1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош “Deprecated: Non-static method K2ModelItemlist::getCategoryTree() should not be called statiц“

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од skullmonkey, 15 oктомври 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На Joomla сајт еден од плагините што ми е битен за филтрирање нема повеќе поддршка. Пробав да најдам замена но сите се половични. Грешките што ги добивам на фронтенд (иако го изгасив ерор репорт) се следните:
  Еве го кодот ако некој виртуоз може вака да ми помогне.
  Фала ви!
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  function getCategoryTree() стај ја да биде статична за да може да се повик како што сакаш.
  Т.е направи ја
  public static function getCateforyTree()
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Њама таква функција, бар не е повикана така како што вика горе.
   
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,038
  1,158
  11 Март 2011
  Отвори helper.php во Notepad ++ и copy>paste тука линиите 1321 и 3619
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  $cats = K2ModelItemlist::getCategoryTree($cats); - линија 1321
  $categories = K2ModelItemlist::getCategoryTree($cid); - линија 3619
   
 6. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ваму треба да бараш

  require_once (JPATH_SITE . DS . 'components' . DS . 'com_k2' . DS . 'models' . DS .'itemlist.php');

  претпоставувам има components/models/itemlist.php структура во проектов
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Леле како ќе распука ако на други места се повикува како non static...
  Едит: чим е депрекејтед, прошарај кај вендорот како е новиот начин на повикување и со шо е заменет. Обично за такви работи во changelist имаат наведено како се прави....
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не постои вендор веќе... оставени сме сами со смкнати панталони :)
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  како што вика SpiritBraker ако смениш, ако направиш упдејт ор сомтинг ќе ти пребрише промена плус што може да расипеш на друго место.

  еве глеам и други ја имаат муката
  Strict Standards: Non-static method (joomla and roksprocket)
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Да. Го прочешлав нетот и пенис...
   
 11. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  590
  555
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  и да е така пак до тој степен кај што е дојдено имало, и треба да е документирано зашто е направена промената и што би требало да се прилагоди за неа (пак да се навратам на тоа што вика SpiritBraker). Види им промени у документација (github нешто ако има незнам)
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова е плагин за Joomla, девелоперот последен пост на форумот остави пред една година... Нема документација. Плаќаш 10$ го симињаш и тераш... бар така беше. Сега кукаат сите.
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Исто како што моментално распукало пошто се повикало како static а е non static :)
  @skullmonkey Пушти ми го плагинот во пп имам access до еден сајт со џумла ќе го ѕирнам.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сумњам дека претходно бил стстичен сега по апдејт некој или е нестатичен или е заменет со некој друг метод. Така да само да се ѕирни кодот вака ќе си нагаѓаме до задутре :)
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да го ѕирнеме кодот дефинитивно, иначе сум видел и такви ствари затоа така велам... :)
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,038
  1,158
  11 Март 2011
  $cats = K2ModelItemlist::getCategoryTree($cats); - линија 1321
  $categories = K2ModelItemlist::getCategoryTree($cid); - линија 3619

  обиди се

  1321
  $app = K2ModelItemlist::getApplication();
  $cats = $app->getCategoryTree($cats);

  3619
  $app = K2ModelItemlist::getApplication();
  $categories = $app->getCategoryTree($cid);
   
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пука одма.

  Кодот од хелперот го има во првиот пост на пејстбин.

  Еве го целиот плагин тука.
  Плагинов е за филтрирање на постови во K2 преку екстра полиња. Купен е пред некое време од овде.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Зачувај моментален helper.php
  И смени го со овој
  Oct 15 3:20 PM - Codeshare

  Кажи дали дава нова грешка.
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пука сајтот
  Call to a member function getCategoryTree() on null
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај пробај она што ти го кажа @bxxxn само користи класа JFactory

  Пример
  Код:
  1321
  $app = JFactory::getApplication();
  $cats = $app->getCategoryTree($cats);
  
  3619
  $app = JFactory::getApplication();
  $categories = $app->getCategoryTree($cid);
  
  PMS смени го во сите 5 места каде што има
  K2ModelItemlist::getCategoryTree()
   
  Последна промена: 15 oктомври 2018
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,689
  3,070
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  $cats претходно погоре некаде има добиено некоја вредност?
   

Сподели

Вчитување...