1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош Asus Iconia A1 810 закочен на почетен екран!

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од vladic3110, 22 Мај 2017.

1. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Ќе ве замолам за помош со горе наведениот таблет. Мајка ми пред малце го користела таблетот и на сред користење и се исклучил, и одтогаш седи само на почетен екран. Барам некој кој би се нафатил да го сервисира, не ми е битен воопшто таблетот само некако да се извадат податоците нанего бидејки изгубив родител и имав битни слики кои ми се спомен. На таблетот имаше 2 профили еден моите што го користеа и чат пат понекогаш јас на другиот дремев. На интернет најдов само некој оправања што би ја избришале внатрешната меморија друго ништо.
    Пробав со дисконектирање на батеријата го оставив малце ама пак на старото седи.
    Ако го промашив местото молам администраторите да го префрлат постот кај шо би било попогодно.
    Фала однапред.

2. cbm64

cbm64
    Intern

26
    6
    25 Февруари 2015
    Машко
    Побарај на Google "Acer Iconia A1 810 reset". Постапката е многу едноставна.

3. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,141
    4,361
    4 ноември 2013
    Машко
    Членот над тебе бара да го реши проблемот БЕЗ РЕСЕТ на уредот.

4. cbm64

cbm64
    Intern

26
    6
    25 Февруари 2015
    Машко
    Aј да објаснам....

Пробај да го ресетираш таблетот - има мал отвор помеѓу микрофонот и микро HDMI портот.

Ако не го решиш проблемот со ресет на тој начин, извади ја сд картичката и потоа:
    press the power button for about 20 seconds and still pressing the power button connect the charger and keep pressing for another 10 seconds.

Не се работи за factory reset, обичен рестарт, ама најдобро
    би било да се обратиш до некој сервис за помош.

Последна промена: 23 Мај 2017
  5. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

491
    435
    27 oктомври 2016
    Пробај со волуме + и power дугмето да влезиш во рековери, па да го поврзиш таблетот со усб кабел на компјутер - би требало како диск меморија да го вчита па да ги ископираш фајловите в компјутер.

Sent from my MI 4W using Tapatalk

6. Astro

Astro
    Guru

6,107
    8,299
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Јас имам ист проблем со истиот таблет.
    Го однесов во iButik (теле у шарена врата), Мегамобил, ама не се успеа.
    Ги пробував сите овие варијанти погоре ама не успеав да го правам. И јас барам чаре.

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  8. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Благодарам на одговорите,пробав со се наведено ама без успех, ќе барам некој сервис ако се нафати да го опраи.

9. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Да се апдејтнам малце самиот, го оставив да ја дотроши сам батеријата таблетот и уште неколку пати притицкав на дугмето за уклучување да се истроши скроз па му дадов малце струја на кабел преку лаптоп, се уклучи накратко и влезе, меѓутоа се исклучи, наредно успеав да влезам со држење на волуме ап и он дугмето во боот и успеав да влезам во демо мод, по неколку обиди влегов и се уклучи..не препознаваше кабел за да префрлам на лаптоп исто и со картичка пробав но без успех..таблетот е бајаги жежок и моментално ми седи над замрзнато шише со вода, во меѓувреме успеав да слезам дропбокс апликација и еве се аплоадираат успешно моментално. Се надевам дека ќе му се најди на некој ова

На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...