• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pomos za kompajliranje so dev C++ za Open GL

 • Ја почнал/а темата
 • #1

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Imam problemi so kompajliranjeto vo open GL so pomos na dev C++.
Koga prevzemam proekt od kaj kolega mozam da go kompajliram megutoa koga ke promenam 1 parametar ne moze da se kompajlira i mi go dava sledniov problem.

[Linker error] undefined reference to `glutInit'
[Linker error] undefined reference to `glutInitDisplayMode'
[Linker error] undefined reference to `glutInitWindowSize'
i site ostanati funkcii vo main.
kodot e slednit.

Код:
#include <gl/glut.h>
#include <GL/gl.h> 
#include <GL/glut.h> 
#include <math.h> 
#include <stdlib.h> 
#define red *M_PI/180
 int n; 
 float alfa,beta ,gama,tmpagol,rm,rg; 
 void display(); 
static void init() 
{ 
 /* set clear color to white */ 
 glClearColor (1.0, 1.0, 1.0, 0.0); 
 /* set fill color to black */ 
 glColor3f(0.0, 0.0, 0.0); 
 
 glMatrixMode (GL_PROJECTION); 
 glLoadIdentity ();
// glTranslatef(-0.0f,-0.0f,-5.0f); 
 gluOrtho2D(-3.0, 3.0, -3.0, 3.0); 
 glMatrixMode (GL_MODELVIEW); 
 glViewport(0, 0, 200, 200); 
} /* end init */ 
 
int main(int argc, char* argv[]) 
{ 
 if(argc==3)
 { 
  n=atoi(argv[1]); 
  
  }
 else 
 {
  n=5; 
   
 }
 
 glutInit(&argc,argv); 
 glutInitDisplayMode (GLUT_SINGLE | GLUT_RGB);  
 glutInitWindowSize(600, 400); 
 glutInitWindowPosition(400,400); 
 glutCreateWindow(argv[0]); 
 glutDisplayFunc(display); 
 init(); 
 glutMainLoop(); 
 return 0; 
} 
 
void display() 
{ 
 glClear (GL_COLOR_BUFFER_BIT); 
  n=12;
 gama=(2*M_PI)/(7*n);
 beta=2*gama;
 alfa=3*gama;
 tmpagol=0-gama;
 rm=0.8;
 rg=1;

 while(n--)
 {
  glBegin(GL_LINES);
  glVertex2f(rm*cos(tmpagol),rm*sin(tmpagol));
  tmpagol+=gama;
  glVertex2f(rg*cos(tmpagol),rg*sin(tmpagol));
  
  glVertex2f(rg*cos(tmpagol),rg*sin(tmpagol));
  tmpagol+=alfa;
  glVertex2f(rg*cos(tmpagol),rg*sin(tmpagol));
  
  glVertex2f(rg*cos(tmpagol),rg*sin(tmpagol));
  tmpagol+=gama;
  glVertex2f(rm*cos(tmpagol),rm*sin(tmpagol));
  
  glVertex2f(rm*cos(tmpagol),rm*sin(tmpagol));
  tmpagol+=beta;
  glVertex2f(rm*cos(tmpagol),rm*sin(tmpagol));
  glEnd();
  glFlush();
 }
  
}
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Kako da go napravam toa?
Ja stavam ovaa kombinacija pri linkanjeto
-lglut32 -lglu32 -lopengl32 -lwinmm
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Добри ти се опциите, ама дали ја имаш воопшто glut библиотеката? Изгледа ја немаш...Одамна не сум работел со mingw/devcc, хммм, нема некој готов devpack? Мислам дека има баш за GLUT. Провери во Updates/DevPacks (така нешто беше).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Fala na pomosta minimoog. Ja imam instalirano bibliotekata so ogled deka instalirav po upatstvo najdeno na internet. Problem mi pravela patekata kaj sto gi zacuvuvam proektite (malku cudno) ama taka zabelezav posto sega raboti.
Fala vo sekoj slucaj.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Малку е пикантен и mingw линкерот (сега незнам како е), мора да е точен редоследот на библиотеките, прави проблем ако е -lopengl32 -lglu32 за разлика од -lglu32 -lopengl32. Мене ми правеше проблеми...

Ова што го црташ е кружница?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,757
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно