1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош: Asus H110M-R BIOS update

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Kolevski, 13 Март 2017.

 1. Kolevski

  Kolevski
  Intern

  31
  20
  11 Септември 2016
  Машко
  Здраво на сите,
  Купив делови за буџет конфигурација и дојде ред да ја составам. Ги имам следните делови:
  Asus H110M-R матична
  Kingston 8GB DDR4
  WD 1TB HDD
  Antec VP450P PSU
  Intel Pentium G4560
  Проблемот е следниот: матичната не го поддржува тој процесор без BIOS апдејт. Читав на форуми дека може да се направи тоа преку zip фајл на усб, меѓутоа мора да има поддржан процесор за воопшто да се вклучи биосот, што значи било кој Skylake процесор. Работата е што јас таков процесор немам. Дали постои некое решение освен со друг процесор? Ако не, има ли некој кој ќе може да ми помогне и да позајми било кој процесор 1151 сокет само за да го апдејтирал биосот и да можам да го користам мојот процесор? Ќе се раздолжиме, нормално. изводливо ли е тоа или ќе треба да ја вратам матичната и да земам од 2хх серијата која нативно поддржува Kaby Lake? Молам за помош, и благодарам
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,107
  3,079
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Додека чекаш да ти се понуде некој однеси ја матичната плоча од каде што ја купи и замоли ги да и направат апдејт на биосот . Обрзаложи му го проблемот се надевам дека ке ти излезат во пресрет.
   
  На Arabian и Astro им се допаѓа ова.
 3. Kolevski

  Kolevski
  Intern

  31
  20
  11 Септември 2016
  Машко
  Чисто се сомневам дека ќе се нафатат на тоа, ради тоа и пишав овде дали има друго решение и дали некоја добра душа ќе помогне со нивни процесор.
   
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,875
  9,115
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Овие плочи имаат проблем со најновиот биос, ако го ставиш само проблем ке си направиш, така да врати ја ако можеш и земи друг модел
   
  StalkeR, Astro и на gokica им се допаѓа ова.
 5. Kolevski

  Kolevski
  Intern

  31
  20
  11 Септември 2016
  Машко
  Каков проблем поточно? Не сретнав никаде ништо. Плочата е земена од СЕТ на 17 декември 2016 и стои во кутија од тогаш. Мислите дека ќе ми излезат во пресрет да го апдејтираат биосот, и ако не дали би ја прифатиле назад и да се замени со друга со моја доплата? Некој искуство со ова?
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,294
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Речи им нив да апдејтираат. Ако заебат тогаш кај нив е топката. И запамти, заеби Асус за low end конфигурации
   
 7. Kolevski

  Kolevski
  Intern

  31
  20
  11 Септември 2016
  Машко
  Во ред, ќе видам утре што ќе направам. Благодарам.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goran.n

  goran.n
  Gaining Experience

  64
  174
  17 oктомври 2013
  Машко
  Истата плоча апдејтирана со G3900 во најнов биос за G 4560-нема никаков проблем!
   
 9. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,013
  2 Септември 2012
  Машко
  Без проблем ќе ти направат апдејт ако им ја доставиш гаранцијата. :)
  Имав ист ваков проблем со две нови матични плочи и во сервисот од каде што беа купени без проблем го апдејтуваа најновиот биос.
   
 10. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Па проблемот не е во хардверот туку во услугата на сервисот и односот кон клиенти во СЕТ, ама пробај однесија матичната па извести.
   
  Последна промена: 13 Март 2017
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,546
  3,459
  11 Декември 2008
  Машко
  Ke ti ja flesnat odma, kazi im sto e rabota za 2 min ke sredite i gotovo.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Го имам најновиот биос на таа плоча, не сум приметил никакви проблеми или различно понашање од старите биоси.

  +1 за да ја однесеш сигурно ќе ја флешнат.
   
 13. Kolevski

  Kolevski
  Intern

  31
  20
  11 Септември 2016
  Машко
  Дечки, благодарам за сугестиите, завршив работа во СЕТ. Ми излегоа во пресрет и го флешнаа новиот биос.
   
  На goce03, Psycore, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,909
  3,486
  5 Декември 2009
  Машко
  Малку ке влезам оф топик, али кога веќе се спомна Асус и лоу енд, јас имам буквално одлично искуство. Со оваа матична имам 5,6 конфигурации склопено, кои фучат без никакви проблеми, каде со и3, и5 процесори. Исто и кај брат ми имам 1150 на Асус веќе 3,4 години тера. :)
   
  На ARMac и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дечки и јас ја имам истата плоча со G4500 , пред некој ден го апдејтирав биосот, значи би требало G4560 да работе?
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  И мојот 7700 си фуче 24/7 на плочава.
   

Сподели

Вчитување...