1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош DDR2

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од goce03, 11 Мај 2019.

 1. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Менувам две ддр2 по 1ГБ плочки со две ддр2 по 2ГБ. Станува збор за стара АМД плоча Gigabyte GA-M61PME-S2P.
  Првиот слот ги чита без проблем сите плочки.
  Вториот слот ги чита без проблем плочките по 1ГБ, а не чита било која плочките по 2ГБ.
  Плочките по 2ГБ се Кингстоне, плочките по 1ГБ се Самсунг и Кингстоне.
  Под не чита подразбирам дека доколку било која плочка (во пар или поединечно) е на вториот слот, компјутерот не се подига (имам три долги беемп сигнали).
  Доколку било која плочка од 2ГБ е на првиот слот во комбинација со било која друга плочка (или самостојно една плочка рам од 2ГБ) нема никаков проблем. Виндосот е Win 7 32 битен, меѓутоа тоа не битно, затоа што доколку имам 2ГБ плочка на вториот слот воопшто не ни стигам до Виндос или Биос.

  Испратено од Redmi 6 преку IT.mk форум апликација
   
 2. Nomad

  Nomad
  Intern

  7
  3
  25 oктомври 2016
  Проба CMOS да ресетираш пред да ставиш плочка во вториот слот?
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  Исто и умеме беше ставам во втор слот 4гб го чита но не боотира,го сменив и биосот и пак исто,само по 2гб сакаше на првиот слот а на другиот 1гб.
  2х4=8гб не примаше и ги вратив.
   
 5. niagacrp

  niagacrp
  Intern

  1
  1
  2 Април 2018
  Машко
  Ako imas pri raka drug cpu da probas
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
Слични теми
 1. zaeban
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,894
 2. skullmonkey
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  975
 3. zipi123
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  340
 4. zipi123
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  353
 5. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  205
Вчитување...

Сподели

Вчитување...