• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Ako moze pomos za eden drugar. Slucajot e vakov. Ima covekot hdd so dve particii c i d. Na ednata ima instalirano XP a na drugara 98. Nesto sknal na XP i veke ne mu se vklucuva tuku mora da raboti samo preku 98. Posto tesko ke se oprave na drug nacin bez format planira da ga formatira celio hdd ama u my documents na XP ima vazni podatoci koi koga odi preku 98 vo c (kaj sto mu e instaliran xp) nema pristap. mu javuva poraka deka nemoze da vleze vo documents and settings.

Sega sto preporacuvate recept kako da gi izvlece podatocite?
 
D

DimitarMK

Гостин
da si zeme edno linux live cd i od nego da gi kopira na druga lokacija pa posle neka reze
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ako moze pomos za eden drugar. Slucajot e vakov. Ima covekot hdd so dve particii c i d. Na ednata ima instalirano XP a na drugara 98. Nesto sknal na XP i veke ne mu se vklucuva tuku mora da raboti samo preku 98. Posto tesko ke se oprave na drug nacin bez format planira da ga formatira celio hdd ama u my documents na XP ima vazni podatoci koi koga odi preku 98 vo c (kaj sto mu e instaliran xp) nema pristap. mu javuva poraka deka nemoze da vleze vo documents and settings.

Sega sto preporacuvate recept kako da gi izvlece podatocite?
Nachini sekogash ima. Neka go stavi XP CD-to i neka bootira, neka izbere Repair opcija i neka prati instrukcii na ekran.

Za povekje info pogledni ja web stranava potochno delot kade shto vika 'How to Repair Install'
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
problemo bil poim nemam sto ama boot so linux ne pomogna a repair uste na pocetokot trebase da vi kazam deka nemoze ( vi se nema li sluceno instalirate nekoja igra i izbrisete nesto sto netreba i veke taa igra nemoze ni da se izbrise ni da se igra). Go formatirale a podatocite otisle vo jok. ipak fala do site sto barem se obidovte da pomognete
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,022
620
Eve go koncniot odgovor, dekoto ima PC ama ima nov i star HDD, ima istalirano win na noviot HDD i se vklucuva bez problemi, no particiite C i D ne se otvaraat i toa znaci deka e osteten stariot HDD i mora da se formatira vo sekoj slucaj, edinstveno so nekoi alatki mozebi ke moze da se povratat tie fajlovi
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Eve go koncniot odgovor, dekoto ima PC ama ima nov i star HDD, ima istalirano win na noviot HDD i se vklucuva bez problemi, no particiite C i D ne se otvaraat i toa znaci deka e osteten stariot HDD i mora da se formatira vo sekoj slucaj, edinstveno so nekoi alatki mozebi ke moze da se povratat tie fajlovi


Има има такви програми во голем број кои можат да повратат изгубени фајлови. Мој предлог File Scavenger® ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Koga odi preku 98 vo c (kaj sto mu e instaliran xp) nema pristap. mu javuva poraka deka nemoze da vleze vo documents and settings.
Нормално дека нема пристап, податоците се енкриптирани.

Доколку repair не функционира, мој совет е да бара поддршка од Microsoft. Информирај се на сајтот од Microsoft и слично.

:chudenje:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Поддршката од Microsoft за Windows 98 мислам дека беше до 11 Јули 2006, сега моментално е прекината, но како и да е можеби можеш да пронајдеш нешто што ќе ти користи од тоа што е останато.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нормално е дека не го гледа, ако XP-то е исталирано со NTFS датотечен систем. Win 98 не може да "гледа" NTFS.
Едноставно, можеше хардот да се стави на друг компјутер, со XP или VISTA и да се прекопираат фајловите.
Ако хардот е форматиран, а по форматирањето на него не е впишувано/инсталирано ништо, тогаш со некој програм за враќање на изгубени податоци тоа може да се стори. Ако после тоа е пробувано да се инсталира, тогаш има шанси дел од нив (па и сите) да се неповратно изгубени.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,239
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно