• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

pomos za promena na FILE extensia

Z

zlaki

Гостин
imam ikona na text dokument na desktop so koja sakam da napravam RENAME,no se pojavuva prozorce vo koja pisuva dali sakam da promenam ili ne so sto ke bide vo druga exstenzija.I koga pravam promena(RENAME) se pojavuva sosema druga ikona namesto originalnata so Text dokument i textot koj sakam da go vmetnam.Me faka nervoza zatoa sto znam deka e mala rabota ama se blokirav i sega mi treba pomos...:zbunet3:
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Treba da odis na My Computer. Potoa na meniata Tools i Folder Options - View. I treba da kliknes tamu Hide Extensions for known file types. Treba da bine so Ok znak. i potoa Ok i Apply. :) Gotovo. :)
 
Z

zlaki

Гостин
pa daaa,pa toa e toa sto me izmacuvase,Blagodaram mnogu,no dali e mozno samo da se menuva ili sepak e covecki faktor..
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
pa daaa,pa toa e toa sto me izmacuvase,Blagodaram mnogu,no dali e mozno samo da se menuva ili sepak e covecki faktor..

Човечки фактор, бидејќи ти кога си му правел rename на фајлот, не си водел сметка дали ја бришеш екстензијата или не или дали ја променуваш на некој начин. Со тој чекор што ти го пиша T3H4cK3r! погоре, компјутерот автоматски ги трга познатите екстензии од имињата фајловите, со што ја намалуваш можноста за едитирање на екстензијата. BTW на кратко, екстензија најчесто се трите последни букви од фајлот одделени со точка (.) :)) ПС Има и исклучоци како на пример .torrent и други!
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
@zlaki
Еве пример за реименување на текст фајл, без измена на екстензија:

untitled.txt да се смени во mojot_proekt.txt , содржината останува иста
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Vidi vaka dokolku ti e namesteno da se pokazuvaat extensionot na site fajlovi togas pri rename moras da gi zemes vo obzir i niv odnosno ako documentot ti e new_document.txt i ti sakas da mu napravis rename vo IME togas moras na kraj da pises .txt odnosno novo dobieniot document ke ti bide IME.txt :) Dokolku ti e namesteno da gi krie extensionite togas ova ne ti vazi mozes slobodno da go menjas imeto na fajlot otkaka ednas ke bide procitan :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.563
Мислења
893.241
Членови
31.456
Огласи
2
Најнов член
goran1988
На врв Дно