1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Pomos za konfiguracija so rtx 2060

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од ArchangelMkD, 17 Јануари 2019.

 1. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Zdravo ke mozete da me posovetuvate za komponenti vo konfiguracija so osnova rtx 2060 i monitor 144hz ili 4k 60hz freesync prepostavuvam deka igrite ke podrzuvaat dlss.
  Znaci realno naeftinata varijanta sto nema da ja koci grafickata.
  Ne sum golem gejmer od merak sklopuvam za cyberpunk 2077 anthem
   
 2. shifty

  shifty
  Модератор

  983
  1,278
  5 Септември 2009
  1* Што се однесува за мониторот за таа графичка карта ништо повеќе од 2К G-Sync монитор,
  2* Freesync сертифициран монитор е за AMD графички карти, со исклучок на тие 12 монитори кои NVIDIA ги наведе на CES дека се G-Sync Ready,
  3* DLSS ќе зависи од играта и дали NVIDIA ќе имплементира подршка за истата во драјверот кој ќе го користиш.

  AMD R5 1600X ~9.200 ден. или R5 2600 ~10.300
  Матична B450 ~4.500 ден.
  2x4GB DDR4 ~3.500+ ден. или 2x8GB DDR4 ~7.500+ ден.
   
  На ArchangelMkD и farkizz им се допаѓа ова.
 3. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Slobodno pisi predlog za monitor 2k g-sync jas idev na freesync zaradi cenata mislam site freesync se podrzani samo ne se znae koi imaat dobra implementacija a koi ne fukcioniraat kako sto treba(barem jas taka razbrav)
   
 4. Tomashevski.Aleksandar

  Tomashevski.Aleksandar
  Intern

  54
  41
  31 Јули 2016
  Машко
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  411
  165
  14 Април 2012
  Машко
  Топла препорака за
  Аcer Predator xb271hu
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Шо с-тубаи со невестана мореее....
   
  На goce03 и stefan_off им се допаѓа ова.
 7. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
 8. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Mislam deka se odluciv za ovaa kofiguracija ama na zaliha nema nisto barem vo anhoch
  R5 2600
  Maticna B450
  DDR4 2x8gb
  Graficka rtx 2060 koja neznam koga ke ja dobijat
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,053
  647
  28 ноември 2015
  Машко
  Со толку многу графички за исти перфоманси земи си 580/1070 и ќе ти тера долго време.
   
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  169
  118
  21 Мај 2017
  2080/70ка имаат објавено ddstore со цени, залиха немаат пишано, најверојатно по нарачка оди.
   
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  226
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
  Мислам нема да се изнаиграш на 2к и 144hz со 2060-ката 6 гб меморија е малку.

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 12. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,359
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Исто како Arkturus мислам дека и 2к и 144хз ќе се премногу за да ги искористиш сите бенефити. Инаку и јас сум во истата дума и ја сакам горе доле истата конфигурација, ама ќе чекам Ryzen 3000 I Navi до Јуни. Ако не ти се брза можеш и ти
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Земи сега R5 2600 па во јуни ќе ми го шитнеш мене со мал дискаунт а ти ќе си земеш 3000, затоа е Рајзен добар ;)

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,359
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Види толку сум чекал, ќе почекам уште малце. И онака имам поприоритетни работи у животу
  Од каде го зема и која цена? Ацер кај нас барам веќе извесно време, улета ко кец на десетка
   
 15. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  286
  498
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Рамот се очекува да падне доста. Зен 2 ќе го чекаш минимум до август гарант, 2600ки имаш на лагер во нексио. Ја би идел на 2600х ако се одлучиш за зен+

  Разлика има меѓу 4к60 и 144хз и те колкава во цени, треба реално ти да си одлучиш. Зависи и од големина. 4к не би идел под 27/32 инчи монитор, пошто нема сврха. 60хз фрисинк нема пошто нема што да синкаш под 60хз. Зирни монитор на старо ако има нешто на форумов.

  2060 ја имаш во анхоч на лагер веќе, во нексио имаш евга со 15 дена резервација.

  Со тоа што, 2060 не е за 4k 60hz. Ако веќе сакаш да играш на макс се на 4к60, ти треба 2080/2080ti.
   
 16. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Mehanickotp mi e od stariot pc za torrent da skladira nekoe vreme da ne se puni ssd realno ke zemam drugo pogolemo ama ne sega.
  A za starite delovi jas se izvinuvam ako su pogresil nesto rekov ne sum odlucil sto da pravam dali da go sitnam ili dadam na nekoj realno nemam poima kolku mu e vrednosta
   
 17. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  8
  7
  4 Јуни 2016
  Машко
  Decki kupena e kofiguracijata Fala na site za pomosta temata moze da se zatvori

  UserBenchmarks: Game 99%, Desk 83%, Work 75%
  CPU: AMD Ryzen 5 2600 - 83.3%
  GPU: Nvidia RTX 2060-6GB - 110.8%
  SSD: Samsung 860 Evo 250GB - 109.3%
  HDD: Excelstor Technology J9250S 250GB - 50%
  RAM: Kingston HyperX DDR4 3200 C16 2x8GB - 87%
  MBD: Gigabyte GA-B450M S2H
   
  На icemaher, fuzzjaw, ileste и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Со здравје да си ја користиш.
  Цени и од каде се купени можеш овде или на темата за фалење.
   
  На crash и steelseries им се допаѓа ова.
 19. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Ako mozis da kazis za maticnata I setinzi za ramot
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  ileste in the house :) Ете го дечкото, одма со конкретни податоци, ако може сетинзи за матичната и рамот :))) Ни минут време нема за чекање :)
   
  На olikomerc и esquimaux им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...