1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

ПОМОШ? Како да ги вратам фајловите?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Allex, 26 Јануари 2015.

1. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Дечки ве молам за помош ако знае некој? Отварала мајка ми вчера којзнае што и прееска ми се појави ова не можам ни еден фајл да отворам ни слика ни бутур ни во D што ми се ни ништо. Има ли чаре што да праам? Да направам реинстал или џабе ќе е ? Помагајте ако бога знаете :( :( :( :(

2. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,145
    598
    2 ноември 2012
  3. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Не знам првото дали ќе успее бидејќи не можат да се симнуваат/инсталираат никакви секјурити програми... Ја најдов темата на форумов што е за ова, пробав преку тоа Fire Eye ама не можам да прикачам ни еден фајл пробав со 20...

https://www.decryptcryptolocker.com/

Зашто ми вика вака кога сите фајла се encrypted и заразени. Каков фајл поточно да прикачам?

4. stevo15

stevo15
    Gaining Experience

259
    225
    17 Септември 2012
    Машко
    Пробај преку сејф мод, да инсталираш

5. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

841
    294
    18 ноември 2013
    Машко
    Nema reshenje nema nema ednostavno nema zato se praj bekap i gotovo jas taka go srediv

6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,515
    6,583
    27 Март 2014
    Си го наебал друже.. Криптолокеров користи уникатен метод на енкрипција на податоците, изасега нема начин да се декриптираат, бидејки клучот за декриптирање го знаат само креаторите на овој malware.

На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

841
    294
    18 ноември 2013
    Машко
  8. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Ни со реинстал на виндоус нема решение?

На Woofer му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,515
    6,583
    27 Март 2014
    Има, ама ке ги изгубиш податоците од инфцираните партиции/компјутери.

Хм, интересно. Не е потребен надворешен клуч за декрипција, бидејки malware-ов не комуницира воопшто со серверите..

http://fakebit.com/symmetric-encryption-in-a-cryptolocker-variant/

Последна промена: 26 Јануари 2015
  10. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,621
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    На работа една ми вика „ми стигна нешто на мејл, и ми делуваше сомнително, ама ај да видам што е.....“ и го закачила ова! Какви луѓе...

Менува екстензии чудово, односно додава, енкриптира фајлови и после сите се корумпирани, фраерска створевина. Можеби ќе успееш да ги вратиш некако, или дел, пробај со скенирање при бут или со некој тулкит во safe mode.

11. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Абе глаава ми зовре од мака. Крвта хакерска!

12. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,359
    14 Јули 2009
    Не ти се криви хакерите, прво треба да знаеш дека виндовсот е лесно ранлив и слаб му е имунитот да се брани од вакви заебанции, прво задолжително е секогаш да правиш апдејт и второ антивирус од калибарот на касперски, малверите се познати по тоа што прават штета и да го избришеш ке имаш трајни последици збогувај се стварите и мавај формат на цел диск

13. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Да и тоа што викаш. Они случајно го пуштиле вирусов да кружи...

Мореее. Наместо да го искористат знаењетоо за нешто корисно они на ваков начин ќе заработуваат. Само апсаана за вакви општествени штеточини, некорисни и штетни хакери како овој гад што го створил срањево.

14. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,359
    14 Јули 2009
    Чим си приклучен на интернет и не користиш никакви заштити шансите се секогаш 100 % да закачиш нешто без разлика дали инсталираш програми или игри, имаш касперски интернет секурити за 800 денари лиценца на ибеј се наоѓа цела година имаш подршка и барем ке бидеш мирен да да му ја мислиш ни ништо :)

15. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Pred nekoe vreme mi donesoa kompjuter so istata maka, resenieto ne go najdov, pa taka fino si jadese format

16. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    Хаха класично киднапирање и барање откуп.
    А колку бараат за декрипција? :D
    Доколку некој има важни податоци не би размислувал два пати за плаќање :p

17. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,515
    6,583
    27 Март 2014
    Еми и за тоа е креиран самиот malware, не за друго. :)

18. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Не знам колку бараат, не сум ни видел...

Да го пробам ова со safe mode или да го инсталирам тоа spyhunter. Фактички е истото само што спај хантерот ќе се инсталира преку сејф наместо вака/..

http://virus-experts.com/ctb-locker-virus-removal

Страв ми е да пробувам бидејќи и да успеам да го избришам да речеме вирусот после може да нема никаков начин. Не знам.

19. Oktar

Oktar
    Epic

3,770
    11,394
    23 oктомври 2012
    Машко
    Yeah right... дај му и број на картичка и пин и се што ке побара, па надевај се дека ке си ги вратиш податоците и дека нема дополнително да те оштети.

Од тоа што разбирам нема спас, со ова само ке го отстраниш тројанот и толку. Ако фајловите се енкриптирани, непостој софтвер што магично ке ги декиптира со неколку клика. Ова е релно сериозен проблем од кој нема лесен излез и за жал мислам дека ке мора да се простиш од податоците.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AndrejFerdzo

AndrejFerdzo
    Gaining Experience

841
    294
    18 ноември 2013
    Машко
    Ако го избиршиш после џабе ти е

21. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Зафатени се сите jpg слики, пауер поинт и адобе документи. Останатото песни, png слики и торенти стои. Ама тие две се најбитните. Дел од сликите некаде 60% ги имам на цеде.

22. gokica

gokica
    Модератор

8,578
    10,744
    13 Јуни 2009
    Барем направи бекап на енкриптираните фајлови па потоа барај чаре ако можеш да го лоцираш клучот за енкрипција локално. Како што знам новите варијанти на овој малвер имаат закрпа за клучот и не може да го добиеш локално. Но можеби кај тебе е некоја постара верзија. Не знам дали брише се сосе системски фајлови.

23. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    Последна промена: 26 Јануари 2015
    На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Oktar

Oktar
    Epic

3,770
    11,394
    23 oктомври 2012
    Машко
    Абе ти можеш да пробаш, ама шансите да го најдат клучот се многу мали. Ова решениево од касперски е за некој друг рансом, ама ти пушти го ионака немаш штета од него. All in all, скоро е невозможно да го погодиш клучот за енкрипција/декрипција, сигурно е некој рандом генериран дугачок збор. Мој совет ти е да не плаќаш, да се опростиш од податоците и евентуално да направи бекап на ПЦ-то, имиџ со акронис и после можеш во виртуелна околина да си пробуваш, можеби некогаш ке искочи решение.

25. Allex

Allex
    Practice makes perfect

817
    1,055
    8 Март 2013
    Машко
    930$ ми бараат.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...