• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Помош, дали рамов е 3200 ili 2400 mhz

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Го гуглам и го гледам истиот на Амазон дека се рекламира како 3200mhz, меѓутоа ме буни тоа што кога правам validate од CPUZ покажува DDR4 2400,
Еве линк од validate - AMD Ryzen 7 3700X @ 4116.66 MHz - CPU-Z VALIDATOR
Еве и линк од рамот - https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C16PB3K2_16.pdf

Ако добро разбрав доколку го оставам biosot во default settings во тој случај ќе работи на 2400 а доколку подесам XMP profile 2 тогаш ќе работи на 3200. во мојоот случај бидејќи користам mobo на Asus треба да подесам DOCP

Знам дека е нубско прашањево,проштевајте!
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,361
4,512
Рамот ти е на 3200мхз,само треба да смениш на xmp профил во биос да работи на толку.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Ако добро разбрав доколку го оставам biosot во default settings во тој случај ќе работи на 2400 а доколку подесам XMP profile 2 тогаш ќе работи на 3200. во
Убаво си разбрал. Само подеси во BIOS и ќе работе на фрекфенција зависно од од тоа колку подржува процесорот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Рамот ти е на 3200мхз,само треба да смениш на xmp профил во биос да работи на толку.

Sent from my Samsung S20 FE

Убаво си разбрал. Само подеси во BIOS и ќе работе на фрекфенција зависно од од тоа колку подржува процесорот.
Претпоставував дека е вака, влегов во дебата со еден дечко,му пратив и линк од темава се надевам ќе ја види и ќе му стане јасно и на него.

Фала Многу!
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,277
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно