1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош Acer Veriton m480 неможам да инсталирам SSD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од windows8, 10 Февруари 2019.

 1. windows8

  windows8
  On your way to fame

  714
  923
  12 Февруари 2012
  Машко
  Acer Veriton m480 сакам да инсталирам SSD и на него оперативен систем.
  Компјутерот има HDD на него инсталиран windows7 х32, приклучен ssd во дивајс менаџер го покажува дека е приклучен а во нкомпјутер не го дава како партиција.
  Ставив windows7 x64 направив бутабилно usb, го исклучив хардискот оставив само ссдто да е приклучено, во биос го вчитува и дава како опција, го покажува и бутабилното усб, местам да бутира од усбето за да пробам да инсталирам windows неќе да бутира, вика неподржан формат..
  Матичната е биостар Acer Veriton M480 S480 Motherboard LGA775 MB.V7605.007 MBV7605007 MG43M | eBay многу малку инфо има за неа.
  Дали ова срање е некомпактибилно или јас не правам нешто како што треба, зошто во дивајсменаџер го покажува ссдто дека е присутно се ок, а во компјутер не постои ги дава само партициите од хардискот.
  Усбето е ок на друг компјутер бутира.
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  434
  351
  20 ноември 2013
  Машко
  Што ссд ?

  Од оваа инфо може да се заклучи некомпатибилност
   
 3. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  602
  539
  31 Мај 2011
  да не се ебаваш најубаво со усб на ваква плоча, екстерен dvd ќе ти среди работа побрзо него било што.
   
 4. windows8

  windows8
  On your way to fame

  714
  923
  12 Февруари 2012
  Машко
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,552
  1,287
  27 Јануари 2011
  Машко
  Нов диск приклучен на копјутер Windows не го гледа, првин треба да се иницијализира и форматира.
   
 6. windows8

  windows8
  On your way to fame

  714
  923
  12 Февруари 2012
  Машко
  Како да се форматира кога не го дава во компјутер
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,552
  1,287
  27 Јануари 2011
  Машко
  На windows8 и bxxxn им се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  912
  1,041
  11 Март 2011
  Исто види како ќе го партиционираш MBR или GPT, препорачливо второто за понови оперативни, иако зависи како ти е конфигурирана инсталацијата на УСБ-то, може и да не подржува GPT.

  Како што повеќепати е спомнато на форумот, користи Rufus за креирање на УСБ-то.
   
 9. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  434
  351
  20 ноември 2013
  Машко
  Ај види ќе го прикаже ли тука во нивниот тулбокс
   

Сподели

Вчитување...