1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош - дигитална телевизија

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од kicedz007, 21 Септември 2009.

1. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    @kicedz007
    па има ли твојот телевизор h.264 (т.е. mpeg4) подршка?

2. M@RKO

M@RKO
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
    a зашто ја немоем да ги најдем треба да имам кабловска стаено или антена
    неразбирам ????????????????????????????

3. kicedz007

kicedz007
    Баниран/a

215
    10
    7 Декември 2008
    @Damjan Да, штом бара дигитални сигнали, ги декодира , радио станици, да.

@Marko Појма немам зошто не можеш да најдеш. Јас немам кабловска, туку мој комшија (не му ја крадам), направив како ти што ми рече, побарав канали и најдов, не знам како, ама најдов (вкупно 45). Најдов cartoon network, boomerang, discovery channel, BBC, ТВ 1000 и уште многу други. ама не ми прикажува слика, само звук. Вели HD not Supported (изгледа каналот е во мала резолуција) Пробав на МТВ1 ја отвора како дигитална ТВ (исто е и со МТВ2 и МТВ Сат) . Изгледа Телевизоров знае и да отвора и ФМ станици (Антена 5 работи перфектно).

Јас немам кабловска, антената ми е „обична“ (како на 90% од случаите) , глупа , како да ви кажам. :))

ако ви е до слики само кажете. :LOL:

4. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,277
    553
    3 Април 2008
    DVB-T системот може да пренесува канали со различни кодеци, на почеток се користеше mpeg2 во поново време mpeg4 (h.264)... тоа нема врска со барањето дигитални сигнали.

проблемите кои ги опишуваш ми личат баш како да нема mpeg4 подршка твојот TV

5. qwerty_00

qwerty_00
    Intern

7
    0
    11 Септември 2009
    proverete vasite televizori dali podrzuvaat DVB-T so MPEG 4 kompresija ako gi ima ovie stavete obicna nadvoresna antena ili vnatresna pozadi i vleguvajte vo menito i skenirajte automatski kanali kade sto e DTV, ne ATV,i koga ke zavrsi skeniranjeto ke mozete da gledate kanali :) toa e toa.

6. kicedz007

kicedz007
    Баниран/a

215
    10
    7 Декември 2008
    PA TOA E PROBLEMOOOT !!! :pcuenje::pcuenje::pcuenje::pcuenje::pcuenje: :krshiglava: Vo DTV ke gi skeniram kanalite (gi naoga vkupno 45). Probuvam da gledam i namesto "slika" mi pokazuva HD NOT SUPPORTED !!!!! :pcuenje::pcuenje::pcuenje::pcuenje::pcuenje::krshiglava: a inace zvuk si ima.

e sea toa DVB-T so MPEG4 na sajtot (na samsung) ova im vika Built-in HDTV(ATSC) Tuner. Pobarav na google za ATSC (najdov na wikipedia)

Citiram "Since July 2008, ATSC supports the ITU-T H.264 video codec." (na wikipedia pod tockata Codecs)

H.264 = MPEG4 Taka ??? A jas ova televizorov go kupiv vo Juni 2009 !!!

Ovie :pcuenje: od Tehnomarket ne vikaat nisto. Se javuvam i celo vreme e zauzeto. Ako nekoj moze da mi pomogne so niv ke mu bidam dolzen.

7. qwerty_00

qwerty_00
    Intern

7
    0
    11 Септември 2009
    verovatno tvojot televizor ne podrzuva MPEG4 samo MPEG 2,odi vo tehnomarket i prasaj gi za ovoj problem,zatoa sto HD kanalite se MPEG4 ,ovie kanali na ON.NET se standard definition no se emituvaat preku MPEG4 kako da se HD ama ne se,se emituvaat vo MPEG4 kompresija.

8. kicedz007

kicedz007
    Баниран/a

215
    10
    7 Декември 2008
    aj ke vidam sto mozam. I uste ova: mozno li e da se smeni od MPEG2 vo MPEG4 (bidejki mislam deka toa samo softverski ako ne gresam...)

9. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,799
    76
    7 Април 2007
    On net финишира со подготовки и ги енкриптира каналите.

10. qwerty_00

qwerty_00
    Intern

7
    0
    11 Септември 2009
    e toa ne znam dali e ima moznost da se smeni od MPEG2 vo MPEG4, ne znam ni dali ima moznost hardverski ili softverkski

11. M@RKO

M@RKO
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
    ја вчера ги најдов каналите и не се некој којзнае кој и немаше слика само тон:ua:
    HD NOT SUPPORTED тоа ми покажува

12. M@RKO

M@RKO
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
    http://www.boomtv.mk/
    тапа канали истите и на кабловска ги има а и на сателитска можеш да ги гледаш

13. rembrandt

rembrandt
    Intern

4
    0
    12 Април 2010
    Машко
    Имам едно прашање, сакам да земам LG 32LF2510 меѓутоа морам да бидам сигурен дека ќе можам да ги гледам локалниве тв станици (немам кабелска). Се распрашав наоколу и некои ми рекоа дека тешко дека нема да се фаќаат, некои ми рекоа дека нема да има проблем (доколку имам добар прием на телевизорот), па ако некој знае нека ми помогне за да не фрлам џабе толкави пари.
    поздрав

Сподели

Вчитување...