1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош изгледа рутер МикроТик

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Garfield', 1 Март 2019.

 1. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  незнам ќе не најдат кога го проверуваме mikrotik cpe.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  И тек така ќе им упаднеш да го провериш микротикот!?
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]
   
  fuzzjaw, Sukhoi, Ace Lud и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Bakii

  Bakii
  Intern

  18
  9
  17 Декември 2015
  Машко
  Станува збор за сличен уред како Третиот, се наоѓа некаде во средина на терасата ресторантот Вила Парк и зрачењето таму е максимално, но она со километарот уште не ми држи вода.
   
 5. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Ако може на некој друг начин да се дознае?
  Со wifi dummper може ли да се провери кој модел на микротик е?
  Или ако има некоја програма за дознавање на моделот.
   
 6. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  Значи телот. може со 5dbi antenna да се користи преку усб,спомнав горе,во денешно време се е можно ако успеам да дознам моделот на микротик.
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  А што ако го дознаеш моделот?

  Ќе отвораш ISP?

  За по дома ќе го користиш?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Garfield'
  Ајде чекаме резултати.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А што не прашаш во тоа Вила Парк? Мислам дека побрзо и поедноставно од тоа нема.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Имаме ли некаква разврска на ситуацијава?
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Испадна дека Микротикот бил 5G и одма ете корона. :crazy: доказ?
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  официјално не се знае,изгледа и микротикот фатил предвреме корона :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нели можеше да ги побараш на телефон, да ги прашаш кој им ја работи информатиката, па да ги контактираш нив и да прашаш се што те интересиса?
   
 14. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  265
  57
  18 Јануари 2019
  Машко
  работа,дома
  да да по име венко бил,каже дека ќе си земе друг нов микротик,а овај пак ќе се остане дома во струмица :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,484
  2,702
  9 Февруари 2011
  Тарантино гомна да јаде.
   
  causevd, smole, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Каков хаос е темава... божеее
   
  Gaston, Sludge.Factory и на Oktar им се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  773
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  јас ништо не разбрав. Кој кого бркал? му помогна некој? цел километар да те брка рутер е страшно.
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Да не отворам нова тема за Микротик, гледам дека тука има доста дисукуција и стручњаци :)

  Во новиот стан кај шо сум, имам микротик рутерче кое шо брка работа.
  Ама, не можам никако да му пристапам Admin page на рутерот.
  Ги пробав сите default passwords што ги најдов на нет ('admin', '-', "(empty)" "asdf4ever" итн), но со никој не сака да влезе. Изгледа интернет компанијата што ги хендла комуникациите за зградава има веќе сетирано друг пасс.

  Пробав и да го ресетирам, ама јок - нема копче за ресет (wtf??)

  [​IMG]

  [​IMG]


  Дајте некоја друга идеја/чаре за ресет?
  Потребно ми е само да отворам една порта на рутерот, нада мас.

  Им пишав на суппорт, но додека вратат тие и се реши проблемот - ќе помине доста време.
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Не најде дупче за спајалица одоздола?

  Ако не тогаш е џампер, ако не тогаш е контакт за штрафцигер.
  mikrotik reset hardware - بحث Google
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Нема дупче, скроз затворен е од сите страни. Уште почудно и она кај што треба да е копче со RES (како што гледам други исти такви рутери на нет) - и тоа го нема, само тврда пластика е.
  Интересно е што нема ни штрафови на него за отварање на рутерот, буквално како херметички запечатен да е.
  Има само една пластика како на „клик-клак“ што би била за отварање, ама и таа тешко иде (страв ми е да не го пукнам па да останам недела дена без нет :D )
   
 21. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  621
  618
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ако ти е од главниот интернет провајдер внимавај да не му удриш wipe па воопшто да немаш нет.
  Инаку кај некои од овие ресетот е одма меѓу конекторот и таа ЛЕД сијаличката ACT. Загреби малку под тоа лепенката и види дали има дупче за ресет.
  [​IMG]
   
 22. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  753
  5 Јуни 2007
  Машко
  Дупчето е под плавата лепенка од позади кај I/O делот на рутерот. Одлепи ја тука треба да се најде некаде кај PWR и ACT сијаличките
   
 23. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Боцни со спајалица измеѓу џекчето за напојување и ACT.
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не го ресетирај, ќе треба интервенција од операторот после.
   
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Фала на сите, сепак дупчето испадна дека е таму под лепенката, лево од PWR.
  Загребав малце со нокт и се направи одма кругче.
  Како и да е, ќе почекам од супорт дали ќе има некоја помош, да не го заебам повеќе, оти у време на WFH скапо ќе ме чини тоа =)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...