• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Помош - Инсталирање 98

jgoce91

Intern
2 декември 2007
12
0
Imam cd win98 ama ne e butabilno kako da go instaliram preku xp to ili potocno kako da go uklucam MS-Dos mode koga ke go resetiram kompjuterot
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
ti treba startna disketa od Windows98 i preku nea kje vlezesh vo CDROMot preku DOS i kje ja potkrenesh instalacijata
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
hm.. mozhebi nekako da uspeesh da napravish USB flash drive bootabilen so fajlovite od sistemskata disketa.. ama ne sum probal taka. Za toa kje ti treba syslinux
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Мислам дека можеш да направиш bootable win98 cd со Nero или некој друг софтвер за снимање цд-а и содржината од постоечкото цд да ја префрлиш на boot cd-to ; се разбира ако имаш режач.
 

tanush

Intern
3 ноември 2007
129
16
Мапет шоу
prvo vrz XP ne mozes da instaliras win98, mora da instaliras prvo 98-ca pa posle xp. A i ne znam zosto ti e 98. ako e zaradi nekoe programce koe ne raboti pod XP, imas windows emulatori kako sto se Virtual PC, Vmware ili nekoj drug. Ako veke ti e potreben kako operativen sistem, moras da go izbrises prvo XP-to, pa da instaliras 98, pa posle nego XP. A moze i preku cd da se butira 98, goglaj malku ima na internetov boot za 98, duri mislam deka i Nero ima toa.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во Windows XP имаш и алатка Program Compatibility Wizard (Start>All Programs>Accessories>Program Compatibility Wizard), која можеш да покренеш програм кој не стартува под XP, макар што и оваа алатка понекогаш знае да затаи.
Останатото веќе ти го одговорија другите пред мене.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.459
Мислења
901.524
Членови
32.169
Огласи
541
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно