1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош: Asus H110M-R BIOS update

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Kolevski, 13 Март 2017.

1. Kolevski

Kolevski
    Intern

31
    20
    11 Септември 2016
    Машко
    Здраво на сите,
    Купив делови за буџет конфигурација и дојде ред да ја составам. Ги имам следните делови:
    Asus H110M-R матична
    Kingston 8GB DDR4
    WD 1TB HDD
    Antec VP450P PSU
    Intel Pentium G4560
    Проблемот е следниот: матичната не го поддржува тој процесор без BIOS апдејт. Читав на форуми дека може да се направи тоа преку zip фајл на усб, меѓутоа мора да има поддржан процесор за воопшто да се вклучи биосот, што значи било кој Skylake процесор. Работата е што јас таков процесор немам. Дали постои некое решение освен со друг процесор? Ако не, има ли некој кој ќе може да ми помогне и да позајми било кој процесор 1151 сокет само за да го апдејтирал биосот и да можам да го користам мојот процесор? Ќе се раздолжиме, нормално. изводливо ли е тоа или ќе треба да ја вратам матичната и да земам од 2хх серијата која нативно поддржува Kaby Lake? Молам за помош, и благодарам

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,107
    3,079
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Додека чекаш да ти се понуде некој однеси ја матичната плоча од каде што ја купи и замоли ги да и направат апдејт на биосот . Обрзаложи му го проблемот се надевам дека ке ти излезат во пресрет.

На Arabian и Astro им се допаѓа ова.
  3. Kolevski

Kolevski
    Intern

31
    20
    11 Септември 2016
    Машко
    Чисто се сомневам дека ќе се нафатат на тоа, ради тоа и пишав овде дали има друго решение и дали некоја добра душа ќе помогне со нивни процесор.

4. tomi

tomi
    Guru

9,875
    9,115
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Овие плочи имаат проблем со најновиот биос, ако го ставиш само проблем ке си направиш, така да врати ја ако можеш и земи друг модел

StalkeR, Astro и на gokica им се допаѓа ова.
  5. Kolevski

Kolevski
    Intern

31
    20
    11 Септември 2016
    Машко
    Каков проблем поточно? Не сретнав никаде ништо. Плочата е земена од СЕТ на 17 декември 2016 и стои во кутија од тогаш. Мислите дека ќе ми излезат во пресрет да го апдејтираат биосот, и ако не дали би ја прифатиле назад и да се замени со друга со моја доплата? Некој искуство со ова?

6. Astro

Astro
    Guru

6,106
    8,294
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Речи им нив да апдејтираат. Ако заебат тогаш кај нив е топката. И запамти, заеби Асус за low end конфигурации

7. Kolevski

Kolevski
    Intern

31
    20
    11 Септември 2016
    Машко
    Во ред, ќе видам утре што ќе направам. Благодарам.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  8. goran.n

goran.n
    Gaining Experience

64
    174
    17 oктомври 2013
    Машко
    Истата плоча апдејтирана со G3900 во најнов биос за G 4560-нема никаков проблем!

9. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,013
    2 Септември 2012
    Машко
    Без проблем ќе ти направат апдејт ако им ја доставиш гаранцијата. :)
    Имав ист ваков проблем со две нови матични плочи и во сервисот од каде што беа купени без проблем го апдејтуваа најновиот биос.

10. goce03

goce03
    Practice makes perfect

910
    1,545
    20 Јануари 2015
    Машко
    Па проблемот не е во хардверот туку во услугата на сервисот и односот кон клиенти во СЕТ, ама пробај однесија матичната па извести.

Последна промена: 13 Март 2017
  11. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,546
    3,459
    11 Декември 2008
    Машко
    Ke ti ja flesnat odma, kazi im sto e rabota za 2 min ke sredite i gotovo.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

12. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Го имам најновиот биос на таа плоча, не сум приметил никакви проблеми или различно понашање од старите биоси.

+1 за да ја однесеш сигурно ќе ја флешнат.

13. Kolevski

Kolevski
    Intern

31
    20
    11 Септември 2016
    Машко
    Дечки, благодарам за сугестиите, завршив работа во СЕТ. Ми излегоа во пресрет и го флешнаа новиот биос.

На goce03, Psycore, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
  14. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,909
    3,486
    5 Декември 2009
    Машко
    Малку ке влезам оф топик, али кога веќе се спомна Асус и лоу енд, јас имам буквално одлично искуство. Со оваа матична имам 5,6 конфигурации склопено, кои фучат без никакви проблеми, каде со и3, и5 процесори. Исто и кај брат ми имам 1150 на Асус веќе 3,4 години тера. :)

На ARMac и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
  15. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

370
    206
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Дечки и јас ја имам истата плоча со G4500 , пред некој ден го апдејтирав биосот, значи би требало G4560 да работе?

16. ARMac

ARMac
    Орган

5,870
    6,471
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

И мојот 7700 си фуче 24/7 на плочава.

Сподели

Вчитување...