• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

pomos za uklucuvanje na pc

jasminka

Intern
17 јануари 2008
3
0
Vaka jas 7 godisno dete sto ne razbiram mnogu od kompjuteri, pred dve nedeli koga grmese majka mi i tatko mi mi rekoa da go isklucam kompjuterot bidejki grmi i jas ne go iskluciv pravilno tuku od kabel od kako pre grme kompjuterot ne saka da se ukluci odnosno opste ne se zapaluva svetloto kaj dugmeto nikakva reakcija ne dava (probavme pozadi da go stitsnema kabelot pak nisto, probavme produzniot da ne pregorel i pak nisto ) sto moze da bide i kolku pari mi treba
 
M

Mr.Alien

Гостин
Наравоучение за друг пат - компјутерот гаси го по редовна постапка, освен ако не си приморана да го кубеш кабелот од штекер (спој, шмелцување, оган и сл).
Додека си го вадела од штекер, постои можност да си го вадела (релативно) пополека, па малку зашмелцувале контактите со штекерот, односо со штекот на напајањето, ако си го тегнела од компјутер. Гарант ти настрадало напојувањето (цена: од 800,оо денари па нагоре).
Со оглед дека, како што и самата велиш, не се разбираш многу, не можеш ништо ни да направиш самата. Однеси го во сервис.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Напојувањето е изгорено и мислам дека е некаде околу 1200 денари
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
870,975
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно