Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pomos za virtuelizacija???

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Me interesira vaseto mislenje vo vrska koja programa za virtuelizacija da ja koristam?
Imam laptop toshiba sattelite so Pentium M 1.73MHz so L2 2mb so 1GB DDR2 RAM sakam da stavam 3 virtuelni masini na nego.
Gi imam Microsoft Virtual Server 2005 R2
i Vmware Server.
Ako ima nekoj koj ima raboteno so 2 te programi neka mi kaze nekoj sovet koj e podobar i pomalku zahteven i nesto slicni.ok
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
MS Virtual Server 2005 go nemam testirano, no vo mojot sluchaj izborot megju VMware i MS Virtual Server 2004 padna na VMware. VMware e malku pokompliciran za setup, no ne sum imal nikakvi problemi do sega.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.886
145
Ja koristam Vmware workstation najnoviot e epten e lesen i mislam deka e najdobar.Taka gi imam site OS sto mi trebaat a koristam Win XP
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Провери го xen, но тоа е решение базирано на линукс и наменето за сервери а не лаптопи. Но за вежба не пречи.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Mpja preporaka e Microsoft Virt, Server ako go instaliras 2005 na vista nema da raboti ke ti treba 2007-ca, a posle toa mozes da probas so VMware.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Уште нешто. 1 Г Рам (1 GB RAM :) ) е малце. Јас баш заради виртуелизација ставив уште еден. Баш е закон. Дури и ако набрзо треба да сменам компјутер само ја пребацувам машината цела и готово. Нема инсталирање отпочеток и конфигурирање. Загубата на перформанси е минимална во општ случај.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Уште нешто. 1 Г Рам (1 GB RAM :) ) е малце. Јас баш заради виртуелизација ставив уште еден. Баш е закон. Дури и ако набрзо треба да сменам компјутер само ја пребацувам машината цела и готово. Нема инсталирање отпочеток и конфигурирање. Загубата на перформанси е минимална во општ случај.

Јас имам 1ГБ РАМ ... и имам во VMware 5 машини и може без проблем сите наеднаш да се пуштат. Се разбира дека ќе почне да коче хостот ама нема да биде она нај нај за ништо да не го бива.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.916
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно