1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош ако може околу враќање на пари

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од comakot, 18 Јуни 2018.

1. comakot

comakot
    Gaining Experience

147
    57
    23 Февруари 2017
    Машко
    Незнам дали овде да се постира ама ми треба совет и едно прашање, дали банките можат да вратат пари поради нешто на пример еве си зел нешто а непуштиле или не ти дале незнам некој поени на некоја игра,му пишав на пордшката на играта (се работи за Фортнајт) и еве веќе 2 недели без одгвор исто така и на пејпал отворив диспјут ама уште абер нема да вратат па како шо реков погоре дали можат банките да ги вратат парите? Се работи за сума од 60€ на некој му се гледат малце ама за мене се многу да беа да речиме 10€ ајде де кај било ќе почекав уште недела две

2. gamon

gamon
    Gaining Experience

373
    365
    15 Септември 2014
    bekrija
    сум имал многу спорни ситуации со компании за игри и во сите случаи кога било нивна грешка го решире проблемот. Епик гејмс сигурно ке ти го решат им треба време само, а со банките е друга прииказна, трае долго и не е едноставно.

3. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,887
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    И пејпал и банките враќаат пари.

4. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,056
    3,023
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Само црква не враќа пари, све друго да.

На NERD., BlackOuttheWoRlD, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,536
    4,325
    23 Јуни 2015
    Машко
    Фортнајт и супорт не идат заедно...На пријател му го хакнаа акаунтот и му купиле се што може да се купи, па му вратија само пола пари. Еве го 100 пати пиша на супорт и во банката имаат евиденција за трансакциите меѓутоа неможат ништо да направат. Се надевам дека кај тебе ќе има резултат.

6. Astro

Astro
    Guru

6,035
    8,184
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Нема да ти врати пари банката ако за тоа немаш договор со фирмата. Некој/нешто мора да потврди дека е направена грешка, во спротивно нема шанси.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  7. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

637
    376
    20 Декември 2015
    Машко
    Спушти дискорд влези во официјалниот нивни сервер и зборувај со Flak и wB, дечките се фини и објасни им ја цела работа за да не те пренасочуваат да пишиш нови мејлови.

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација

8. comakot

comakot
    Gaining Experience

147
    57
    23 Февруари 2017
    Машко
    Е вака значи бев во банка во ТТК и тетката на благајна ми рече дека нема шанси од нивна страна да ги вратат бидејќи биле прокнижани. И

Ќе пробам вака ако се реши проблемот арно ако не отидоја 60€

9. krema

krema
    Professor

8,844
    8,591
    24 Јуни 2009
    Машко
    И другпат памет у глава. :)

10. comakot

comakot
    Gaining Experience

147
    57
    23 Февруари 2017
    Машко
    Па богами одсега ќе гледам интернетот ко ќе е макс а не ко ќе одвај отвара гугл така и настана овај проблем пробав да земам поени дур интернетот беше срање

11. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

637
    376
    20 Декември 2015
    Машко
    Epic games прават refund иако не било грешка. Процедурата им е подолга, имаат огромни суми за рефандирање, ќе дојдеш на ред.

Таа тетката за цицина и надвор од шалтер, таа нрможи да знај дали некој прокнижил ил не.
    Така ти рекла зш ил не си ја знај работата или мака и е да ти помага.

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација

12. comakot

comakot
    Gaining Experience

147
    57
    23 Февруари 2017
    Машко
    И јас мислам од што му е мака па избегнува лол

13. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Ќе ти врати епик гејмс само полека, и ја имав сличен проблем со овакви компании кога ми наплатија два пати за нешто што се купува еднаш месечно (субскрипција), и пишав меил на главната во експозитура, таа го препрати на картично работење и ми дадоа извештај кој го пратив на близард и ми ги вратија парите. Целиот процес траеше повеќе поради близард бидејќи не се мала компанија и им треба време за тоа.

14. Astro

Astro
    Guru

6,035
    8,184
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Може да знае. Временски чим поминал клирингот трансакцијата е прокнижена со гаранција. Тоа и вие треба да си го знаете.

На mrmarko4fun и SiPy` им се допаѓа ова.
  15. comakot

comakot
    Gaining Experience

147
    57
    23 Февруари 2017
    Машко
    И конечно ги вратија парите после толку време :) ама се добродојдени

16. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,146