• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош Asus Iconia A1 810 закочен на почетен екран!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vladic3110

Gaining Experience
22 февруари 2017
128
222
Ќе ве замолам за помош со горе наведениот таблет. Мајка ми пред малце го користела таблетот и на сред користење и се исклучил, и одтогаш седи само на почетен екран. Барам некој кој би се нафатил да го сервисира, не ми е битен воопшто таблетот само некако да се извадат податоците нанего бидејки изгубив родител и имав битни слики кои ми се спомен. На таблетот имаше 2 профили еден моите што го користеа и чат пат понекогаш јас на другиот дремев. На интернет најдов само некој оправања што би ја избришале внатрешната меморија друго ништо.
Пробав со дисконектирање на батеријата го оставив малце ама пак на старото седи.
Ако го промашив местото молам администраторите да го префрлат постот кај шо би било попогодно.
Фала однапред.
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Побарај на Google "Acer Iconia A1 810 reset". Постапката е многу едноставна.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,906
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Aј да објаснам....

Пробај да го ресетираш таблетот - има мал отвор помеѓу микрофонот и микро HDMI портот.

Ако не го решиш проблемот со ресет на тој начин, извади ја сд картичката и потоа:
press the power button for about 20 seconds and still pressing the power button connect the charger and keep pressing for another 10 seconds.

Не се работи за factory reset, обичен рестарт, ама најдобро
би било да се обратиш до некој сервис за помош.
 
Последна промена:

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
710
576
Пробај со волуме + и power дугмето да влезиш во рековери, па да го поврзиш таблетот со усб кабел на компјутер - би требало како диск меморија да го вчита па да ги ископираш фајловите в компјутер.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас имам ист проблем со истиот таблет.
Го однесов во iButik (теле у шарена врата), Мегамобил, ама не се успеа.
Ги пробував сите овие варијанти погоре ама не успеав да го правам. И јас барам чаре.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

vladic3110

Gaining Experience
22 февруари 2017
128
222
Благодарам на одговорите,пробав со се наведено ама без успех, ќе барам некој сервис ако се нафати да го опраи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

vladic3110

Gaining Experience
22 февруари 2017
128
222
Да се апдејтнам малце самиот, го оставив да ја дотроши сам батеријата таблетот и уште неколку пати притицкав на дугмето за уклучување да се истроши скроз па му дадов малце струја на кабел преку лаптоп, се уклучи накратко и влезе, меѓутоа се исклучи, наредно успеав да влезам со држење на волуме ап и он дугмето во боот и успеав да влезам во демо мод, по неколку обиди влегов и се уклучи..не препознаваше кабел за да префрлам на лаптоп исто и со картичка пробав но без успех..таблетот е бајаги жежок и моментално ми седи над замрзнато шише со вода, во меѓувреме успеав да слезам дропбокс апликација и еве се аплоадираат успешно моментално. Се надевам дека ќе му се најди на некој ова
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tawe

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,882
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно