• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош! Интернетот паѓа а WiFi има цело време

BojanTweener

Intern
7 септември 2013
2
0
Ве молам помогнете :(

На главниот компјутер кај што е поврзан рутерот, на секои 5-6 саати паѓа интернетот и мора да го исклучам компјутерот па пак да го вклучам за да дојде нет, додека телефонот и лаптопот си имаат интернет цело време без никаков проблем.

Инаку имам нет од Близу
модем : Cisco EPC2202 (стандарден од Близу)
рутер : TP-Link TL-WR740N
мрежна картица : Gembird NIC-GX1

Дали некој го имал проблемов или знае да помогне ???
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
295
312
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Можен проблем е да ти е зезната мрежната картица на ПЦ-то. Провери го ова така што ќе го приклучиш лаптопот на рутер со кабел, а мој совет ти е да го исклучиш wifi-то на лаптопот. Ако нема проблем, тогаш ти е до мрежната, ако има, тогаш е нешто до модемот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
пробај намести ја мрежната да се синхронизира на 10mbps па види како ке работи (дали ке го имаш истиов проблем)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,849
Членови
30,763
Најнов член
Filip88
На врв Дно