1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ПОМОШ? Како да ги вратам фајловите?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Allex, 26 Јануари 2015.

 1. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Дечки ве молам за помош ако знае некој? Отварала мајка ми вчера којзнае што и прееска ми се појави ова не можам ни еден фајл да отворам ни слика ни бутур ни во D што ми се ни ништо. Има ли чаре што да праам? Да направам реинстал или џабе ќе е ? Помагајте ако бога знаете :( :( :( :(

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  598
  2 ноември 2012
 3. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Не знам првото дали ќе успее бидејќи не можат да се симнуваат/инсталираат никакви секјурити програми... Ја најдов темата на форумов што е за ова, пробав преку тоа Fire Eye ама не можам да прикачам ни еден фајл пробав со 20...

  https://www.decryptcryptolocker.com/

  Зашто ми вика вака кога сите фајла се encrypted и заразени. Каков фајл поточно да прикачам?

  [​IMG]
   
 4. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  225
  17 Септември 2012
  Машко
  Пробај преку сејф мод, да инсталираш
   
 5. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Nema reshenje nema nema ednostavno nema zato se praj bekap i gotovo jas taka go srediv
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,515
  6,583
  27 Март 2014
  Си го наебал друже.. Криптолокеров користи уникатен метод на енкрипција на податоците, изасега нема начин да се декриптираат, бидејки клучот за декриптирање го знаат само креаторите на овој malware.
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
 8. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Ни со реинстал на виндоус нема решение?

  [​IMG]
   
  На Woofer му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,515
  6,583
  27 Март 2014
  Има, ама ке ги изгубиш податоците од инфцираните партиции/компјутери.

  Хм, интересно. Не е потребен надворешен клуч за декрипција, бидејки malware-ов не комуницира воопшто со серверите..

  http://fakebit.com/symmetric-encryption-in-a-cryptolocker-variant/
   
  Последна промена: 26 Јануари 2015
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  На работа една ми вика „ми стигна нешто на мејл, и ми делуваше сомнително, ама ај да видам што е.....“ и го закачила ова! Какви луѓе...

  Менува екстензии чудово, односно додава, енкриптира фајлови и после сите се корумпирани, фраерска створевина. Можеби ќе успееш да ги вратиш некако, или дел, пробај со скенирање при бут или со некој тулкит во safe mode.
   
 11. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Абе глаава ми зовре од мака. Крвта хакерска!
   
 12. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Не ти се криви хакерите, прво треба да знаеш дека виндовсот е лесно ранлив и слаб му е имунитот да се брани од вакви заебанции, прво задолжително е секогаш да правиш апдејт и второ антивирус од калибарот на касперски, малверите се познати по тоа што прават штета и да го избришеш ке имаш трајни последици збогувај се стварите и мавај формат на цел диск
   
 13. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Да и тоа што викаш. Они случајно го пуштиле вирусов да кружи...


  Мореее. Наместо да го искористат знаењетоо за нешто корисно они на ваков начин ќе заработуваат. Само апсаана за вакви општествени штеточини, некорисни и штетни хакери како овој гад што го створил срањево.
   
 14. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Чим си приклучен на интернет и не користиш никакви заштити шансите се секогаш 100 % да закачиш нешто без разлика дали инсталираш програми или игри, имаш касперски интернет секурити за 800 денари лиценца на ибеј се наоѓа цела година имаш подршка и барем ке бидеш мирен да да му ја мислиш ни ништо :)
   
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,076
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Pred nekoe vreme mi donesoa kompjuter so istata maka, resenieto ne go najdov, pa taka fino si jadese format
   
 16. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Хаха класично киднапирање и барање откуп.
  А колку бараат за декрипција? :D
  Доколку некој има важни податоци не би размислувал два пати за плаќање :p
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,515
  6,583
  27 Март 2014
  Еми и за тоа е креиран самиот malware, не за друго. :)
   
 18. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Не знам колку бараат, не сум ни видел...

  Да го пробам ова со safe mode или да го инсталирам тоа spyhunter. Фактички е истото само што спај хантерот ќе се инсталира преку сејф наместо вака/..

  http://virus-experts.com/ctb-locker-virus-removal

  Страв ми е да пробувам бидејќи и да успеам да го избришам да речеме вирусот после може да нема никаков начин. Не знам.
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Yeah right... дај му и број на картичка и пин и се што ке побара, па надевај се дека ке си ги вратиш податоците и дека нема дополнително да те оштети.

  Од тоа што разбирам нема спас, со ова само ке го отстраниш тројанот и толку. Ако фајловите се енкриптирани, непостој софтвер што магично ке ги декиптира со неколку клика. Ова е релно сериозен проблем од кој нема лесен излез и за жал мислам дека ке мора да се простиш од податоците.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Ако го избиршиш после џабе ти е
   
 21. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Зафатени се сите jpg слики, пауер поинт и адобе документи. Останатото песни, png слики и торенти стои. Ама тие две се најбитните. Дел од сликите некаде 60% ги имам на цеде.
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Барем направи бекап на енкриптираните фајлови па потоа барај чаре ако можеш да го лоцираш клучот за енкрипција локално. Како што знам новите варијанти на овој малвер имаат закрпа за клучот и не може да го добиеш локално. Но можеби кај тебе е некоја постара верзија. Не знам дали брише се сосе системски фајлови.
   
 23. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Последна промена: 26 Јануари 2015
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,394
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе ти можеш да пробаш, ама шансите да го најдат клучот се многу мали. Ова решениево од касперски е за некој друг рансом, ама ти пушти го ионака немаш штета од него. All in all, скоро е невозможно да го погодиш клучот за енкрипција/декрипција, сигурно е некој рандом генериран дугачок збор. Мој совет ти е да не плаќаш, да се опростиш од податоците и евентуално да направи бекап на ПЦ-то, имиџ со акронис и после можеш во виртуелна околина да си пробуваш, можеби некогаш ке искочи решение.
   
 25. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  930$ ми бараат.

  [​IMG]
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...