад...
   
 25. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Пробано со замена на првите бајтови од фајлот не помага ништо. Оваа работело можеби н аверзија 0.2 од витусот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...